Bezosův let do vesmíru
Příprava miliardáře Jeffa Bezose a dalších členů jeho posádky na let do vesmíru byla nesmírně krátká. Absolvovali jen několikadenní výcvik, během kterého se spíše poznávali. Expert a popularizátor kosmonautiky Jan Spratek ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že Bezos a jeho společníci se vlastně jen učili, jak správně usedat do sedaček modulu a jak se z nich správně odpoutat.
Astronauti „klasického střihu“ se na let do vesmíru připravují dlouhé měsíce a musí podstoupit řadu testů, zda jsou pro cestu vůbec způsobilí. Akce Jeffa Bezose je však zcela jiného rázu a tím pádem byla i příprava naprosto odlišná.
Miliardář Jeff Bezos se podíval do vesmíru. Strávil tam jen vteřiny
Miliardář Jeff Bezos a další členové jeho posádky krátce po třetí hodině odpoledne odstartovali s raketou New Shepard od jeho společnosti Blue Origin směrem k hranici vesmíru. Celý let trval zhruba deset minut, Bezosův modul nakonec přistál zpět na Zemi. Let je významný i tím, že se ho společně zúčastnili dosud nejstarší i nejmladší astronaut. Firma Blue Origin se tak zřejmě zařadí mezi soukromé společnosti schopné dopravovat do vesmíru astronauty.
Popularizátor vesmírné tematiky Jan Spratek ve vysílání CNN Prima NEWS popsal, co všechno se čerství návštěvníci kosmu museli naučit. „Výcvik, který byl dvou až třídenní, probíhal hlavně tak, že si zkoušeli usazení do sedaček, jak se odpoutat, v jaký moment se mají vrátit, co se během letu bude dít a podobně,“ popsal.
Samotný výcvik označil spíše za „školení“. Kromě toho byly i jiné podmínky výrazně zjednodušené oproti těm běžným, které se u astronautů vyžadují. „Fyzické testy byly naprosto povrchové,“ doplnil expert.
Jako příklad uvedl schodiště k vrcholu rakety, které musela čtveřice ve složení Jeff a Mark Bezosovi, Wally Funková a Oliver Daeman zdolat. Miliardář a majitel společnosti Blue Origin totiž již před lety oznámil, že nároky na pasažéry těchto letů budou téměř minimální, aby si je mohlo užít co nejvíce lidí. Dá se tak říci, že jedinou fyzickou podmínkou pro let bylo právě vystoupání těchto schodů.
Horák: Pasažéři? Geniální marketingový tah
„Marketingový tah je geniální ve všech třech případech. Jako první Jeff Bezos oznámil takovým dojemným videem, že ten let do vesmíru chce dát svému bratrovi jako dárek,“ zmínil marketingový expert Jakub Horák.
Velmi kladně pak hodnotil i Bezosův tah vzít na cestu 82letou Funkovou. Ta aspirovala na astronautku v 60. letech, kdy měla letět v rámci programu Mercury 13, ale z celé akce nakonec sešlo. Nyní se díky Bezosovi stala nejstarší astronautkou v dějinách.
Marketingový tah vidí Horák i v případě 18letého Nizozemce Olivera Daemana, jemuž let věnoval jeho otec, který mu koupil letenku. „Vy ten let můžete věnovat svým blízkým, rodičům nebo dětem. A to jsou tři cílové skupiny, pro které člověk v životě udělá nejvíc a dokáže investovat takové peníze do několikaminutového zážitku, aby jim ho dopřál,“ doplnil Horák.
Posádka rakety New Shepard: zleva Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen a Wally Funková Zdroj: AP
Hvězdné války s Bransonem
Svým letem Bezos překonal jiného miliardáře, Richarda Bransona. Ten nejprve předstihl Bezose tím, že se stal prvním miliardářem, který vystoupal takto vysoko a navíc v raketě své vlastní společnosti – Virgin Galactic.
Bezos se však dřívějším letem svého konkurenta nenechal odradit a ani vyvést z míry. Se svojí lodí New Shepard totiž vystoupal do výšky 106 kilometrů nad Zemí, zatímco Bransonův raketoplán VSS Unity „jen“ do výšky 90 kilometrů. Hranice vesmíru je přitom mezinárodně uznávaná až od 100 kilometrů nad Zemí. I Branson ale se svou posádkou zažil několikaminutový stav beztíže.