Očkování u nás vs. v USA (zdroj: CNN Prima NEWS)
Téměř 850 tisíc Čechů už má za sebou kompletní očkování proti covidu a celkem už byly aplikovány více než dva miliony dávek. Za Spojenými státy ale zaostáváme nejen my, ale většina států Evropy. Američanům se v očkování daří postupovat rychleji, vyočkovali už přes 200 milionů vakcín. Televize CNN Prima NEWS se spojila s dvacetiletými českými studenty, kteří již vakcinaci v USA podstoupili. V ČR se přitom o očkování podobně mladých lidí zatím ani nemluví.
„Tady v Coloradu je očkování otevřené pro širokou veřejnost. Je mi 21 a už jsem se mohla zaregistrovat,“ prozradila studentka University of Colorado Boulder Anna Michopulu. Jan Váňa ze stejné školy obdržel od univerzity e-mail, že má na očkování nárok, a během dvou týdnů se mohl registrovat.
Oba už mají první dávku vakcíny proti covidu za sebou. „Mohla jsem si i vybrat typ vakcíny, zvolila jsem Modernu,“ dodala Michopulu. Podle Váni organizovali očkování hasiči. „Napsali nám dvojku na auto, aby věděli, že dostaneme očkování dva. A potom jsme se dostali na řadu, dezinfikovali si ruce, zdravotníci nám dali vakcínu a dodali, ať počkáme na parkovišti 15 minut, kdyby se nám udělalo špatně,“ popsal student z USA.
V Česku mezitím na vakcínu čekají stále i někteří učitelé. Důvody jsou různé. Na některé pedagogy, kteří se dobrovolně přihlásili, se nedostalo kvůli nízkému věku, chybějícím vakcínám nebo plné kapacitě. Také matka Jana Váni působí v Česku jako učitelka. „Dostala první očkování v podobném čase jako já, druhou dávku ale obdrží později. Myslím, že to mluví samo za sebe,“ kritizuje Váňa. Z rodiny Anny Michopulu se první dávky nedočkal ještě nikdo.
Dodavatelům sankce nehrozí
V rychlosti vakcinace zatím Spojené státy Evropu, která si zvolila cestu jednotného nákupu, jasně poráží. Podle imunologa Václava Hořejšího je problém ve špatném zajištění dodávek vakcíny. „Slyšeli jsme, že smlouvy obsahují část, kde se píše, že dodavatelé nejsou svázáni sankcemi, pokud se s dodávkou zpozdí,“ řekl Hořejší.
Brusel nebyl tak šikovný ve vyjednávání. „Více se zaměřoval na právní zodpovědnost případných následků. Též se snažil získat dobrou cenu. Částečně to byla i smůla, například u firmy Sanofi, se kterou Evropa uzavřela smlouvu. Společnost ale v prosinci oznámila, že vakcíny ještě nemá připravené,“ říká amerikanista Jakub Lepš.
Tuzemská vláda o očkování mladých lidí zatím vůbec nemluví. Registrace občanů nad 40 let se mají otevřít za více než dva měsíce. I tuzemští studenti si musí na vakcínu ještě počkat. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se na ně dostane řada nejdříve v průběhu prázdnin.