Smrtící ekosystém: Vědci odhalili příčinu vymírání ptáků u amerických jezer

Po dvaceti letech pátrání vědci konečně znají odpověď na otázku, co v devadesátých letech zabilo stovky ptáků v okolí severoamerických jezer. Na vině podivných úmrtí byla invazivní rostlina a neurotoxin.

K záhadným úmrtím orlů, kachen, lysek a dalších obyvatel jezer došlo poprvé během zimy na přelomu let 1994 a 1995. Nejdříve začali ptáci umírat u jezera DeGray v Arkansasu. Orli, kachny, lysky i další náhle nebyli schopni koordinovat svůj pohyb – nemohli chodit, natož létat. Někteří ptáci dokonce trpěli záchvaty třesu. Do roku 1998 se podivná nemoc objevila v dalších šesti státech.

Vědci ji pojmenovali vakuolární myelinopatie. Při analýze mozku mrtvých zvířat totiž objevili nepřirozené mikroskopické otvory – vakuoly. Nová studie zveřejněná v odborném časopise Science nyní konečně objevila viníka těchto masových úmrtí. Je jím neurotoxin známý pod zkratou AETX (aetokthonotoxin), který produkují sinice. Podle výzkumníků jeho nezvyklá chemická struktura vyžaduje ke své stavbě bromin, který se ve zdejších jezerech příliš nevyskytuje. Právě tady přichází na scénu přeslenice vodní – nepůvodní vodní rostlina, které se v amerických jezer, kde k vymírání docházelo, nadměrně dařilo.

Podezření na ni padlo již v roce 2001, kdy vědci začali zkoumat možné propojení těchto dvou prvků. Pod mikroskopem se jim podařilo zjistit, že sinice, které se přeslenice drží, jsou dosud neznámým druhem. Po několika pokusech odhalili, že přeslenice dokáže udržet extrémní koncentrace bromu (až tisíckrát vyšší než jezerní voda). Během pozdního léta se rostlině přestaně dařit a začne brom vypouštět – sinice tak získají surovinu pro svůj smrtící koktejl.

Tagy: