Uměla inteligence (AI) představuje velmi užitečný nástroj, který může pomoci zlepšit svět, ale má také svá rizika. Do budoucna může být totiž skutečně chytřejší než lidé, což může zkomplikovat její kontrolu. Jakým způsobem by se tedy měla AI regulovat, naznačil na konferenci Innovations United pořádané platformou Startup Disrupt Robert Ivanschitz ze společnosti Microsoft. V následné panelové diskusi hovořili experti o tom, jakým způsobem by měly umělou inteligenci využít české firmy.
„AI je modernější počítač. Může to být velmi pomocný nástroj, ale také velmi mocná zbraň. Proto musí být férová, musí respektovat soukromí a musí být transparentní,“ zdůraznil v Praze Ivanschitz ze společnosti Microsoft.
ČTĚTE TAKÉ: Umělá inteligence už dobývá i české školy. Hrozí, že učitelé přijdou o práci?
Z toho důvodu Microsoft podporuje snahu Evropské unie při přípravě takzvaného aktu o umělé inteligenci. „S Evropskou unii se snažíme spolupracovat na pravidlech ohledně AI. Akt podporujeme, jelikož je potřeba tomu dát nějaká pravidla,“ doplnil Ivanschitz.
Nutné je proto podle něj vytvořit právní a bezpečnostní rámce či záchranné brzdy, které budou moci chránit kritickou infrastrukturu. Je třeba zajistit, aby umělá inteligence byla transparentní a byla přístupná pro odbornou i laickou veřejnost.
Experti v rámci panelové diskuse o AI ocenili, jakým způsobem umělou inteligenci regulují Spojené státy. Paradoxně tak v hledání cest regulace vidí příležitost ke zlepšení vztahů mezi rozkmotřenými mocnostmi. „AI by mohla dostat ke stolu zástupce USA a Číny, aby se dohodli na pravidlech. V tomhle by to mohlo být přínosné. Podobně se v době studené války scházeli zástupci USA a Sovětského svazu kolem omezování jaderných zbraní,“ sdělil konzultant AI Jan Romportl.
Přesto byli někteří diskutující skeptičtí k tomu, jak bude v budoucnu regulace probíhat. „Bude těžké regulovat něco, co je chytřejší než my,“ vyjádřil své obavy Ondřej Vaněk ze společnosti Blindspot Solutions.
AI se nesmíme bát, jinak nám svět uteče
Experti na druhou stranu varují, že české firmy nesmějí vývoj umělé inteligence podcenit, jinak hrozí, že nám Západ uteče. „Pokud chceme udržet tempo, musíme investovat do výzkumu a umělá inteligence je klíčem,“ uvedl Jakub Lomberský ze společnosti MSD.
„Spousta lidí si na AI dělá hezké obrázky, ale některé firmy již ten potenciál pochopily. Firmy se musejí v tomto směru co nejrychleji vzdělávat,“ řekl Martin Rehák z Resistant AI. „Byznysmeni by měli hledat, jak novou technologii využít pro své podnikání,“ doplnil Michal Kučera z technologického časopisu Wired.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak umělá inteligence mění školství