reklama

Recept na spásu druhu, nebo vidina zisku? Namibie draží lovecká povolení na slony

Kvůli stále častějšímu kontaktu lidí se slony a neustávajícímu suchu se namibijské úřady rozhodly uspořádat aukci povolení k odstřelu sto sedmdesáti slonů. Uvedlo to tamní ministerstvo životního prostředí.

reklama

Namibijské aukce se může zúčastnit kdokoliv, kdo splní stanovená kritéria. Lovci ze zahraničí se navíc musí prokázat povolením vyvézt slony do své vlasti. Reklamy ve státních médiích uvádějí, že za aukcí stojí nárůst konfliktů mezi lidmi a slony. Sloni přitom patří mezi vážně ohrožený druh, a to především kvůli pytlákům, úbytku přirozeného prostředí i klimatické změně. Ještě loni patřila Namibie mezi státy s velkou měrou jejich ochrany. Za posledních pětadvacet let se počet zdejších slonů téměř ztrojnásobil.

Loni se však Namibie rozhodla přehodnotit setrvání v dohodě upravující celosvětový obchod s ohroženými druhy, především kvůli tomu, že na schůzi CITES nebyly schváleny návrhy na uvolnění pravidel lovu a vývozu nosorožců tuponosých. Podle zástupců Namibie by volnější regulace lovu napomohly získání financí na ochranu celého druhu.

Nejde o letošní první aukci v této zemi. V říjnu Namibie rozdávala povolení na odstřel 100 buvolů afrických v parku Waterberg Plateau ve středu země. Loni se do aukce dostaly životy více než tisícovky zvířat. Kromě buvolů šlo i o žirafy, slony či antilopy. Úřady uvádějí, že některé oblasti se potýkají s nejsmrtelnějším suchem za posledních devadesát let. Kvůli tomu se hladovějící zvířata vydávají i k lidským obydlím. „Vzhledem k suchu, jaké panuje, musí ministerstvo přikročit k prodeji různých druhů zvěře z chráněných oblastí, aby byla ochráněna pastva a bylo možné zároveň získat potřebné finance pro řízení parků,“ uvedl mluvčí ministerstva Romeo Muyunda.

Podle ochránců zvířat však aukce nemůže zabránit většímu kontaktu slonů s lidmi. „Nejúčinnějším způsobem, jak tomuto problému zabránit, je spolupráce s komunitami při řádném spravování habitatů a hledání řešení, aby divoká zvířata mohla žít bezpečně po boku lidí,“ uvádí Neil Greenwood, oblastní ředitel Mezinárodního fondu pro welfare zvířat. „Prosté odprodávání slonů je velkým varováním pro dlouhodobý welfare zvířat a máme k dispozici mnoho příkladů toho, jak podobné prodeje skončily tragickým a krutým zajetím pro jednotlivé slony,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama