Bezosův let do vesmíru
Miliardář Jeff Bezos a další členové jeho posádky krátce po třetí hodině odpoledne odstartovali s raketou New Shepard od jeho společnosti Blue Origin směrem k hranici vesmíru. Celý let trval zhruba deset minut, Bezosův modul nakonec přistál zpět na Zemi. Let je významný i tím, že se ho společně zúčastnili dosud nejstarší i nejmladší astronaut. Firma Blue Origin se tak zřejmě zařadí mezi soukromé společnosti schopné dopravovat do vesmíru astronauty.
Raketa vzlétla krátce po 15:00 SELČ z kosmodromu společnosti Blue Origin v poušti na západě Texasu. Podle plánu se od ní po několika minutách odpoutal modul s posádkou a začal se nad Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů, která je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem.
Zatímco nosná raketa začala klesat zpět k zemi, čtveřice lidí v modulu si zhruba tři až čtyři minuty užívala stav beztíže. Raketa po svém přibližně osmiminutovém letu přistála horizontálně v texaské poušti asi dvě míle od místa startu. Modul s posádkou pak na zem bezpečně dosedl o necelé tři minuty minut později.
Spolu s Jeffem Bezosem letěl i jeho bratr Mark. V posádce je také 82letá průkopnice letectví Wally Funková, která se stala nejstarším člověkem, jenž zavítal do vesmíru. Dosavadním držitelem rekordu byl astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl zeměkouli a do vesmíru se znovu podíval v roce 1998 v 77 letech. Čtvrtým členem týmu je 18letý Oliver Daemen, který překonal rekord sovětského kosmonauta Germana Titova. Ten se v roce 1961 dostal do vesmíru jako druhý člověk po Juriji Gagarinovi v 25 letech.
Scenes from #NSFirstHumanFlight astronaut load. pic.twitter.com/L7u1ZaYn60
— Blue Origin (@blueorigin) July 20, 2021
Bezos: Branson do vesmíru nedoletěl
Bezose v soutěži rodící se lukrativní vesmírné turistiky o devět dnů předstihl majitel konkurenční firmy Virgin Galactic Richard Branson. Ten se 11. července zúčastnil prvního – a úspěšného – letu firemního raketoplánu VSS Unity k hranici vesmíru s kompletní šestičlennou posádkou. Bezose to však nechalo klidným, neboť Branson podle něj do vesmíru nedoletěl. Unity totiž vystoupal jen nad 80 kilometrů a tuto výšku uznávají za hranici vesmíru „jen čtyři procenta světa“, nechal se slyšet šéf Blue Origin.
Jak v případě VSS Unity, tak modulu vyneseného raketou New Shepard se každopádně jedná „jen“ o takzvané suborbitální lety. To znamená, že nedosáhnou oběžné dráhy kolem Země.
Jeffa Bezose a posádku jeho letu do vesmíru ihned po přistání obestoupili gratulanti. Zdroj: Profimedia.cz