Covid neléčíme tím, co máme k dispozici, přitom vakcína proti koronaviru není dostatečně otestovaná a nebrání šíření viru, říká imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dle jeho slov není chytré plošně očkovat během covidové vlny, protože nesmí nastat souběh vakcíny a infekce. V rozhovoru pro web echo24.cz popsal například i to, jak odborníci podle něj špatně vypočítávají reprodukční číslo R.
„Generické léky se používají a byly na ně provedené studie i na covid. Jedná se hlavně o kortikosteroidy. To znamená látky, které se běžně klinicky používají na desítky diagnóz, ale pohříchu nejsou v rukách praktiků. Těm tuto základní léčbu komunita lékařských specialistů upírá,“ sdělil v rozhovoru pro Echo24 imunolog Karel Drbal.
Do hospody bez očkování? Spočítali jsme, kolik zaplatíte za testy, pokud vláda zpřísní
Pokud se vláda ve čtvrtek rozhodne zpřísnit pravidla ohledně testování na covid, neočkovaní si připlatí. Vláda zvažuje, že kromě očkování či prokázání prodělání nemoci se nově budou uznávat pouze PCR testy. Pokud vás na ně nepošle lékař nebo hygiena, musíte si testy zaplatit. Ve hře je však i úplný lockdown neočkovaných, tedy rakouský model.
Jen marně tápe, z jakého důvodu se takto děje. „Já skutečně netuším, jaký je toho důvod. Jestli je to obava, že by s tím neuměli praktici zacházet. Ale když už by neuměli zacházet s kortikoidy, nevím, s čím jiným by praktik měl zacházet, že?“ podivoval se. Podle Drbala jde o běžnou léčbu, která se používá i pro jiné diagnózy v souvislosti s plicními chorobami.
O účinnosti kortikoidů psal už před rokem britský web BBC. Široce dostupný a levný lék dexametazon významně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci COVID-19, uvedli britští vědci.
Provedli výzkum, během kterého zhruba dvěma tisícovkám pacientů podávali nízké dávky tohoto kortikoidu. Ukázalo se, že dexametazon může výrazně snížit riziko úmrtí.
Léčivo dexametazon je kortikoid s protizánětlivými účinky, který se běžně používá například jako podpůrný prostředek při protinádorové léčbě, ale také při kožních potížích, onemocnění střev či plicních chorobách.
Jenže podle Drbala to není jediné, co vládní experti dělají špatně. Podle něj se covid nešíří komunitně stejně jako chřipka, ale ohniskově. „Samozřejmě že dnes ministerstvo tvrdí, že se covid šíří komunitně, protože nezvládli na počátku identifikovat ohniska a eliminovat je postupně. Dnes jsou tu tisíce ohnisek, možná desetitisíce. To už je pak nemožné všechna ta ohniska zmapovat. To se musí udělat na počátku vlny, ne v jejím průběhu,“ kritizoval dále imunolog. Připomněl, že tímto postupem se řídili v jihovýchodní Asii, ale také v Dánsku.
Ministerstvo špatně počítá
„U chřipky jeden člověk nakazí jednoho člověka. Ale tady jeden jedinec nakazí sto jedinců nebo tisíc nebo patnáct set. Pak je tu většina lidí, kteří nikoho neinfikují. To je ten rozdíl. Řeší se tu stále R číslo, ale to je pouze průměrné číslo šíření viru v populaci. To znamená, že tím mohu popisovat komunitní šíření, ale rozhodně tím nemůžu popisovat ohniskové šíření. Notabene, to R číslo kalkuluje ÚZIS špatně. Když jsem se ptal, proč to vůbec dělají, zástupce ÚZIS mi sdělil, že to takto chtějí média,“ pustil se do Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky, který patří pod ministerstvo zdravotnictví. ÚZIS se pro redakci k tomuto výroku zatím nevyjádřil.
Imunolog Drbal však tvrdí, že tato hodnota se kalkuluje pouze v absolutním počtu testů, což nevypovídá nic o infekci. „Model pro výpočet R čísla pracuje s počty nově nakažených osob, které prozatím nevykazují příznaky, s průběhem jejich onemocnění včetně infekčního období, nástupem příznaků onemocnění, přesunem pacienta do izolace a potvrzením onemocnění laboratorním testem,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví na webu.
Podle vlády je jedinou cestou k normálu očkování. I k němu má ale Drbal řadu připomínek. V akutní fázi totiž podle něj už není řešením vakcína. „Souběh vakcíny a infekce nesmí nastat. Takže dávat teď vakcíny, jelikož lidé panikaří z další vlny, moc chytré není. Pravděpodobnost, že dostanou spolu s vakcínou i virovou infekci, je docela vysoká,“ poukazuje imunolog.
Vakcínu pak vnímá jako preventivní záležitost, která je v případě covidu nového typu nedostatečně otestovaná. „Za tím si stojím. Za druhé – plošné použití vakcín po infekci, kde vím, že velká část populace se s tou infekcí již setkala a že zároveň toto přirozené setkání mnohem lépe stimuluje imunitní systém a ochrání jedince proti těžkým případům onemocnění, to mi nedává žádné právo do těchto lidí aplikovat léčebnou látku typu vakcíny. Protože vakcíny na počátku pandemie byly testované na nezkušených jedincích, nikoliv těch, kteří nemoc již prodělali,“ sdělil dále v rozhovoru.
Vláda přitom opakovaně apeluje k proočkovanosti a tvrdí, že je vakcína dostatečně bezpečná. „Faktem zůstává, že jediným řešením covidu je očkování. Situace je velice vážná, proto znovu opakujeme všem našim občanům, aby se očkovali,“ sdělil v pondělí dosluhující předseda vlády Andrej Babiš (ANO).
A bezpečná je podle expertů vlády i pro děti. Vakcínu proti covidu firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a jedenácti lety a vyvolává u nich silnou imunitní odezvu. Společnosti to v pondělí napsaly v prohlášení s odkazem na vlastní klinické studie.
Drbal také poukazuje na to, že vakcíny nemůžeme používat plošně, a to za jiných podmínek a pro jiné cílové skupiny, než byly na začátku testované. „Podle mého názoru je plošná aplikace vakcín hodně odtržená od toho, jak byly covidové vakcíny původně testované. Evropská EMA pak víceméně kopíruje rozhodnutí amerického regulátora FDA. Naopak ECDC – evropská analogie CDC – je orgán, který z mého pohledu funguje poměrně lépe,“ sdělil Drbal.