Evropská unie je připravena v jednáních nabídnout Washingtonu zvýšení nákupů amerického zboží až o 50 miliard eur (1,1 bilionu korun), aby zmírnila obchodní napětí a předešla plnohodnotné obchodní válce s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič v rozhovoru s deníkem Financial Times (FT). Cílem je podle něj vyrovnat obchodní bilanci prostřednictvím zvýšeného dovozu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) a zemědělských produktů.
Komisař v rozhovoru s deníkem Financial Times potvrdil, že mezi EU a USA proběhlo několik kol jednání, osobních i telefonických, v nichž strany dosáhly „jistého pokroku“. Šefčovič zároveň upozornil, že EU odmítá akceptovat desetiprocentní cla jako nový výchozí standard pro další vyjednávání. Sazbu zavedl Trump začátkem dubna jako minimální celní zatížení téměř všech dovozů.
DÁLE ČTĚTE: Dohoda s USA je spravedlivá, uvedl Zelenskyj. Popsal, k čemu podepsaný dokument otevírá cestu
„Jestliže to, co považujeme za problém v deficitu, je 50 miliard eur, věřím, že tento problém můžeme skutečně (...) velmi rychle vyřešit prostřednictvím nákupu LNG a některých zemědělských produktů, jako jsou sójové boby,“ řekl Šefčovič. Právě 50 miliard eur činí podle Evropské komise schodek americké obchodní bilance s EU, pokud se započítají i služby, v nichž mají převahu americké firmy.
„Velmi důležité je, že si myslím, že si navzájem trochu lépe rozumíme – jaká je jejich pozice, z čeho vycházejí. A myslím, že oni zase o něco lépe rozumí nám,“ dodal.
Upozornil však, že bude „velmi obtížné“ dosáhnout dohody, která by byla „jednoznačně dobrá a přijatelná pro naše členské státy a náš Evropský parlament“.
Šefčovič: Cla jsou nespravedlivá a neakceptovatelná
Trump s výjimkou Číny krátce po oznámení takzvaných recipročních cel na 90 dní s okamžitou platností snížil většině zemí celní sazbu na deset procent. V případě EU měla takzvaná reciproční sazba činit 20 procent. Trump řekl, že jejich účinnost pozastavil, aby vytvořil prostor k jednání o clech s ostatními zeměmi. Šefčovič FT řekl, že celková výše plánovaných cel je podle EU „nespravedlivá a neakceptovatelná“.
EU rovněž o 90 dní odložila protiopatření proti americkým clům. Původně měla začít platit 15. dubna. Mělo jít o 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Moc s námi nemluvila, popsal vražedkyni z Tuniska švagr. S jeho bratrem se prý často prala