Proč právě Vídeň? Na tuto otázku se po pondělním teroristickém útoku na metropoli Rakouska snaží najít odpověď nejen její obyvatelé, ale také bezpečnostní experti a odborníci na terorismus.
Nicolas Stockhammer, expert na terorismus z Vídeňské univerzity, tvrdí, že bezprostřední příčinou útoku bylo nedávné opětovné zveřejnění karikatur proroka Mohameda ve Francii. „Navíc k němu také nahrálo, že Vídeň jako hlavní město je na jedné straně relativně snadný cíl pro teroristy, na straně druhé však také vysoce atraktivní cíl jako sídlo mnoha mezinárodních organizací,“ citovala Stockhammera rakouská agentura APA.
ON-LINE: Podle rakouského ministra vnitra nic neukazuje na dalšího útočníka při teroru ve Vídni
Útok z pondělního večera v centru Vídně, který si vyžádal životy tří civilistů, spáchal stoupenec teroristické organizace Islámský stát. Uvedl to v úterý ráno podle agentury APA rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.
Teroristická hrozba pro celou Evropu byla od té doby „všude postupně větší“. Na rozdíl od nedávných teroristických útoků v Paříži, Drážďanech a Nice vidí Stockhammer v útoku ve Vídni „velký kvalitativní rozdíl“. „Zatímco všude byly použity pouze sečné a bodné zbraně, ve Vídni byly použity střelné zbraně,“ vysvětlil rozdíl expert Vídeňské univerzity.
Našel i další odlišnosti, které nahrály tomu, proč právě Vídeň. „Jednou z nich je menší přítomnost policie v ulicích města. I tím je Vídeň snadnějším cílem. Kvůli svobodnějšímu až liberálnímu způsobu života se vedení města vzdalo nasazení těžce ozbrojených bezpečnostních složek, jako je tomu v jiných evropských městech,“ doplnil Stockhammer.
K tomu Vídeň patří mezi diplomatická centra, je výrazně mezinárodně orientovaná díky své poloze ve středu Evropy a navíc jako hlavní město neutrální země. Bylo patrné, jaká mezinárodní pozornost bude teroristickému útoku věnována.
Česká studentka po útoku ve Vídni: Přála bych si být doma, čekáme v restauraci
Při teroristickém útoku u synagogy ve Vídni zabil atentátník tři lidi. Podle prvních informací bylo pachatelů více a po celém městě probíhala mohutná policejní operace. Policisté vyzvali obyvatele Vídně, aby nevycházeli ven, případně se ukryli v barech a restauracích. Právě v jednom z těchto zařízení se ukryla i studentka Erasmu Eva Vondráčková, která byla na večeři s přáteli jen čtyři minuty chůze od místa, kde k útoku došlo.
Stockhammer předpokládá, že útok ve Vídni byl pravděpodobně naplánovaný na pozdější datum, ale útočníci ho provedli s předstihem kvůli omezení pohybu a tzv. lockdownu při druhé vlně pandemie koronaviru. Od úterý 3. listopadu jsou v Rakousku zavřené restaurace, divadla, kina a omezeny další volnočasové aktivity. Dopad útoku by prý později nebyl tak intenzivní a mohlo by dojít k předčasnému prozrazení, protože kvůli kontrolám dodržování vládních nařízení budou posílené policejní hlídky v ulicích nejen Vídně, ale i dalších měst.
Podle Stockhammera není útok zcela překvapivý. V posledních letech došlo k různým incidentům, případně některé pokusy policejní složky zmařily. „Vídeň není ostrovem blahoslavených, jak by ji mnozí rádi viděli. Opakovala se varování zahraničních zpravodajských služeb, protože v Rakousku je poměrně dobře rozvinutá islamistická scéna,“ uvedl expert a dodal: „Pokud jde o migraci na takzvaný chalifát, do Sýrie a Iráku, zaujímá Rakousko v Evropě čtvrté místo.“ Z Rakouska se do Sýrie a Iráku přesunulo celkem 320 bojovníků.