360°, Hynek Čech, Petr Boháček, Martin Weiss - 18.8. v 21:20
Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček doufá, že odchodem vojáků západních zemí z Afghánistánu skončí takzvaný „vývoz demokracie“. „Tento způsob zahraničních intervencí jen vytváří větší problémy. Původní záměr mise – zničit epicentrum terorismu – neuspěl. Naopak se problém s terorismem ještě prohlubuje,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Podle Boháčka se západní země snažily do Afghánistánu takzvaně exportovat svůj styl života, politický systém a hodnoty. „De facto ale jen exportujeme zbraně a finanční podporu podléhající korupci. To dělá jen větší problémy,“ hodnotil.
Původním cílem mise v Afghánistánu bylo zničit epicentrum Al-Káidy a terorismu. „V tom však mise vůbec neuspěla. Centra se přesunula v regionu jinam a výsledkem byl Islámský stát. Zahraničními intervencemi se jen vytvoří nové potíže a problém s terorismem se jen prohlubuje,“ pokračoval Boháček.
Nyní se má Česká republika jako spojenec USA podle experta sama sebe ptát, zda jsou podobné akce v jejím zájmu. „Nejen USA, ale celý Západ má před sebou velké zpytování, jak bude k zahraniční politice v intervencích přistupovat. Je to zkouška pro Evropu, USA si situaci v Afghánistánu korigovaly samy,“ dodal s tím, že si Evropa musí uvědomit, že na geopolitické výzvy nyní bude sama a nemůže se na USA spoléhat.
Společnosti nerozumíme
Komentátor webu Echo24.cz Martin Weiss ve vysílání CNN Prima NEWS následně doplnil, že jako západ neumíme porozumět společnosti v Afghánistánu. „Není nám jasné, co tam lidé očekávají a chtějí. Když Tálibán odpoví, že ženy budou mít práva podle islámu, jde o logickou odpověď, se kterou neumíme pracovat,“ podotkl.
Podle Boháčka by Tálibán nemohl uchopit moc bez podpory Číny, Indie, Pákistánu, Íránu a dalších velmocí. „Nevnímal bych ale nějakou spojitost, že by USA nebo Evropa oslabily své vazby a závazky vůči Tchaj-wanu,“ uvedl. Podle něj USA s Evropou začaly diskutovat o nových investičních smlouvách, které by mohly být pojítkem ve snaze odolávat Číně.
„Je ale nepravděpodobné, že bude Čína svůj vliv v regionu zvyšovat. Nemá zájem regiony kontrolovat,“ zdůraznil Boháček. Weiss následně doplnil, že státy kolem Afghánistánu mají strach. „Všechny tyto země si nyní vychutnávají pokoření USA, pohybují se ale v nejistotě. Vůdce Tálibánu byl nedávno v Číně, která se nyní snaží si situaci pojistit,“ doplnil komentátor.