Myšlenky feminismu by měly být vštěpovány zejména malým chlapcům již od dětství, myslí si britský velvyslanec Matt Field, který to řekl během svého vystoupení na konferenci Innovations United pořádané platformou Startup Disrupt. Tématu žen ve vedení se ale zabývali také další diskutující. Ti podotkli, že ne ve všem jde Velká Británie příkladem.
„Je naprosto prokázané, že diverzifikované týmy mají mnohem lepší výsledky. Jako Velká Británie se na to hodně soustředíme. Máme například první ženskou ambasadorku ve Washingtonu, v Berlíně či Tokiu. To jsme všechno na ministerstvu zahraničí dokázali změnit za pár let,“ uvedl Field na středeční konferenci.
ČTĚTE TAKÉ: Umělá inteligence musí dostat jasná pravidla, tvrdí experti. Naznačili, jak ji regulovat
Připomněl, že Britové mají rovněž ženu ve vedení ministerstva zahraničí. „Mám šéfovou a naprosto ji respektuji. Svou práci si zasloužila a je lepší než ostatní. Celé je to o tom, jak vychováváme malé chlapce. Feminismus do nich musíme vštěpovat od malička,“ vysvětlil.
Vyjádřil rovněž podporu návrhu na prosazení stejnopohlavních sňatků. „Podporujeme v Česku kampaň za rovné sňatky. Před deseti lety jsme to zavedli v Británii a vidíme, že to bylo správné rozhodnutí,“ vysvětlil.
Podle jiných diskutujících je však Česká republika na tom v mnoha ohledech lépe než Británie. „My nemáme džentlmenské kluby či golfové kluby, kam nepřijímají ženy jako v Británii. Už nemáme filharmonii, která by byla exkluzivně mužská. Situace v Česku není tak špatná. Diverzita ale není jen o mužích a ženách. Je to ale více o věku a zkušenostech,“ sdělila Jitka Dvořáková, která prošla vedoucími pozicemi ve firmách jako Panasonic, Mall či CZC.cz.
Další hosté konference nabídli na probíranou problematiku ještě další úhly pohledu. „Když chcete uspět jako žena ve vedoucí pozici, musíte překonat spoustu překážek a tvrdě pracovat. Spoustu překážek máme přitom samy v hlavě. Říct si například o povýšení či přidání peněz v nás automaticky vyvolává úzkost, to se týká mužů i žen. Musíme bojovat, uvědomovat si svou hodnotu a říct si o lepší peníze, pokud víme, že si to zasloužíme,“ vysvětlila například Violeta Luca ze společnosti Microsoft.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozhovor s britským velvyslancem