reklama

Recept na spásu druhu, nebo vidina zisku? Namibie draží lovecká povolení na slony

O životy sto sedmdesáti slonů mohou lovci soutěžit v namibijské aukci.
Zdroj: Pixabay

Kvůli stále častějšímu kontaktu lidí se slony a neustávajícímu suchu se namibijské úřady rozhodly uspořádat aukci povolení k odstřelu sto sedmdesáti slonů. Uvedlo to tamní ministerstvo životního prostředí.

reklama

Namibijské aukce se může zúčastnit kdokoliv, kdo splní stanovená kritéria. Lovci ze zahraničí se navíc musí prokázat povolením vyvézt slony do své vlasti. Reklamy ve státních médiích uvádějí, že za aukcí stojí nárůst konfliktů mezi lidmi a slony. Sloni přitom patří mezi vážně ohrožený druh, a to především kvůli pytlákům, úbytku přirozeného prostředí i klimatické změně. Ještě loni patřila Namibie mezi státy s velkou měrou jejich ochrany. Za posledních pětadvacet let se počet zdejších slonů téměř ztrojnásobil.

Kvůli suchu se divoká zvířata stahují k lidským sídlům. Podle úřadu jejich situaci pomůže řízený odstřel.
Kvůli suchu se divoká zvířata stahují k lidským sídlům. Podle úřadu jejich situaci pomůže řízený odstřel.

Loni se však Namibie rozhodla přehodnotit setrvání v dohodě upravující celosvětový obchod s ohroženými druhy, především kvůli tomu, že na schůzi CITES nebyly schváleny návrhy na uvolnění pravidel lovu a vývozu nosorožců tuponosých. Podle zástupců Namibie by volnější regulace lovu napomohly získání financí na ochranu celého druhu.

Nejde o letošní první aukci v této zemi. V říjnu Namibie rozdávala povolení na odstřel 100 buvolů afrických v parku Waterberg Plateau ve středu země. Loni se do aukce dostaly životy více než tisícovky zvířat. Kromě buvolů šlo i o žirafy, slony či antilopy. Úřady uvádějí, že některé oblasti se potýkají s nejsmrtelnějším suchem za posledních devadesát let. Kvůli tomu se hladovějící zvířata vydávají i k lidským obydlím. „Vzhledem k suchu, jaké panuje, musí ministerstvo přikročit k prodeji různých druhů zvěře z chráněných oblastí, aby byla ochráněna pastva a bylo možné zároveň získat potřebné finance pro řízení parků,“ uvedl mluvčí ministerstva Romeo Muyunda.

Kromě slonů jsou v Namibii ve velkém odstřelováni i buvoli.
Kromě slonů jsou v Namibii ve velkém odstřelováni i buvoli.

Podle ochránců zvířat však aukce nemůže zabránit většímu kontaktu slonů s lidmi. „Nejúčinnějším způsobem, jak tomuto problému zabránit, je spolupráce s komunitami při řádném spravování habitatů a hledání řešení, aby divoká zvířata mohla žít bezpečně po boku lidí,“ uvádí Neil Greenwood, oblastní ředitel Mezinárodního fondu pro welfare zvířat. „Prosté odprodávání slonů je velkým varováním pro dlouhodobý welfare zvířat a máme k dispozici mnoho příkladů toho, jak podobné prodeje skončily tragickým a krutým zajetím pro jednotlivé slony,“ dodává.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama