Faux pas s příspěvkem o telefonátu rakouskému kancléři premiéra Petra Fialy (ODS) je politická chyba. Řekl to politický konzultant a zakladatel Institutu politického marketingu Karel Komárek pro CNN Prima NEWS. Zároveň prozradil, jak by měl tým ministerského předsedy z trapasu ideálně vybruslit.
Fialův PR tým se stal terčem kritiky poté, co zveřejnil na síti X fotografii předsedy vlády údajně telefonujícího s jeho rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem. Jenomže prozradil ho displej telefonu. Podle Komárka jde jednoznačně o politickou chybu, protože ve veřejnosti rezonuje technická stránka komunikace, zatímco skutečná podstata sdělení stojí v pozadí.
ČTĚTE TAKÉ: Velký návrat Adama Vojtěcha. Babiš ho přemlouvá zpět, mluví se o ministerstvu zahraničí
„Najednou už se nebavíme o tom, že si volal s rakouským kancléřem, sdělení je založené na něčem jiném,“ zmínil expert na politický marketing pro CNN Prima NEWS.
Někteří uživatelé totiž Fialu podezřívali, že měl volání jenom předstírat. Kdyby předseda vlády skutečně telefonoval, obrazovka by zhasnula nebo by ukazovala probíhající hovor. Namísto toho však fotografie zachycuje, jak na mobilu svítí aktivní zapnutý fotoaparát. Telefonát českého premiéra s rakouským kancléřem přitom skutečně proběhl.
Chyby se dějí
Ačkoliv se pod Fialovým příspěvkem objevily spekulace, že šlo ze strany premiérových marketérů o záměr, podle Komárka jde spíše o chybu.
„Když se takto řeší politická komunikace, velká část věcí probíhá pod velkým tlakem. Někdy jsou do ní také zapojeni lidé, kteří se ještě zaučují. Mohou to být například studenti politologie, což je potenciálně velký problém. Tady pravděpodobně došlo k nějakému přehlédnutí,“ nastínil expert.
Mohlo se podle něj také stát, že někdo z Fialova týmu upravoval nebo zveřejňoval fotku z mobilu, kde se vlivem malého displeje leccos přehlédne.
Komárek se však domnívá, že nejde o žádné dramatické klamání občanů, za což Fialův příspěvek považuje například poslanec hnutí ANO Andrej Babiš, jak uvedl ve středu ve Sněmovně. „Není to tak, že by si veřejnost do teď myslela, že jsou všechny Fialovy fotky reportážní,“ upřesnil expert.
Marketéři v politické komunikaci běžně pracují s fotografiemi, které jsou naaranžované, zmínil Komárek. Když není možné kvůli špatným technickým nebo prostorovým podmínkám nafotit politika přímo v akci, často se snímky vytvářejí až dodatečně. „Což je krásný příklad této situace, kdy pan ministerský předseda zcela objektivně netelefonuje,“ doplnil expert.
Fiala by si nyní měl z celé situace udělat srandu a uznat svou chybu, míní Komárek. „Kdyby to byl Andrej Babiš nebo někdo podobný a měl třeba ještě v týmu Marka Prchala, pravděpodobně by udělali něco v tom smyslu, že se Babiš vyfotí s klasickou zrcadlovkou, jako že telefonuje a řekli by, že člověk prostě občas udělá chybu,“ popsal vhodnou komunikační strategii.
Zlehčení situace Komárek neočekává
Šance, že se tak Fialův tým zachová, je však podle něj velmi nízká, a to navzdory tomu, že se premiér v poslední době snaží na sítích působit více přátelsky a otevřeněji. „Bojím se, že to může souviset s nějakou skepsí, která může potenciálně v užším týmu panovat. Politici se snaží, ale veřejnost jim nerozumí, a tak mohou dělat kroky dozadu,“ řekl Komárek.
Podobné faux pas s telefonem není v politice žádnou novinkou. Za falešný hovor čelila kritice i americká viceprezidentka Kamala Harrisová, která vloni kandidovala na post prezidentky Spojených států. Na internetu se totiž objevilo video, na kterém údajně volá jednomu ze svých příznivců. Místo obrazovky hovoru však na telefonu měla, stejně jako český premiér, otevřenou aplikaci fotoaparátu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nenažranost vlády je nekonečná, hřímal Babiš. Při jednání o platech se odvolával na Einsteina