reklama

Epidemiolog: Na Slovensku se nejspíš šíří britská mutace, pracují i nakažení lékaři

Situace v okrese Nitra je velmi špatná, výpadek evidujeme v každé nemocnici, popsal slovenský epidemiolog Marek Majdan v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Před několika týdny se proto přijalo usnesení, že zdravotníci, kteří mají lehký průběh nemoci, mohou ošetřovat nakažené. Vypomáhají také ti, kteří nemají specializaci pro léčení infekčních onemocnění.

reklama

Ve slovenském okrese Nitra začal od pondělí platit přísný lockdown, který potrvá tři týdny. „Situace v Nitře je velmi špatná, proto se muselo přistoupit k tvrdším opatřením. Do práce a ven budou moct chodit jen ti, kteří se prokážou negativním testem na COVID-19,“ uvedl Majdan. Otestovat se nechalo zhruba 80 tisíc lidí, z čehož asi dva tisíce byly pozitivní.

Přetížené jsou tamní nemocnice, situaci nezvládá ani pohřební služba. To se týká nejen Nitry, ale například i Trnavy. „V Trnavě nechali přistavit chladicí kamionové přívěsy, kam ukládají zemřelé. V Nitře je situace podobná,“ popsal epidemiolog.

K tématu

„Nemocnice nestíhaly přijímat nově nakažené a na pomoc se musely vyhradit některé regionální nemocnice,“ podotkl Majdan. Podle něj jde s vysokým nárůstem nově nakažených ruku v ruce také proporce případů s těžkým průběhem nemoci, které vyžadují hospitalizaci v nemocnicích. „V souvislosti s tím rostou také počty zemřelých,“ dodal.

Pracují i nakažení zdravotníci

Stejně jako Česká Republika se i Slovensko potýká s nedostatkem zdravotníků.. „V každé nemocnici máme výpadek, i v té nitranské. Před několika týdny se proto přijalo usnesení, že zdravotníci, kteří mají lehký průběh nemoci, mohou ošetřovat nakažené. Vypomáhají i odborníci, specialisté či všeobecní lékaři, zkrátka ti, kteří nemají specializaci pro léčení infekčních onemocnění,“ přiblížil Majdan. Podle něj se jedná o kritickou situaci, která vyžaduje přijetí kritických opatření.

V souvislosti s tím také upozornil, že nakažený personál dodržuje přísná nařízení, například nepřichází do styku s nikým, kdo by nakažený nebyl.

Opatření by se mohla ještě zpřísnit

Pokles počtu nakažených po zpřísnění opatření by podle něj mohl nastat zhruba za týden. Lockdown pak v současné situaci označil za nezbytný. „Soubor opatření, který začal platit týden před Vánoci a poté se zpřísnil, očividně nepřinášel takové zlepšení, jak se očekávalo. Máme několik okresů, které budou v podobně kritickém stavu jako Nitra, například Košice či Bratislava. Je vidět, že i když jsou opatření přísná, ještě je zpřísnit lze,“ dodal Majdan.

K tématu

Stejná opatření jako v Nitře by podle něj mohla platit na celém území Slovenska. „Pokud by lidé museli chodit do práce, prokazovali by se negativním testem z plošného testování,“ vysvětlil epidemiolog.

Podle Majdana je možné, že za rychlejším šířením onemocnění COVID-19 stojí britská mutace viru. „Efektivita jejího šíření se pohybuje kolem 60 až 70 procent v porovnání s předchozí variantou,“ uvedl. Nová mutace koronaviru je podle něj rozšířena na celém území Slovenska. Nakolik převládá nad původním virem, však není přesně jasné.

Slovenští vědci vyvinuli na britskou mutaci viru test, který by měl u každého testovaného zjistit, kterou z variant v těle má. „Pokud bude dominantní britská mutace viru, která se dokáže šířit efektivněji, bylo by vhodné přijmout silnější opatření, abychom situaci zvládali ve stejné míře, jako ji zvládáme dnes,“ uzavřel Majdan.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Markem Majdanem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama