reklama

Fachmani pokračují v rekonstrukci domu

Stavba domu pokračuje vybouráním vchodu do sklepa. Až se do otvoru vsadí nové dveře, bude nutné vyřešit výšku podlah uvnitř objektu, začistit stěny, zapravit omítky a udělat okenní špalety. Práce budou pokračovat opravou porušené hydroizolace a jejím napojením na nové rozvody. Následuje vyhloubení výkopů a jámy pro jímku na záchyt dešťové vody a také vyzdění nového komína. A nakonec se seznámíme s tzv. stavebním deníkem on-line, aplikací, do které si lze zadat upozornění na servisní prohlídky.

reklama

Vsazení nových dveří a příprava hydroizolace

Otvor je vyříznutý a stavebníky čeká vsazení nových dveří a příprava základu pro schodiště. Ještě, než se do otvoru vsadí vchodové dveře, je nutné vyřešit výšku podlah s dorovnáním a začištěním stěn otvoru. Následovat budou opravy porušené hydroizolace a její napojení na stávající izolaci, aby do domu a sklepních prostor nepronikala voda a vlhkost.

On-line stavební deník

Skončí dostavba vysněného domu a člověk si řekne, že má na několik let vystaráno. Pokud si ale nepořizuje během stavby fotodokumentaci, za čas už zapomene, kudy vedou rozvody elektřiny, vodovodní přípojka, kanalizace nebo kdy je vhodný čas na seřízení oken a dveří, dokud jsou v záruce. Velkým pomocníkem je stavební deník, aplikace, která upozorní majitele domu na veškeré servisní prohlídky.

Pravidelné servisní prohlídky

Aby majitel domu nezapomněl na plánované servisní prohlídky, může si info s připomenutím nahrát do on-line stavebního deníku a mít nastavenou expiraci, která mu třeba za rok připomene, že je vhodná doba například na promazání spojů u všech pohyblivých částí dveří a oken nebo seřízení kování. On-line deník ohlídá i zařízení, u kterých je jen 12měsíční záruka. To vše lze do stavebního deníku zadat. Aplikace se tak postará o majitele objektu třeba i deset let po ukončení stavby.

Využití dešťové vody

Protože se majitel domu rozhodl v rámci dotací využívat dešťovou vodu i v domě na splachování WC, bude voda napojena do domu a nezámrzným ventilem pak ven z fasády, aby se mohla využívat i na zalévání zahrady nebo mytí auta. V současné době, kdy se řeší otázka nedostatku vody a jejího zadržování v krajině, je to jedna z variant, jak využívat dešťovku a šetřit pitnou vodou. Vodu z jímky lze využívat po celý rok.

Nadezdívání komínu

Komín se po pokládce střešní krytiny musí dozdít, protože střecha se navýšila izolací, latěmi, novou krytinou a dalšími prvky asi o 30 cm. Podle normy musí být komín zhruba 65 cm nad hřebenem. Dozdívá se z cihel a poté se oplechuje. Jeden vývod bude mít nerezovou vložku na krbová kamna a druhý klasickou plastovou na plynový kotel.

Příprava podloží a umístění jímky do jámy

Do vybagrované jímky se připraví podloží. Pokud je zemina únosná, stačí dno vysypat štěrkem do výšky asi 20 cm a důkladně zhutnit. Je-li podloží jílové a nestabilní, je dobré udělat ještě deseticentimetrovou betonovou desku. Posouzení by měl udělat geolog. V jiném případě se do jímky dává pro jistotu štěrk i betonová deska. Práce pokračují usazením několikatunové betonové jímky do jámy na připravené podloží. To se děje za pomoci jeřábu, který umístí jímku do vybagrované jámy. Jímka se pak uzavře víkem, u kterého se nesmí zapomenout na pryžové těsnění, aby do ní neprosakovala voda, která by mohla znečistit a ucpat potrubí na splachování.

Tagy:
Sdílejte článek Facebook Twitter
Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici
OH 2021

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici

V současnosti jsou Jezdovice asi nejšťastnější obcí v Česku. Ve vesničce na Jihlavsku s necelými 250 obyvateli totiž vyrůstal čerstvě dvojnásobný olympijský šampion judista Lukáš Krpálek. Triumf v Tokiu prožívali jeho příbuzní a kamarádi různě. Někteří rozhodující duely netrpělivě sledovali, jiní se na zápolení o medaile nemohli koukat, tak dělali kliky. Jedno je ale jasné. Druhé zlato 31letého sympaťáka se bude zapíjet hned několikrát.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

reklama