Moc s námi nemluvila, popsal vražedkyni z Tuniska švagr. S jeho bratrem se prý často prala

Pokračování případu ženy odsouzené v Tunisku

Žena z Ostravy, která v Tunisku zavraždila svého manžela, skončila na 30 let ve vězení. Redakce Krimi zpráv nyní mluvila s bratrem zavražděného muže. Ten si stěžuje, že rodina nemá o případu žádné informace, nikdo s nimi nekomunikuje a pozůstalí ani nemohou nakládat s majetkem po svém příbuzném.

„Brácha byl mladší, takže to byl můj malý bráška. Když jsme si hráli, vždycky jsem ho bránil před velkými kluky.“ Tak Alois Onderka zavzpomínal v rozhovoru pro Krimi zprávy na svého bratra Miroslava. Podle něj prý nic nenasvědčovalo tomu, že by měl s manželkou Martinou nějaké problémy.

ČTĚTE TAKÉ: Zvrat v případu brutální vraždy 23leté Michaely. Nové důkazy kompletně mění směr vyšetřování

„Moc s námi nekomunikovala. Bratr akorát říkal, že pije rum, tak jsme jí říkali rumová pralinka. On si vždycky smál, že se spolu perou jako malé děti, že ho furt bije. My jsme to ale brali jako srandu, nikdy si nestěžoval,“ popsal Onderka.

Osudné léto před dvěma lety odletěl jeho bratr s manželkou jako tradičně na dovolenou. Tentokrát do tuniského Monastiru. To ještě nikdo netušil, že se tam krátce po jejich příletu stane tragédie, která zasáhne celou rodinu.

„Volala vnučka, že mu prý puklo srdce. Že si vzal hodně prášků a umřel. Potom jsme z televize za týden zjistili, že byl zavražděn, což nám nikdo neřekl. Měli jsme být první, kteří se měli dozvědět, co se stalo,“ uvedl muž.

A „ticho po pěšině“ údajně stále panuje. Rodina, která teď mimo jiné řeší i pozůstalost, je v patové situaci. Manželský pár vlastnil napůl byt. Plnou moc prý dostala ženina matka, která ale měla před časem zemřít, takže se vše stále točí v začarovaném kruhu.

„Bratr zavražděného kontaktoval náš zastupitelský úřad v Tunisu celkem třikrát. Ve všech třech případech jsme mu pečlivě odpověděli. Jakkoli to může znít alibisticky, nemáme zkrátka pravomoc pomáhat mu v dědickém řízení,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu zahraničí Daniel Drake.

Resort zahraničí se k obviněné nemůže dostat

Obecně nemůže ministerstvo poskytovat informace k případu bez souhlasu uvězněné ženy. A to je zásadní problém. „Nemůžeme se k ní dostat, takže nemůžeme mít její souhlas. Jsme zpátky na začátku – dokud nám nebude umožněn přístup k české občance, tak se věci nerozjedou,“ dodal Drake.

„Naše konzulka na místě opakovaně žádá, aby jí byl umožněn přístup k české občance, což nám ostatně umožňuje vídeňská úmluva o konzulárních stycích. Tuniská strana má povinnost nás k české občance pustit, to se ale zatím již rok nepodařilo,“ popsal mluvčí. Ministerstvo si dokonce několikrát předvolalo tuniskou velvyslankyni. Pokaždé jí bylo důrazně řečeno, aby tuniská strana umožnila styk s vězněnou Češkou. Ani jednou to ale nedopadlo.

„Naším cílem je dostat naši občanku do Česka. Přáli bychom si, aby mohla vykonávat svůj trest v české věznici. Bohužel historicky chybí s Tuniskem právní základ, tedy smlouva, že si můžeme předávat vězně,“ uvedl Drake.

Pozůstalý bratr se nyní od redakce Krimi zpráv alespoň dozvěděl, jaký trest za vraždu padl. „Těch 30 let už nedožije, takže je to pro ni doživotí. Až to řeknu sestrám, budou spokojené. Kdyby dostala trest smrti, měla by to za sebou, takhle si trest ponese,“ nechal se slyšet Onderka.

Rodina by nyní potřebovala získat další informace a hlavně souhlas s nakládáním s bytem. Ten je už téměř dva roky zapečetěný a nikdo se do něj nedostane. „Bráchu už nám to nevrátí, to je jasné, ale víme, že měl rád děti, takže všechno, co se prodá, dáme na charitu a půjde to na děti,“ doplnil bratr zavražděného se slzami v očích.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Manžela ubila kladivem, tělo šest let ukrývala v garáži. Francouzka tvrdila, že je v klášteře

Tagy: