reklama

Recept na spásu druhu, nebo vidina zisku? Namibie draží lovecká povolení na slony

O životy sto sedmdesáti slonů mohou lovci soutěžit v namibijské aukci.
Zdroj: Pixabay

Kvůli stále častějšímu kontaktu lidí se slony a neustávajícímu suchu se namibijské úřady rozhodly uspořádat aukci povolení k odstřelu sto sedmdesáti slonů. Uvedlo to tamní ministerstvo životního prostředí.

reklama

Namibijské aukce se může zúčastnit kdokoliv, kdo splní stanovená kritéria. Lovci ze zahraničí se navíc musí prokázat povolením vyvézt slony do své vlasti. Reklamy ve státních médiích uvádějí, že za aukcí stojí nárůst konfliktů mezi lidmi a slony. Sloni přitom patří mezi vážně ohrožený druh, a to především kvůli pytlákům, úbytku přirozeného prostředí i klimatické změně. Ještě loni patřila Namibie mezi státy s velkou měrou jejich ochrany. Za posledních pětadvacet let se počet zdejších slonů téměř ztrojnásobil.

Kvůli suchu se divoká zvířata stahují k lidským sídlům. Podle úřadu jejich situaci pomůže řízený odstřel.
Kvůli suchu se divoká zvířata stahují k lidským sídlům. Podle úřadu jejich situaci pomůže řízený odstřel.
Zdroj: Pixabay

Loni se však Namibie rozhodla přehodnotit setrvání v dohodě upravující celosvětový obchod s ohroženými druhy, především kvůli tomu, že na schůzi CITES nebyly schváleny návrhy na uvolnění pravidel lovu a vývozu nosorožců tuponosých. Podle zástupců Namibie by volnější regulace lovu napomohly získání financí na ochranu celého druhu.

Nejde o letošní první aukci v této zemi. V říjnu Namibie rozdávala povolení na odstřel 100 buvolů afrických v parku Waterberg Plateau ve středu země. Loni se do aukce dostaly životy více než tisícovky zvířat. Kromě buvolů šlo i o žirafy, slony či antilopy. Úřady uvádějí, že některé oblasti se potýkají s nejsmrtelnějším suchem za posledních devadesát let. Kvůli tomu se hladovějící zvířata vydávají i k lidským obydlím. „Vzhledem k suchu, jaké panuje, musí ministerstvo přikročit k prodeji různých druhů zvěře z chráněných oblastí, aby byla ochráněna pastva a bylo možné zároveň získat potřebné finance pro řízení parků,“ uvedl mluvčí ministerstva Romeo Muyunda.

Kromě slonů jsou v Namibii ve velkém odstřelováni i buvoli.
Kromě slonů jsou v Namibii ve velkém odstřelováni i buvoli.
Zdroj: Pixabay

Podle ochránců zvířat však aukce nemůže zabránit většímu kontaktu slonů s lidmi. „Nejúčinnějším způsobem, jak tomuto problému zabránit, je spolupráce s komunitami při řádném spravování habitatů a hledání řešení, aby divoká zvířata mohla žít bezpečně po boku lidí,“ uvádí Neil Greenwood, oblastní ředitel Mezinárodního fondu pro welfare zvířat. „Prosté odprodávání slonů je velkým varováním pro dlouhodobý welfare zvířat a máme k dispozici mnoho příkladů toho, jak podobné prodeje skončily tragickým a krutým zajetím pro jednotlivé slony,“ dodává.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama