PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Klára Dostálová, Lubomír Zaorálek, Marián Jurečka, Jan Farský - 2.5. v 11:00
Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.
Farský kritizuje, že Česko musí stále řešit problémy ohledně Babišova spojení s holdingem Agrofert, který před lety vložil do svěřenského fondu, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. „Premiér se tváří, že s Agrofertem nemá nic společného, ale každou neděli tam natáčí Čau lidi a ještě si tam zve vládní zaměstnance jako pana Vladimíra Dzurillu (vládní zmocněnec pro IT, pozn. red.),“ řekl ve vysílání Farský.
Hádka v Partii: Jsme za blbce, pálil Jurečka. Lžete a jste legrační, vracel Zaorálek
V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se rozpoutala ostrá hádka mezi ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a představiteli opozice Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a Janem Farským (STAN). Podle Zaorálka opozice přispěla ke stavu, kdy demonstranti na Střeleckém ostrově vyzývají k nenošení roušek. Podle opozice je Zaorálek pokrytecký, protože dříve sám hlasoval pro nedůvěru vládě v době předsednictví EU.
Dostálová oponovala, že premiér svá videa vysílá z Průhonic, kde bydlí. S tím Farský nesouhlasí a tvrdí, že některá z jeho videí byla tvořena v areálu společnosti Imoba spadající pod Agrofert. Dostálová následně zareagovala, že taková videa prý neviděla.
Ministryně zároveň po tvrzení Farského připomněla, že zákon o střetu zájmů při minulém volebním období iniciovala právě opozice. Podle předsedy poslaneckého klubu STAN by však takový zákon nebyl třeba, „kdyby se premiér choval normálně“.
O tom, že premiér je stále ve střetu zájmů, je přesvědčen i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Vadí mu prý i fakt, že Agrofert coby obří holding žádá o evropské dotace. „Principiálně mi to přijde divné. Premiér a tato holdingová struktura přece nemá zapotřebí brát dotace, které jsou určené malým a středním firmám, které to opravdu potřebují,“ nechal se ve vysílání pořadu Partie Terezie Tománkové slyšet šéf lidovců.
Zaorálek s Hamáčkem volají po soudu
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) říká, že každá strana si premiérovo možné spojení s Agrofertem vykládá po svém a stejně tak i střet zájmů. „Prvně potřebuji, aby tu proběhl vnitrostátní soud. Nechme soud rozhodnout, jak ten zákon funguje,“ řekl Zaorálek.
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček v pořadu Otázky Václava Moravce prohláisl, že aktuálně neexistuje právní titul pro odebrání či zastavení dotací Agrofertu. Stejně jako Zaorálek i on říká, že rozhodnout musí soud.
Jan Farský Zdroj: CNN Prima NEWS
Česko mohlo přijít o miliardy, říká Dostálová
Dostálová ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásila, že i přes zprávu od auditorů Evropské komise potvrzující, že Babiš je ve střetu zájmů, se dotace Agrofertu vracet nebudou. „Česko nic vracet nebude,“ uvedla ministryně zvolená za Babišovo hnutí ANO s tím, že podle českých úředníků byla žádost Agrofertu o dotace v souladu s českými zákony i nařízeními EU.
Agrofert získal od státu 155 milionů na projekty kritizované auditem. Vracet je nehodlá
Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise už Česko vyplatilo firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Nyní jde o to, zda by tyto peníze neměla firma vrátit. Agrofert tvrdí, že nikoli. Není ani jasné, zda to po něm bude stát požadovat, protože ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo pro místní rozvoj se závěry komise nesouhlasí. Podle analytičky Lenky Zlámalové ale dotace vyplaceny být neměly.
Ministryně dále označila pirátského senátora Lukáše Wagenknechta, který působil jako náměstek na ministerstvu financí v době, kdy resort vedl Babiš, za člověka, jenž „udal Českou republiku u Evropské komise“. Komise, jak dále řekla Dostálová, následně pozastavila platby, na což zareagovaly české úřady či policie, podle nichž k pochybení nedošlo. „Monitorovací výbor to pak uznal a Evropská komise platby obnovila. Ale Česko mezitím přišlo o celkem 800 milionů,“ řekla Dostálová s tím, že kdyby české úřady nezareagovaly, tak země přijde na dotacích o miliardy korun.
Podle šéfky resortu pro místní rozvoj se Agrofertu z kritizovaných projektů proplatilo jen 3,1 milionu korun. Celkové zjištění v auditu od Evropské komise se podle jejích slov týká projektů za 113 milionů korun. Oproti tomu web iRozhlas.cz v týdnu informoval, že Česko firmám holdingu proplatilo za kritizované projekty až 155 milionů korun.
Babiš Agrofert vložil do svěřenských fondů v roce 2017, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Podle závěrečné zprávy evropského auditu však i nadále tyto fondy ovládá, tudíž se nachází ve střetu zájmů. Babiš audit označuje za účelový a zmanipulovaný.
Farský: Agrofert by bez dotací zkrachoval
Farský ovšem připomíná, že Evropská komise poprvé v historii rozhodla, že předseda vlády členského státu EU závažným způsobem porušuje pravidla. „Netvařme se, že je to normální,“ dodal poslanec.
Podle Farského navíc Babiš využívá Česko coby štít před Evropskou unií. „Premiér je ve střetu zájmů, protože si nastavoval pravidla, pak je nechal svými orgány kontrolovat a když jej EU chytla, tak začal ČR využívat k tomu, aby se za něj soudila,“ řekl 1. místopředseda hnutí STAN. Podle jeho slov má Babiš své podnikání založené právě na dotacích a prý by bez nich holding Agrofert zkrachoval.