První obecná umělá inteligence, tedy nový typ AI schopnější než člověk, vznikne již v tomto desetiletí. Půjde o největší technologický průlom v dějinách lidstva. Jde o nebiologický systém, který je schopen dosahovat jakéhokoli cíle. Pro EU je ale její dosažení velmi vzdálené, řekl na konferenci Zážeh AI Spolupráce expert na AI Jan Romportl.
Obecná umělá inteligence, v angličtině artificial general intelligence, neboli AGI, alternuje rozpoznávací schopnosti člověka. Na rozdíl od úzce zaměřené AI pro konkrétní úkoly, je obecná AI schopna chápat, učit se a aplikovat vědomosti lépe než člověk.
Kdo bude ovládat obecnou umělou inteligenci, ten bude mít podle něj obrovskou ekonomickou i geopolitickou převahu. Kdo ovládá základní modely a distribuční kanály a zároveň má dostatek výpočetních zdrojů, bude ovládat obecnou umělou inteligenci.
„Evropská unie momentálně nemá základní modely AI, nemá distribuční kanály, nemá vlastní evropskou sociální síť a nemá výpočetní zdroje. EU má ale šanci excelovat minimálně ve dvou vertikálách, kterými jsou AI ve zdravotnictví a AI v obranném průmyslu,“ řekl Romportl, který je zároveň ředitelem společnosti elin.ai.
Neřešme, který model lépe píše maily, ale jak mít přístup k obecné AI
„Nebavme se o tom, jak úkolovat ChatGPT nebo který aktuální model je nejlepší na psaní emailů. Bavme se o tom, jak získat přístup k obecné umělé inteligenci a jak budovat stabilní a AI adaptivní firmy, ekonomiku, společnost,“ dodal Romportl.
Otázka je, jak úspěšně budou v EU vznikat startupy, jak bude EU shánět investice a investovat. „Vypadá to, že jsme spíš národ unavených kritiků grantů a spoléhačů na dotace. Proč čerství absolventi jdou raději sledovat svůj work-life balance do korporátu, než aby zakládali startupy? Proč vědci z univerzit radši píšou grantové žádosti, než aby odvážně získávali investice na výzkum,“ ptal se Romportl.
Konferenci pořádala Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) v České zemědělské. Cílem bylo propojit klíčové stakeholdery z akademického, veřejného, soukromého a neziskového sektoru k diskusi o budoucnosti AI v České republice.
Praxe a strategie v AI organizacím stále chybí
Nejlépe se dokáží podle indexu AI České asociace umělé inteligence adaptovat firmy z oblasti informačních technologií. Přes 80 procent z nich již využívá umělou inteligenci a pracuje na interních AI projektech. Na druhém místě jsou pak velké průmyslové společnosti.
„Obecně ale reálná praxe a strategie v AI organizacím stále často chybí. Očekáváme však, že by se průměrná připravenost napříč segmenty mohla do půl roku zlepšit až o 50 procent,“ řekl na konferenci Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.
Investice do infrastruktury základních modelů AI byly loni podle Romportla a údajů asociace nejvyšší v USA s cca 100 miliardami dolarů, na druhém místě byl Blízký východ s asi 40 miliardami, na třetím Čína s 30 a teprve na čtvrtém je EU se zhruba deseti miliardami dolarů. Letos a v příštím roce by měly tyto investice závratně vzrůst, a to především v EU, kde se podle predikcí znásobí.
V investicích do AI firem za loňský rok vedla výrazně Čína s více než 500 miliardami dolarů, následovaná USA s asi 120 miliardami dolarů. Hluboko vzadu je EU s jednotkami miliard.
„V Evropě vidíme několik středně velkých projektů investice do AI infrastruktury. Například německá asociace umělé inteligence přišla s iniciativou LEAM, v rámci které plánuje investice do velkého výpočetního centra ve výši 350 až 400 milionů euro,“ uvedl další řečník na konferenci, datový ředitel Creative Dock Adam Hanka.
Další velký evropský projekt jsou Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě, jehož hlavním koordinátorem se stala Univerzita Karlova. „Je vidět, že Evropa má na čem stavět a že se posouvá kupředu, zároveň ale všechny indikátory ukazují, že v oblasti investic musíme přidat, abychom dohnali náskok USA a Číny. Nejde jen o byznys jako takový, dosažení autonomie na úrovni EU musí být v současné době strategickou a bezpečnostní prioritou,“ říká Hanka.