reklama

F1 po třiceti letech ovládl vůz poháněný motorem Honda. Je ten dnešní rychlejší?

Srovnání pohonných jednotek a techniky mistrovských vozů poháněných shodnou značkou motorů v rozmezí třiceti let mimoděk ilustruje obrovský posun, jaký formule 1 za tři dekády prodělala.

reklama

Dvanáct atmosféricky plněných válců, manuální řazení, řízení bez posilovače, žádná kontrola trakce. To byl vítězný vůz sezony 1991 formule 1, McLaren-Honda MP4/6, za jehož volantem seděl legendární Ayrton Senna. Formule 1 byla vždy předobrazem trendů v automobilovém průmyslu a u dnešních monopostů tomu není jinak včetně umělých restriktivních zákazů omezujících kreativitu konstruktérů a schopnosti jezdců. Důraz na bezpečnost a ekologii změnil za 30 let závodní stroje k nepoznání.

Rozdíl v technice obrovský, v časech malý

Zajímavým výsledkem srovnání novodobé a staré techniky jsou velmi podobné výkonové parametry a také časy dosahované na jednotlivých závodních okruzích. Problém ovšem je, že drtivá většina z nich za 30 let změnila svoji podobu, případně z kalendáře zmizely úplně. Jedinou plus minus velmi podobnou tratí je trochu překvapivě maďarský Hungaroring. Ayrton Senna se zde v roce 1991 kvalifikoval na pole position s časem 1:16,147, Verstappen s Hondou za zády letos zajel 1:15,840.

V roce 1991 poháněl Sennův monopost McLaren MP4/6b dvanáctiválcový atmosféricky plněný motor Honda o objemu 3,5 litru s výkonem 720 koní, kterých dosahoval při 13 800 otáčkách. Celý monopost vážil 575 kg, z čehož rezultovala výkonová hmotnost 1,25 koně na kilogram. Jak již bylo řečeno, řadilo se šest manuálních stupňů a řidič neměl k dispozici žádnou elektronickou asistenci.

Jestli vám dnešní formule připadají dlouhé a úzké, není to optický klam. Zatímco třicet let starý McLaren měřil na délku 4,5 metru a na šířku 2 120 mm, letošní Verstappenův Red Bull má pět metrů na délku a je o 120 mm užší. Jeho šestiválcový turbomotor Honda o objemu 1,6 litru dodává 740 koní dosahovaných při 14 000 otáčkách a 1,2 koně na kilo, což by při hmotnosti 752 kilogramů na starý McLaren zjevně nestačilo. Jenže motory dnešních formulí pracují v hybridním režimu ještě s elektromotorem, což v případě Hondy obnáší dalších 161 velmi živých koní. A to už je rozhodující náskok, nehledě na větší bezpečnost, menší emise... a třeba také nevýrazný zvuk.

Turba uměla víc

Jestliže dnešní turba ve formuli 1 se při využití přídavné síly elektromotoru dostávají na zhruba 850 koní, vůbec nejsilnější motory formule 1 všech dob uměly z menšího objemu motorů vytáhnout ještě více. Špičkových výkonů bylo dosahováno zejména v sezonách 1985 a 1986, kdy čtyř- nebo šestiválcové turbomotory BMW, Honda či Renault o objemu 1,5 litru měly v kvalifikačních verzích přes 1 200 koní. K tomu samozřejmě patřily patřičně široké a extrémně lepivé pneumatiky na pár kol. Populární Gerhard Berger se o těchto strojích později vyjádřil jako o „kosmických raketách, na jejichž pilotáž jste potřebovali pořádné koule“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama