Aby ekonomika fungovala, musíme být zdraví a zdravotní systém musí epidemii zvládat. Státní správa a politici to ale nepochopili. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Filip Pertold.
„Když to malinko přeženu, zvládli jsme pouze včas zavřít v první vlně. To bylo úspěšné a rychlé. Bohužel všechno ostatní víceméně selhalo – vybudování trasovacích kapacit, dostatečné testovací PCR kapacity, podpora primární péče a očkování,“ má jasno zdravotnický expert Tomáš Doležal.
Podle Pertolda jsme „podlehli chiméře, že buď budeme chránit zdraví, nebo ekonomiku“. „Ve státní správě a mezi politiky to je tak zažrané, že máme pocit, že když budeme vydávat na testy méně, ušetříme. Ale my tím neušetříme. Nepochopili jsme základní princip, že aby ekonomika fungovala, musíme být zdraví a zdravotní systém musí epidemii zvládat,“ řekl Pertold s tím, že jsme se vůbec nepoučili.
Problémy s nemocenskou
„Vůbec jsme nezvládli komunikaci vůči veřejnosti. Všechna opatření byla chaotická a rušila se,“ reagoval Doležal. „Pandemii řídíme podle toho, jestli máme, nebo nemáme kapacitu lůžek, a to je strašně pozdě,“ dodal.
Pertold také narazil na problémy s nemocenskou. „Trvalo nám přibližně půl roku, abychom pochopili, že musíme zvýšit nemocenskou, aby lidi měli motivaci zůstat doma a neroznášeli vir. Rodiny jsou v obrovských kleštích. Kontinuálně tu máme dvě krize. Jedna je covidová – děti zůstávají doma a musí s nimi někdo být. Druhá je energetická – ta zvyšuje ceny atd. Nízkovýdělkové rodiny jsou ve špatné situaci,“ vysvětlil ekonom.
„Některé z nákladů jsou vyvolané opatřením ministerstva, ale ne covidem jako takovým. Jedním z obrovských nákladů, ke kterým jsme slepí, jsou dopady na vzdělání dětí,“ uvedl právník Ondřej Dostál.