Sociální sítě společnosti Facebook v pondělí zaznamenaly asi šestihodinový výpadek. Podle webu CNBC se jednalo o nejhorší výpadek od roku 2008, kdy se problém táhl celý den. Do aplikace se nebylo možné přihlásit, neaktualizoval se feed hlavních zpráv a nedaly se ani posílat zprávy. Kolem půlnoci začaly platformy pomalu naskakovat, stále však nebyly plně funkční. Problémy se v pondělí objevily i u klientů operátorů T-Mobile a Vodafone.
„Jsem sama, nebo je nás víc? Nejede mi WhatsApp, Facebook ani Messenger. Nevíte někdo, co se děje?“ zněl jeden z dotazů ve fóru, které sleduje výpadky na sociálních sítích. Jejich služby přestaly fungovat krátce před 17. hodinou a až do půlnoci byly nefunkční.
V úterý po půlnoci však ve sporadickém režimu začal fungovat Instagram i Facebook. Chybové hlášení na facebookové webové stránce podle Reuters naznačovalo, že se jednalo o chybu systému DNS (Domain Name System), který zjednodušeně řečeno slouží k zobrazování webových stránek – „dovede“ uživatele na požadovanou stránku.
Problémy hlásily desetitisíce lidí, výpadek se týkal i dalších zemí v Evropě. K blackoutům Facebooku dochází relativně zřídka, ale jejich dopad bývá rozsáhlý, mimo jiné proto, že se týká tří největších aplikací na světě.
Jak uvedl web CNN, uživatelé se přesunuli na Twitter. Lidé ale na webu DownDetector ohlásili také výpadky služeb společností Amazon, Google, T-Mobile a zmíněného Twitteru.
V Česku řada lidí zaznamenala problémy při poskytování služeb některých operátorů. Společnost Vodafone se klientům prostřednictvím Twitteru omluvila za potíže s připojením. „Nasadili jsme náhradní řešení, všechny části naší pevné sítě jsou navzdory přetrvávajícímu masivnímu výpadku Facebooku plně funkční,“ informovala firma před osmou hodinou večerní.
Pokud by vám ostatní služby na internetu stále nefungovaly, proveďte prosím restart (vypnutí alespoň na minutu a následné zapnutí) svého modemu.
— Vodafone ČR (@Vodafone_CZ) October 4, 2021
Kde se stala chyba?
Podle bezpečnostních expertů výpadek pravděpodobně způsobila chyba v konfiguraci systému. To by mohlo být důsledkem interní chyby Facebooku, i když teoreticky by byla možná i sabotáž ze strany informované osoby, napsala agentura Reuters. Podobný výpadek u cloudové společnosti Akamai Technologies v červenci vyřadil z provozu několik webových stránek.
Akcie Facebooku kvůli výpadku odepisovaly 5,5 procenta a směřovaly ke své nejhorší seanci za rok. K jejich propadu přispěl širší výprodej technologických akcií a také výpověď bývalé zaměstnankyně firmy Frances Haugenové. Ta v neděli společnost Facebook obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.
🔴 Facebook, WhatsApp e Instagram sufren caída masiva #FacebokDown https://t.co/llslowWRKi pic.twitter.com/xSF6YcaniR
— SuperGeek (@supergeekcl) October 4, 2021