reklama

Generál Pavel: Ve Vídni to byl atak osamělých vlků, nebyli součástí organizované sítě

K útoku ve Vídni se přihlásil Islámský stát (IS). Útočník však podle dostupných informací nebyl součástí nějaké dobře organizované mezinárodní sítě. Uvedl to generál Petr Pavel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové, jehož hosty byli také bezpečnostní expert Miroslav Mareš a reportérka CNN Prima NEWS Adéla Jelínková, kteří se věnovali vlně atentátů z poslední doby a zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě.

reklama

Reportérka, která je nyní ve Vídni, popsala, že ráno lidé v ulicích nebyli. Odpoledne po uvolnění centra metropole začali vycházet ze svých domovů a hotelů a šli se na místo tragédie podívat nebo zapálit svíčku za zesnulé. Podle Jelínkové se obyvatelé města dělí na dva tábory. „První říká, že to byla jen otázka času, kdy k něčemu takovému dojde, protože podle nich je situace v Rakousku napjatá dlouhodobě. Druzí jsou naopak velmi vylekaní, nechtějí od nynějška vycházet z domova a moc nechápou, co se tady stalo,“ vysvětlila reportérka. Jelínková také uvedla, že policie zatkla další dva podezřelé ve Švýcarsku.

„Budeme si muset zvyknout, že žijeme v nejistém světě,“ uvedl bývalý kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg v úterním rozhovoru s Jelínkovou. V neděli kníže ostře kritizoval rakouský přístup k migraci.

Teroristický útok ve Vídni je již druhým případem za poslední dny. Podle Pavla bychom celou situaci měli vnímat jako atak osamělých vlků. „Jsou to lidé, kteří jsou inspirovaní ideologií IS, ale podle všech dostupných informací nejsou součástí nějaké dobře organizované mezinárodní sítě. Tím, že jsou osamělými bojovníky, je složitější je vystopovat. Nicméně takové situace mohou nastat, i když se jim dá poměrně úspěšně předcházet,“ sdělil generál.

Opatření na hranicích

Česká a rakouská policie zostřila dohled na společné hranici. Přísnější bezpečností opatření přijalo také Slovensko, kde si měl útočník obstarat střelivo. Mareš uvedl, že podle jeho názoru opatření na hranicích nebude trvat dlouho, nicméně pohotovost a připravenost musí být permanentní, jelikož podobná situace by mohla nastat i u nás. „Není třeba podléhat každodenní hysterii. Je třeba pečlivě sledovat lidi, kteří k nám přicházejí, sledovat rizikové komunity a být připraveni, případně řešit následky útoku,“ řekl bezpečnostní expert.

„Mám za to, že Evropská unie i NATO reagují společně už od útoku v Paříži. Země všech těchto organizací velice intenzivně spolupracují, vyměňují si informace nejenom na úrovni zpravodajských služeb, policií, ale i na úrovni armád,“ uvedl Pavel.

„Dojem, který tady vzniká, že u nás se terorismu jakoby nevěnuje pozornost, je dán tím, že se nám z různých příčin podobné situace vyhýbají. Buďme za to rádi, ale je to spíš shoda příznivých okolností,“ dodal generál s tím, že doteď bylo Česko stranou zájmu, anebo se v republice nenaskytla vhodná příležitost. Podle Pavla bezpečnostní složky tuto situaci velice bedlivě sledují a vyhodnocují každý možný náznak toho, že by nastala stejná situace jako ve Vídni.

Mareš v pořadu uvedl, že protiteroristický boj není tak viditelný. „Právě proto, že je skrytý, a proto, že je tady schopnost odhalovat terorismus ještě předtím, než jsou iniciovány hlavní hrozby, můžeme být úspěšní. V minulosti se jak zpravodajským službám, tak policejním orgánům podařila celá řada kvalitních úkonů v boji proti terorismu,“ sdělil Mareš.

Boj s terorismem je běh na dlouhou trať

Bezpečnostní expert vysvětlil, že terorismus je do určité míry metoda, kterou může využít například islamistický, ale i ultrapravicový nebo ultralevicový terorista. „Boj proti terorismu je běh na dlouhou trať. Je třeba podchytit určité komunity, ze kterých terorismus může vzejít, monitorovat a vytipovat rizikového jedince, aby případně šel zastavit,“ dodal Mareš. Pavel také upozornil, že i přes pandemii koronaviru bezpečnostní složky ve své práci nepolevily.

Mareš řekl, že je důležité vyslat jasný vzkaz, že na území se dodržují určitá pravidla. „Za to, že někdo spáchá teroristický útok, je primárně zodpovědný on, ne jeho okolí. Musí se to soustředit na to, aby byli likvidováni lidé, kteří podněcují k terorismu, a eliminovány celé komunity lidí, kteří vytvářejí podhoubí pro teroristické činy,“ sdělil Mareš. „Rozhodně bychom neměli jako viníka vidět islám jako takový. My se musíme zaměřit na extremismus, ať je jakýkoliv,“ dodal generál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil
Pořady

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil

Chování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka i kancléře Vratislava Mynáře je pochopitelné, uvedl v pořadu Co Čech, to politik! herec Ivan Vyskočil. Spolupracovníci Miloše Zemana totiž podle něj musí bojovat s „žumpou“, kterou představují kritici Hradu, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS. S tím však nesouhlasil spisovatel Ondřej Neff, který mlžení o zdravotním stavu hlavy státu označil za selhání.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama