Evropská komise se rozhodla zahájit řízení s Českou republikou, která podle ní při nákupu vojenských vrtulníků porušila směrnici o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Komise o tom informovala v prohlášení. Česku byla zaslána formální výzva kvůli porušení povinnosti vyplývající ze směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany a ze Smlouvy o fungování Evropské unie, uvedla EK. Praha má nyní dva měsíce na odpověď a vyřešení nedostatků, na které komise nyní poukázala.
„Budeme prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí reagovat, a pak vyčkáme na další rozhodnutí,“ uvedlo v reakci české ministerstvo obrany. O nákupu amerických vrtulníků podle sdělení ministerstva rozhodla předchozí vláda a tehdejší ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar.
ČTĚTE TAKÉ: Chirurgicky přesná akce Ukrajinců. Voják popsal, jak nenápadnou zbraní potopili ruskou loď
Evropská komise připomněla, že cílem směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany je zvýšit transparentnost a otevřenost v rámci evropského trhu s evropským vybavením, zajistit rovné podmínky pro evropské společnosti a zároveň zajistit ochranu bezpečnostních zájmů členských států. „Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky uplatňované Českem při zadání zakázky nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami zakotvenými ve smlouvě o fungování EU,“ uvedla dnes unijní exekutiva.
KOMENTÁŘ: Markéta Pekarová Adamová ztrapnila v Arménii a Ázerbájdžánu sebe, ale i nás
Předsedkyně Poslanecké sněmovny se svými hraběcími radami typu dva svetry stala na domácí půdě tak populární, že už málokdy vystupuje veřejně. Vrhla se tudíž statečně na výletování a objíždí s podnikatelskými delegacemi svět. Tentokrát vyrazila do Arménie a Ázerbájdžánu. S první zmíněnou zemí nás pojí víra, s druhou kšeft.
Porušení, kterého se měla Česká republika dopustit, se týká obcházení směrnice o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany, konkrétně možného zneužití výjimky pro mezivládní zadávání zakázek. „Přímé zadání zakázky je rovněž v rozporu se zásadami o zákazu diskriminace, rovném zacházení a transparentnosti tím, že společnostem z EU upírá možnost podat nabídku a účinně soutěžit o zakázku,“ vysvětluje komise.
Porušení zřejmě souvisí s nákupem amerických vojenských vrtulníků Venom a Viper. Evropská komise se o zakázku zajímala již v roce 2020. „Jsme přesvědčeni, že nákup 12 vrtulníků Venom a Viper je v pořádku a postupovali jsme v souladu se všemi zákony a předpisy,“ uvedl tehdy mluvčí českého ministerstva obrany. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale následně uložil ministerstvu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek pokutu ve výši 550 milionů korun.
Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně Jana Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které Praha získala od USA zdarma.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Katastrofální ruský útok. Tanky se vyřadily navzájem