Evropská komise zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody. Oznámila to ve středu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž dal Brusel Londýnu měsíc na vyjádření.
Exekutiva Evropské unie neúspěšně žádala britskou vládu, aby do konce září z návrhu kontroverzního zákona o vnitřním trhu vypustila pasáže porušující právně závaznou dohodu. Britská Dolní sněmovna však v úterý návrh schválila v původní podobě, čímž podle Ursuly von der Leyenové zásadně nabourala vzájemnou důvěru.
Návrh s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním ze základních pilířů brexitové dohody, kterou loni schválila Evropská unie i Británie. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstala součástí EU. Aby mohl vstoupit v platnost, musí zákon ještě schválit Sněmovna lordů.
„Lhůta vypršela ve středu a problematické pasáže nebyly odstraněny. Proto se dnes komise rozhodla zaslat britské vládě dopis, který formálně zahajuje řízení pro porušení povinností,“ řekla šéfka EK. Brusel je podle ní nadále otevřen dialogu.
Británie již od konce ledna není členskou zemí, během přechodného období trvajícího do konce roku se na ni však vztahují členské povinnosti, jejichž plnění kontroluje Evropská komise.
Podle některých unijních politiků zákon výrazně zkomplikuje už tak složitá vyjednávání o budoucích vztazích, jejichž další kolo pokračuje dnes v Bruselu. Podle britské vlády je zákon o vnitřním trhu pojistkou pro případ, že by se dohodu do konce roku nepodařilo vyjednat.