PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Mikuláš Ferjenčík, Jan Bartošek, Rober Šlachta - 13.6. v 11:58
Expremiér Petr Nečas skončil ve funkci kvůli skandálu se svou milenkou Janou Nečasovou (tehdy Nagyovou) oprávněně. V Partii Terezie Tománkové to řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, který o kontroverzním zátahu na Úřadu vlády v roce 2013 diskutoval s místopředsedou lidovců Janem Bartoškem a šéfem hnutí Přísaha Robertem Šlachtou.
Šlachta, který v současnosti usiluje se svým hnutím Přísaha o úspěch ve volbách, velel v době zásahu na Úřadu vlády Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Sám tedy zatknutí milenky Petra Nečase nařídil. „Nikdy v té kauze nešlo o pana premiéra. Pan Nečas byl stíhaný a je stíhaný za to, že nemluvil pravdu. Ten zásah byl ale o paní Nagyové,“ komentoval kauzu Šlachta s tím, že si dodnes za svými rozhodnutími stojí. „Plně se k této kauze hlásím. Měli jsme konat a konali jsme,“ doplnil.
Nečas: Šlachtovo hnutí je fízlovská parta. Politiku dělá roky, přiznává to až teď
Hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty je vůdcovská a fízlovská parta. Prohlásil to bývalý premiér Petr Nečas, jehož kabinet padl před osmi lety po zásahu na Úřadu vlády. Šlachta podle něj dělá politiku už přes deset let, akorát až nyní to přiznal. Nečas to uvedl v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS.
Expremiér Nečas před několika dny v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že policejní akce zničila spoustu životů. Šlachta si však stojí za svým. Na dotaz, zda není namístě omluva, odpověděl, že nikoli.
Po zásahu v roce 2013 skončila v poutech nejen Nečasova milenka, ale i tři poslanci ODS. Kauza vedla k pádu celého kabinetu, což bylo podle poslance Ferjenčíka jedině dobře. „Bylo namístě, že Nečas skončil, bylo to oprávněné. Vydržoval si svoji milenku jako šéfku kabinetu. Ona úkolovala lidi, které neměla. Pozice Nagyové byla taková, že se lidé, kteří měli být její nadřízení, chovali jako podřízení,“ sdělil v Partii.
Šlachta tehdejší zásah hájil: „My jsme postupovali striktně podle zákona... konal jsem tak, jak jsem měl,“ řekl. Podle něj byl postup prověřen, když na něj a jeho kolegy pak mířily desítky trestních oznámení.
Také končící nejvyšší žalobce Pavel Zeman v Otázkách Václava Moravce na ČT řekl, že státní zastupitelství a policie postupovaly v souladu se zákonem. Poukázal na rovnost občanů před zákonem v praxi. „V tomto směru státní zastupitelství, ale i policie ukázaly, že jsou schopny zasáhnout bez ohledu na postavení člověka, na jeho bohatství, veřejnou funkci či vliv,“ uvedl Zeman. Podle Šlachty je dobře, že policie takové kauzy zpracovává a měla by to dělat i v budoucnu.
Soudy pracovaly pomalu
Ferjenčík vidí hlavní poučení z táhlého případu v úloze justice. Soudy by podle něj měly být v takových chvílích mnohem více agilní. „Ta kauza se táhne osm let, měli bychom se zaměřit, jak takové kauzy řešit rychleji. Justice funguje pomalu, zrychlit justici – to je základ,“ míní.
Pirátský poslanec také soudí, že celý zásah byl až příliš pompézní. „Samopaly na Úřadu vlády byly navíc. Tam se nedal očekávat nějaký odpor. Marketing kolem toho mohl být méně okázalý,“ doplnil Ferjenčík.
To Bartošek v Partii dopady zásahu zpochybnil. „Byl to krajně nešťastný zásah, ten výsledek byl bídný. Je to osm let zpátky, jaké to přineslo výsledky? Je to bída,“ uzavřel.
Mikuláš Ferjenčík Zdroj: CNN Prima NEWS