reklama

Evoluce v přímém přenosu: Kvůli pytlákům slonům přestávají růst kly

Nová studie odhalila evoluční skok u slonů afrických žijících v Mosambiku. Podle zjištění vědců totiž zdejším slonicím přestaly růst kly. Nemusí se tak již bát pytláků, vědci se však obávají důsledků této změny na ekosystém.

reklama

Studie zveřejněná v odborném časopise Science je dalším důkazem dopadu lidské činnosti na změny ve zvířecích životech. Většině samic slonů afrických během života kly vyrostou. Právě proto jsou ale častým cílem pytláků, kteří kly prodávají na černém trhu. Nicméně v rámci několika desetiletí se populace slonů afrických v Mosambiku dokázala pytlákům „přizpůsobit“.

„Zdá se, že v oblastech, kde dochází ve větší míře k pytlačení a konfliktům, se rodí více samic bez klů,“ uvádí jeden z autorů studie, ekolog Robert Pringle z Princetonské univerzity v New Jersey. „Celé roky jsme se nemohli shodnout na tom, proč tomu tak je. Někdo se domníval, že jde o hormony či o reakci na stres,“ dodává. Jeho tým se proto ponořil do historie zvířat obývajících Národní park Gorongosa. Celé téměř třicetileté období bylo pohlceno mosambickou občanskou válkou, na jejímž počátku v roce 1977 v parku žilo více než 2 000 slonů. V roce 2000 jich zde bylo již jen necelých 250. Ve stejném období vzrostl i počet slonic bez klů a jejich šance na přežití války byla až pětinásobně vyšší než u samic s kly.

Díky krevním vzorkům vědci objevili dvě genové mutace, které za nepřítomností klů stojí. Zjistili také, že tyto mutace jsou pro samce smrtelné – během mosambické občanské války představovaly novorozené samice dvě třetiny všech potomků.

I přesto, že absence klů možná zachránila budoucnost této populace, vědci se obávají negativních dopadů. „Kly slonům umožňují srážet větve ze stromů či hrabat v zemi a tím zároveň prokazují i službu ekosystému,“ prohlašuje další z autorů studie Shane Campbell-Staton. „Poskytují možnost pro další druhy, což dále přispívá k diverzitě ekosystému a jeho dlouhodobému zdraví. Jejich počty stoupají, ale uvidíme, co s sebou tato evoluční změna přinese,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama