Vakcíny proti covidu od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson vyvolávají značné pochybnosti. Po očkování těmito látkami se objevilo několik případů vzácných krevních sraženin, což vedlo k jejich pozastavení v některých zemích. Jiné státy však z těchto vakcín obavy nemají. Upozorňují, že pravděpodobnost krevní sraženiny po očkování je nižší než například vyhlídka, že do člověka udeří blesk.
Do obhajování diskutovaných vakcín se pustilo například slovenské ministerstvo zahraničí. „Případy vzácných krevních sraženin, které zkoumá evropská léková agentura v souvislosti s vakcínou AstraZeneca, jsou závažné, ale extrémně vzácné,“ napsalo ministerstvo na Facebooku.
SKUTOČNE NEBEZPEČNÉ JE ODKLADAŤ OČKOVANIE 💉 Prípady vzácnych krvných zrazenín, ktoré skúma Európska lieková agentúra v...
Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, April 14, 2021
„AstraZeneca je nadále vakcína s výbornými výsledky, kterou byly naočkovány desítky milionů lidí na celém světě. Případy vzácných krevních sraženin bude EMA nadále zkoumat a otevřeně o tom informovat, protože je to její úlohou. Může nám to přinést nové poznatky o tom, jak předcházet raritním případům,“ doplnilo slovenské ministerstvo.
Zároveň v kampani upozornilo, že pouze u 0,00065 procenta naočkovaných lidí se po očkování AstraZenecou objevil vzácný typ krevní sraženiny. Lidé by se tak měli více bát třeba zásahu blesku, který hrozí 0,00072 procentům lidí.
Na druhou stranu ministerstvo upozorňuje, že 7,2 procenta lidí nakažených nemocí COVID-19 skončí v nemocnici a 1,6 procenta na nemoc zemře. Proto je očkování také látkami od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson mnohem bezpečnější než riskovat samotné onemocnění covidem.
Smrtnost covidu je úplně někde jinde
Kromě už déle probírané látky od AstraZenecy se případy vzácných krevních sraženin objevily také po očkování vakcínou společnosti Johnson & Johnson. Také u této společnosti se však jedná o jednotky případů po naočkování desítek milionů lidí. Přesto například USA pozastavily očkování touto látkou.
Český amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiří Pondělíček však na konkrétních číslech ukázal, že riziko je minimální. „V USA dočasně zastavují očkování vakcínou od firmy Johnson & Johnson, protože se vyskytlo šest případů krevních sraženin u 6,8 milionu očkovaných lidí. To je incidence 0,00088 promile,“ napsal na Facebook.
„Pro srovnání, smrtnost covidu v ČR v kategorii 0–14 (let) je 0,014 promile, v kategorii 15–24 pak 0,023 promile, v kategorii 25–34 0,21 promile a u lidí ve věku od 35 do 44 let stoupá na 0,49 promile,“ doplnil.
V USA dočasně zastavují očkování vakcínou od firmy Johnson&Johnson, protože se vyskytlo 6 případů krevních sraženin u...
Posted by Jiří Pondělíček on Wednesday, April 14, 2021
Z vakcíny od AstraZenecy nemají obavu ani čeští praktičtí lékaři. „My samozřejmě nejsme hodnotitelé vakcín, nicméně pokud je schválená, domníváme se, že jde o bezpečnou vakcínu, která se dá bez problémů použít. Celou dobu ji pacientům také doporučujeme,“ řekl dříve CNN Prima NEWS Jakub Uher za Sdružení praktických lékařů.
Upozornil zároveň na skutečnost, že také ostatní vakcíny mají u nepatrného počtu lidí vedlejší účinky. „Měli jsme možnost vidět prezentace o nežádoucích účincích u všech používaných vakcín. Že se v nějakém promile z promile očkovaných objeví nějaká obtíž, je celkem běžné a není to něco, co by se týkalo jenom AstraZenecy,“ řekl Uher.