360°, Barbora Urbanová, Lucie Hrdá, Antonín Stanislav, Zdeněk Hraba, Ondřej Vrkoč, Pavel Gross - 22.6. v 21:30
Pokud ponorka implodovala, posádka to ani nepostřehla. Smrt je v podstatě okamžitá, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ke zničení ponorky Titan expert na Titanic Ondřej Vrkoč. Obrovský tlak v několikakilometrové hloubce zničí podle konstruktéra ponorek Pavla Grosse i lahev natlakovanou na 200 atmosfér.
„Musíte si uvědomit, jak strašný tlak tam je. Představte si potápěcí anebo svářečskou lahev. Obě jsou napumpované na 200 atmosfér. Tyto natlakované lahve implodují v této hloubce do sebe,“ vysvětlil Gross v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Model ponorky Titan ve studiu CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
Ponorné plavidlo Titan Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Po ztracené ponorce pátrala i tato miniponorka Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ponorka Titan je dlouhá necelých sedm metrů Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Kapitánem miniponorky byl zkušený francouzský potápěč Paul-Henri Nargeolet Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ponorka Titan Zdroj: profimedia.cz
Ponorka Titan Zdroj: Getty Images
Ponorka Titan společnosti OceanGate Expeditions Zdroj: Profimedia.cz
Ponorka Titan společnosti OceanGate Expeditions Zdroj: Profimedia.cz, AFP PHOTO / OceanGate Expeditions
Ponorka Titan Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Zakladatel společnosti OceanGate ukazuje vnitřek ponorky Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ponorka Titan je závislá na své mateřské lodi Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ponorka Titan vozila turisty k vraku Titanicu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ponorka Titan Zdroj: Profimedia.cz
ČTĚTE TAKÉ: Česká ponorková legenda: Jak mohli do toho šrotu vlézt? Jejich konec musel být strašný
Vnější tlak podle konstruktéra činí 380 atmosfér. „Vnějším přetlakem 180 atmosfér se taková lahev během milisekund zploští. Tlak 200 atmosfér v lahvi implozi neudrží, udělá to z ní placku,“ popsal Gross.
VIDEO: Podívejte se na 3D model ztracené ponorky. Proč ji posádka nemohla otevřít zevnitř?
Ponorka Titan vydrží tlak vody až v hloubce kolem čtyř kilometrů. Její délka je bezmála sedm metrů a váží deset a půl tuny. Větší část pláště je složená z kombinace uhlíkových a skleněných vláken, přední část je z titanu a je napevno přišroubována ke zbytku ponorky. Podívejte se ve videu na 3D model ponorky.
S tím souhlasil také expert na Titanic, podle něhož smrt v takových podmínkách nastává v podstatě okamžitě. „Pokud ponorka skutečně implodovala, čemuž trosky nasvědčují, je smrt prakticky okamžitá. Bavíme se o mikrosekundách, dá se říct, že posádka nic nepostřehla,“ uvedl Vrkoč.
Zároveň však poznamenal, že v případě technických problémů mohla posádka tušit, že se schyluje ke katastrofě. „Jestliže už předtím měli nějaké technické problémy, o čemž nechci úplně spekulovat, určitě museli něco tušit. Nicméně i malá trhlina v samotné tlakové komoře ponorky je destruující a vede k implozi,“ dodal.
Trosky plavidla pátrači nalezli ve čtvrtek, což oznámil vedoucí záchranné akce John Mauger. Posádka je tudíž s největší pravděpodobností po smrti. „Trosky napovídají, že došlo ke katastrofickému poškození tlakové komory. Po tomto zjištění jsme okamžitě informovali rodiny,“ uvedl kontraadmirál Mauger. Dodal, že podvodní roboti zůstanou na místě, aby shromažďovali informace.