reklama

Smrtící ekosystém: Vědci odhalili příčinu vymírání ptáků u amerických jezer

Po dvaceti letech pátrání vědci konečně znají odpověď na otázku, co v devadesátých letech zabilo stovky ptáků v okolí severoamerických jezer. Na vině podivných úmrtí byla invazivní rostlina a neurotoxin.

reklama

K záhadným úmrtím orlů, kachen, lysek a dalších obyvatel jezer došlo poprvé během zimy na přelomu let 1994 a 1995. Nejdříve začali ptáci umírat u jezera DeGray v Arkansasu. Orli, kachny, lysky i další náhle nebyli schopni koordinovat svůj pohyb – nemohli chodit, natož létat. Někteří ptáci dokonce trpěli záchvaty třesu. Do roku 1998 se podivná nemoc objevila v dalších šesti státech.

Vědci ji pojmenovali vakuolární myelinopatie. Při analýze mozku mrtvých zvířat totiž objevili nepřirozené mikroskopické otvory – vakuoly. Nová studie zveřejněná v odborném časopise Science nyní konečně objevila viníka těchto masových úmrtí. Je jím neurotoxin známý pod zkratou AETX (aetokthonotoxin), který produkují sinice. Podle výzkumníků jeho nezvyklá chemická struktura vyžaduje ke své stavbě bromin, který se ve zdejších jezerech příliš nevyskytuje. Právě tady přichází na scénu přeslenice vodní – nepůvodní vodní rostlina, které se v amerických jezer, kde k vymírání docházelo, nadměrně dařilo.

Podezření na ni padlo již v roce 2001, kdy vědci začali zkoumat možné propojení těchto dvou prvků. Pod mikroskopem se jim podařilo zjistit, že sinice, které se přeslenice drží, jsou dosud neznámým druhem. Po několika pokusech odhalili, že přeslenice dokáže udržet extrémní koncentrace bromu (až tisíckrát vyšší než jezerní voda). Během pozdního léta se rostlině přestaně dařit a začne brom vypouštět – sinice tak získají surovinu pro svůj smrtící koktejl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama