
Ukrajinci protestovali proti kontroverznímu zákonu
Kontroverzní ukrajinský zákon, který omezuje nezávislost protikorupčních úřadů, je překážkou na cestě země do Evropské unie. Na sociální síti X to uvedl německý ministr zahraničí Johann Wadephul. S varováním se přidali také představitelé EU či francouzský šéf diplomacie. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že Ukrajina do Evropy patří, její podpora ale nikdy nebude bianko šekem pro jakékoliv kroky vlády.
„Omezení nezávislosti ukrajinského úřadu pro boj proti korupci ztěžuje cestu Ukrajiny do EU. Očekávám, že Ukrajina bude důsledně pokračovat v boji proti korupci,“ uvedl Wadephul na síti X. K příspěvku přidal fotografii se šéfy protikorupčních organizací NABU a SAPO, s nimiž se setkal v Kyjevě.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci vyšli do ulic, bojí se o demokracii. Kritizují „skandální“ zákon podepsaný Zelenským
Boj proti korupci je důležitou součástí vstupu Ukrajiny do EU i podle Lipavského. „Jak už jsem říkal několikrát a nadále říkat budu – Ukrajina patří do Evropy. Stojíme pevně na straně ukrajinských občanů, kteří si zvolili evropskou budoucnost. Podpora Ukrajiny ale nikdy nebyla a nebude bianko šekem pro jakékoliv kroky vlády. V tomto směru jsem komunikoval i s ministrem Sybihou (Andrij Sybiha je ministr zahraničí Ukrajiny, pozn. red.),“ uvedl Lipavský na síti X.
Národní protikorupční úřad (NABU) a Zvláštní protikorupční prokuraturu (SAPO) se zákonem, který v úterý prošel ukrajinským parlamentem a podepsal jej i prezident Volodymyr Zelenskyj, podřizuje generálnímu prokurátorovi. Tím je od června Ruslan Kravčenko, který je považován za osobu loajální Zelenskému.
Aktivisté, neziskové organizace a opoziční poslanci zdůrazňují, že to znemožní protikorupčním orgánům vyšetřovat nejvyšší úředníky bez souhlasu Zelenského administrativy. Zákon kritizují a hovoří o kroku k autokracii. V úterý proto do ulic Kyjeva i dalších měst vyšly tisíce protestujících.
Kritika z Paříže i Bruselu
Ke zrušení zákona vyzval Kyjev i francouzský ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad. „Ještě není pozdě se v této věci vrátit zpět. V této záležitosti budeme nesmírně ostražití,“ řekl podle agentury Reuters.
Brusel se k zákonu kriticky vyjádřil již v úterý. Evropská komisařka pro sousedství a rozšíření Unie Marta Kosová uvedla, že úterní změny představují směrem k šancím Ukrajiny na vstup do EU „vážný krok zpět“.
„Tyto instituce jsou pro reformní program Ukrajiny zásadní a musí fungovat nezávisle, aby mohly bojovat proti korupci a udržet důvěru veřejnosti,“ uvedl podle webu Politico mluvčí Evropské komise Guillaume Mercier.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry tvrdých úderů a explozí. Okupant se kryl v obilí, před ukrajinským dronem se neschoval