Evropa se připravuje na obalovou revoluci. Konec mikrotenových sáčků se projeví na cenách

Konec mikrotenových sáčků a nebo plastových obalů na okurkách

Česko a celou Evropskou unii čeká obalová revoluce. Skončí mikrotenové sáčky nebo plastové obaly na okurkách. Nařízení vyžadující recyklovatelné obaly bude mít podle obchodníků negativní dopady na ceny potravin.

Do roku 2030 musí být všechny obaly recyklovatelné a o pět let později už i recyklované, znějí klíčové požadavky obalové směrnice. „Bude to znamenat velké investice, a to se samozřejmě promítne do cen,“ popsal pro CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

ČTĚTE TAKÉ: PŘEHLEDNĚ. Zdražování potravin nebere konce. Proč ceny masa, mléka či vajec opět rostou?

„Představte si, že máte prodejní plochu, kde máte zboží a možná by bylo potřeba vytvořit ještě jednu na to, abyste tam mohli odkládat potom třeba ty obalové materiály, je to komplikace v rámci logistiky, v rámci prostoru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

Od roku 2030 se také budeme muset rozloučit s mikrotenovými sáčky. „Na které jsme všichni zvyklí ať už na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Problém ale je, že neexistuje jednoduché řešení,“ vysvětlil Prouza. A sbohem budeme muset dát za pět let také jednorázovým obalům na ovoce a zeleninu do jednoho a půl kilogramu váhy. Bez plastů budou tedy třeba rajčata nebo okurky. Jenže okurka v obalu vydrží až dva týdny, bez něj naopak jen čtyři až pět dní.

Prouza: Nařízení z EU často jdou proti sobě

Obchodníci proto varují před zvýšením potravinového odpadu. „Jedno evropské nařízení říká 'snižujte obaly', jiná nařízení říkají snižujte potravinový odpad, ale ty věci jdou často proti sobě,“ podotkl Prouza. „Každá další ekologická opatření jsou stále méně efektivní a přitom stále nákladnější,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už prý nemůže nařízení výrazně změnit. Schválili ho totiž jak europoslanci, tak jednotlivé členské státy. „Nějaké ekonomické dopady to nařízení o obalech bude mít, nicméně ty dopady jsou zatím těžko kalkulovatelné,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí MŽP David Surý.

V rámci nařízení se už ministerstvo snaží prosadit povinné zálohování PET lahví a plechovek. Návrh novely zákona o obalech teď míří do Sněmovny k prvnímu čtení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Energie zlevnily, hlásí statistický úřad. Inflace se podle jeho dat v lednu zpomalila

Tagy:
jídlo Evropa ekonomika životní prostředí Tomáš Prouza makroekonomie okurka Poslanecká sněmovna ČR Ministerstvo životního prostředí České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky Pavel Březina produkty a služby ekonomika, obchod a finance spotřební zboží nápoje a potraviny znečištění životního prostředí