reklama

Recept na spásu druhu, nebo vidina zisku? Namibie draží lovecká povolení na slony

Kvůli stále častějšímu kontaktu lidí se slony a neustávajícímu suchu se namibijské úřady rozhodly uspořádat aukci povolení k odstřelu sto sedmdesáti slonů. Uvedlo to tamní ministerstvo životního prostředí.

reklama

Namibijské aukce se může zúčastnit kdokoliv, kdo splní stanovená kritéria. Lovci ze zahraničí se navíc musí prokázat povolením vyvézt slony do své vlasti. Reklamy ve státních médiích uvádějí, že za aukcí stojí nárůst konfliktů mezi lidmi a slony. Sloni přitom patří mezi vážně ohrožený druh, a to především kvůli pytlákům, úbytku přirozeného prostředí i klimatické změně. Ještě loni patřila Namibie mezi státy s velkou měrou jejich ochrany. Za posledních pětadvacet let se počet zdejších slonů téměř ztrojnásobil.

Loni se však Namibie rozhodla přehodnotit setrvání v dohodě upravující celosvětový obchod s ohroženými druhy, především kvůli tomu, že na schůzi CITES nebyly schváleny návrhy na uvolnění pravidel lovu a vývozu nosorožců tuponosých. Podle zástupců Namibie by volnější regulace lovu napomohly získání financí na ochranu celého druhu.

Nejde o letošní první aukci v této zemi. V říjnu Namibie rozdávala povolení na odstřel 100 buvolů afrických v parku Waterberg Plateau ve středu země. Loni se do aukce dostaly životy více než tisícovky zvířat. Kromě buvolů šlo i o žirafy, slony či antilopy. Úřady uvádějí, že některé oblasti se potýkají s nejsmrtelnějším suchem za posledních devadesát let. Kvůli tomu se hladovějící zvířata vydávají i k lidským obydlím. „Vzhledem k suchu, jaké panuje, musí ministerstvo přikročit k prodeji různých druhů zvěře z chráněných oblastí, aby byla ochráněna pastva a bylo možné zároveň získat potřebné finance pro řízení parků,“ uvedl mluvčí ministerstva Romeo Muyunda.

Podle ochránců zvířat však aukce nemůže zabránit většímu kontaktu slonů s lidmi. „Nejúčinnějším způsobem, jak tomuto problému zabránit, je spolupráce s komunitami při řádném spravování habitatů a hledání řešení, aby divoká zvířata mohla žít bezpečně po boku lidí,“ uvádí Neil Greenwood, oblastní ředitel Mezinárodního fondu pro welfare zvířat. „Prosté odprodávání slonů je velkým varováním pro dlouhodobý welfare zvířat a máme k dispozici mnoho příkladů toho, jak podobné prodeje skončily tragickým a krutým zajetím pro jednotlivé slony,“ dodává.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama