reklama

Smrtící ekosystém: Vědci odhalili příčinu vymírání ptáků u amerických jezer

Po dvaceti letech pátrání vědci konečně znají odpověď na otázku, co v devadesátých letech zabilo stovky ptáků v okolí severoamerických jezer. Na vině podivných úmrtí byla invazivní rostlina a neurotoxin.

reklama

K záhadným úmrtím orlů, kachen, lysek a dalších obyvatel jezer došlo poprvé během zimy na přelomu let 1994 a 1995. Nejdříve začali ptáci umírat u jezera DeGray v Arkansasu. Orli, kachny, lysky i další náhle nebyli schopni koordinovat svůj pohyb – nemohli chodit, natož létat. Někteří ptáci dokonce trpěli záchvaty třesu. Do roku 1998 se podivná nemoc objevila v dalších šesti státech.

Vědci ji pojmenovali vakuolární myelinopatie. Při analýze mozku mrtvých zvířat totiž objevili nepřirozené mikroskopické otvory – vakuoly. Nová studie zveřejněná v odborném časopise Science nyní konečně objevila viníka těchto masových úmrtí. Je jím neurotoxin známý pod zkratou AETX (aetokthonotoxin), který produkují sinice. Podle výzkumníků jeho nezvyklá chemická struktura vyžaduje ke své stavbě bromin, který se ve zdejších jezerech příliš nevyskytuje. Právě tady přichází na scénu přeslenice vodní – nepůvodní vodní rostlina, které se v amerických jezer, kde k vymírání docházelo, nadměrně dařilo.

Podezření na ni padlo již v roce 2001, kdy vědci začali zkoumat možné propojení těchto dvou prvků. Pod mikroskopem se jim podařilo zjistit, že sinice, které se přeslenice drží, jsou dosud neznámým druhem. Po několika pokusech odhalili, že přeslenice dokáže udržet extrémní koncentrace bromu (až tisíckrát vyšší než jezerní voda). Během pozdního léta se rostlině přestaně dařit a začne brom vypouštět – sinice tak získají surovinu pro svůj smrtící koktejl.

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich
360°

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama