Nenažranost vlády je nekonečná, hřímal Babiš. Při jednání o platech se odvolával na Einsteina

Předseda ANO Andrej Babiš na schůzi Sněmovny v roce 2024

Sněmovna přerušila schvalování sporné platové novely

Nenažranost Fialovy vlády je nekonečná, prohlásil před poslanci předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sněmovna ve středu projednávala spornou novelu zákona, která by pro letošek zvýšila platy vrcholných politiků o téměř sedm procent. K hlasování se však nedostala. Závěrečné kolo debaty bude pokračovat v pátek.

Mimořádnou schůzi k závěrečnému kolu projednávání vládní předlohy nechal svolat koaliční tábor. Jednání začalo opoziční kritikou. Sněmovna dala návrhu programu mimořádné schůze zelenou až po třech hodinách od zahájení jednání. Poslanci ANO a SPD hlasovali proti.

ČTĚTE TAKÉ: Hřib, velký Bartošův návrat či sázka na novou tvář? U Pirátů začíná boj o post volebního lídra

Babiš na jednání promluvil jako první. Novelu označil za nemravnou a trval na zmrazení platů vrcholných politiků. „Albert Einstein říkal, že jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Já bych to rozšířil a řekl, že tři věci jsou nekonečné – vesmír, lidská hloupost a nenažranost Fialovy vlády,“ prohlásil od řečnického pultu.

Šéf hnutí ANO na schůzi mluvil přes hodinu. Obdobně jako při minulých jednáních využil svého přednostního řečnického práva také ke kritice nynější vlády a premiéra Petra Fialy (ODS). Kabinet vinil například z odpovědnosti za vyšší inflaci a ceny elektřiny a plynu. Zmínil také očekávané další zdražení energií v případě zavedení emisních povolenek. „Pokud se vrátíme do vlády, okamžitě tohle zrušíme. A je mi úplně jedno, co říká (předsedkyně Evropské komise) Ursula von der Leyenová se svým Green Dealem,“ řekl Babiš.

Podobně jako Babiš mluvil i předseda SPD Tomio Okamura. „Odmítáme toto nemravné, bezdůvodné a skokové zvyšování platů v době, kdy většině českých pracujících občanů reálné příjmy dlouhodobě klesají,“ zdůraznil.

Během jednání vystoupili i předsedové klubů ANO a Pirátů Alena Schillerová a Jakub Michálek. Předseda čtyřčlenného klubu Pirátů před jednáním pléna novinářům řekl, že jeho strana nechce nasedat na populistickou notu, ale vidí i reálné problémy systému.

Piráti chtějí i přes zamítavý postoj výborů seškrtat náhrady za cestování. Požadují také omezení odměn politiků při souběhu několika funkcí. Vládní návrh řeší kumulaci tak, že za druhou, případně třetí funkci dostane politik maximálně čtyřicet procent platu. „Tady se skutečně roky hraje taková hra, že je to benefitem. Když je někdo zároveň poslanec a starosta, nemůže plnohodnotně odvádět práci na obou frontách,“ poznamenal na tiskové konferenci poslanec Pirátů Ivan Bartoš.

S tím, že politik nemůže dělat více funkcí naplno, souhlasí i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), jak uvedl v projevu před plénem. „Nemůžeme však omezovat ústavní právo kandidovat, být volen a vykonávat mandát, proto jsme dali těch čtyřicet procent,“ vysvětlil.

Ve Sněmovně vystoupilo po schválení návrhu programu několik poslanců SPD, Jurečka to označil za obstrukci. Apeloval na poslance, aby třetí čtení dokončili už během středy. „Jestli se někdo rozhodl obstruovat, je to jeho věc, ale podle mě to nemá logiku. Debata proběhla a všechna jasná stanoviska, i ta politická, byla sdělena,“ podotkl ministr. Zároveň uvedl, že v pátek, kdy má být návrh dál projednáván, proběhne pohřeb nedávno zesnulého poslance Milana Ferance, kterého se chtějí nejenom zástupci poslaneckého klubu ANO zúčastnit.

Poslanci však i přes Jurečkův apel o novele zákona hlasovat nestihli, a tak bude závěrečné kolo debaty pokračovat v pátek.

Sněmovna růst platů zřejmě schválí

Navzdory opoziční kritice Sněmovna podle stanovisek rozpočtového výboru patrně ohraničí budoucí meziroční růst platů vrcholných politiků na nejvýše pět procent, jak to navrhl Jurečka.

Opoziční hnutí ANO a SPD pravděpodobně neprosadí zmrazení platů politiků do konce roku 2029 na loňské úrovni. Ani vládní TOP 09 možná neuspěje s návrhem na krácení platů poslanců a senátorů o pětinu při zadlužení státu nad padesát procent hrubého domácího produktu. Zmíněný návrh Pirátů zřejmě také Sněmovnou neprojde.

Poté, co předlohu Sněmovna schválí, ji musí projednat Senát a podepsat prezident. Jurečka dříve řekl, že důležitý moment ve vztahu k účinnosti novely je začátek února, kdy účtárny musí zpracovat lednové výplaty.

Z výpočtu z předlohy vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil letos o 7 100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 000 korun, o 23 800 korun více než loni. Rostly by také náhrady. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.

Předloha dále zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky. Prakticky ji bere z paušální náhrady hlavy státu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Angličtina již v první třídě, popsal Bek změny ve školství. Chce se přiblížit západní Evropě

Tagy:
vesmír Marian Jurečka politika Andrej Babiš KDU-ČSL Česká pirátská strana ANO 2011 vláda Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna ČR