Eurokomisařka Jourová: Vyšetřování Babišova možného střetu zájmů Česko neznevýhodňuje

Věra Jourová

Vnitřní hranice Evropské unie by měly být uzavřeny, dokud to epidemiologická situace bude vyžadovat. Ale ani o den déle. „Primární je zdraví občanů,“ zdůrazňuje místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Čtyři základní svobody Evropské unie jsou naprosto klíčové. Volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu výrazně přispívá k prosperitě evropské sedmadvacítky, a proto je v zájmu všech členských zemí, aby se co nejdříve obnovil schengenský režim. „Připravujeme tzv. exit strategy. Nechceme, aby otevírání hranic probíhalo nekoordinovaně a živelně, jako se to dělo při jejich uzavírání,“ řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v pátečním vydání pořadu CNN Prima NEWS K věci.

Jourová však nechtěla uvést konkrétní lhůtu, ve které by se hranice měly začít otevírat. „O termínu nechci spekulovat. Nejsem ten, kdo je schopen to posoudit ze zdravotnického pohledu. Hranice budou mít omezený provoz do doby, kdy to bude nutné. Ale ani o den déle,“ odpověděla na dotaz moderátorky Marie Bastlové, zda lze návrat k normálu očekávat již během června.

Babiš není proti Unii

Věra Jourová rovněž vyjádřila lítost nad výrokem českého premiéra Andreje Babiše, podle kterého Evropská komise neuvolnila žádné dodatečné peníze členským státům pro boj s pandemií koronaviru. Podle ní je sice pravda, že nešlo o peníze navíc, Evropská komise však reagovala rychle tím, že umožnila změnit účel jejich použití. „Ta reakce mě mrzí, protože je třeba dovysvětlit, že Evropská komise neměla kapitolu, do které by sáhla. My jsme ty peníze přeskupili. A ano, byly to peníze pro Českou republiku zatím nevyčerpané. My jsme ale řekli, že je možné je použít na jiný účel, což bylo důležité,“ uvedla Jourová.

Eurokomisařka nepodezírá Babiše, že by rozdmýchával protiunijní vášně. „Pan premiér je vůči Evropské unii kritický, na druhé straně dlouhodobě říká, že odejít z Unie by byla pro Českou republiku katastrofa. Jeho kritiku je třeba brát v tomto kontextu, takže to neprožívám jako něco, co by bylo fatální,“ poznamenala. Jourová si ani nemyslí, že by vyšetřování Babišova údajného střetu zájmů Česko či přímo premiéra znevýhodňovalo při vyjednávání o evropském rozpočtu. „Při jednáních v Radě nic takového nevnímám. Zástupci členských zemí našeho premiéra vnímají jako někoho, kdo vzešel ze svobodných voleb,“ řekla místopředsedkyně Evropské komise.

V pořadu K věci se Marie Bastlová také zeptala na postoje Evropské komise vůči Polsku a Maďarsku, se kterými má Brusel již delší dobu spory ohledně dodržování principů právního státu a evropských hodnot. Věra Jourová uvítala například posunutí termínu polských prezidentských voleb, protože v této situaci nebylo možné zajistit jejich průběh tak, aby nevyvstaly otazníky o jejich férovosti. Situaci v Maďarsku Komise sleduje dlouhodobě. Nyní se nejvíce obává toho, zda premiér Viktor Orbán nezneužije nouzový stav k dalšímu upevnění své moci.

Tagy: