Napjatá situace v Myanmaru (do roku 1989 známém jako Barma) se stále nelepší. Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a také na Instagram. Stalo se tak kvůli vojenskému puči z 1. února a následným demonstracím proti němu.
„Události po převratu z 1. února včetně násilí se smrtelnými následky uspíšily nutnost zákazu,“ uvedla společnost Facebook, která se domnívá, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika.
Firma navíc nepovolí komerčním společnostem napojeným na myanmarskou armádu možnost na platformách zadávat reklamu. Vojáci přitom sami po převratu chod sociálních sítí (včetně Facebooku) omezovali, aby demonstrantům ztížili komunikaci mezi sebou a se zahraničím.
Země má s vojenskou diktaturou dlouholeté zkušenosti. Nezávislost na Velké Británii získala v roce 1948 a vojenská junta zde vládla v letech 1962 až 2011. Barma se pak vrátila k civilní vládě. V roce 2015 ve volbách zvítězila strana držitelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij Národní liga pro demokracii. Vítězství obhájila také v loňských volbách do parlamentu, a to s 83 procenty.
Puč kvůli „podvodu“ ve volbách
Opozice se proti vítězství bránila tím, že během voleb mělo dojít k rozsáhlému podvodu. Tato obvinění jsou podle všeho nepodložená a vyvrátila je i volební komise. Za opozici se však postavila vlivná armáda. Zejména její čelní představitelé se kvůli výsledku voleb obávali ztráty moci.
Když měl nový parlament zasednout, zorganizovali vojenský puč právě pod záminkou údajného volebního podvodu a stabilizace státu. Vojenská junta vyhlásila na rok výjimečný stav. Během následných demonstrací zemřelo několik lidí.