Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) získá po vynesení rozsudků nad zkorumpovanými funkcionáři od amerického ministerstva spravedlnosti až 201 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun. Činovníci měli za úplatu ovlivňovat, kde se budou hrát nejprestižnější turnaje jako mistrovství světa, nebo vydělávat na prodeji televizních práv. Peníze by měly putovat na charitativní projekty.
Proces se váže k razii v curyšském sídle Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) z května roku 2015, zadržení několika čelních představitelů organizace a k postupu amerických orgánů proti mužům, kteří za úplatky ovlivňovali volby pořadatelství turnajů mistrovství světa nebo se obohacovali za „prodeji“ televizních práv.
Plán FIFA na mistrovství světa každé dva roky naráží na odpor. UEFA hrozí bojkotem
Prezident Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino se nevzdává svého snu pořádat mistrovství světa každé dva roky místo dosavadních čtyř. A to ani přes stále sílící odpor dvou nejvýznamnějších kontinentálních asociací z Evropy a Jižní Ameriky.
O nejnovějším rozhodnutí ministerstva spravedlnosti USA informuje web švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung a píše, že FIFA má štěstí, že detaily skandálu nejsou příliš zajímavé. Podmínky se však rovnají hlasování o nedůvěře.
Gianni Infantino byl ve funkci teprve několik týdnů, když se v březnu 2016 odhodlal k odvážnému manévru. Jako předseda FIFA požadoval jménem své organizace peníze od amerického soudu.
Podle dopisu zaslaného do Washingtonu Infantinovými právníky přišla fotbalová federace v období 2004 až 2016 o nejméně 28 milionů dolarů kvůli údajným trestným činům. Výpočet škody se zdál být velkorysý, téměř bláznivý. Aby právníci dospěli k takové částce, vzali v úvahu nejen podezřelé úplatky, které funkcionáři zaplatili, ale také platy a odměny, které od FIFA obdrželi.
Právníci se odvážili vyzvat ministerstvo spravedlnosti, aby si pospíšilo a podvodně získané peníze nebyly promrhány. Obžalovaní jako Jeffrey Webb (bývalý prezident Konfederace fotbalových asociací Severní, Střední Ameriky a Karibiku, fotbalového svazu Kajmanských ostrovů a viceprezident FIFA – pozn. red.) podle nich pokračovali v „extravagantním životním stylu“. A právě Webb pořádal pro svou ženu opulentní narozeninovou oslavu.
Je to velké vítězství pro FIFA a velké vítězství pro fotbal. Díky zásahu USA se FIFA změnila z toxické organizace na vysoce respektovanou a důvěryhodnou sportovní federaci.
FIFA nyní obdrží mnohonásobně vyšší částku, než v jakou doufala. Americké ministerstvo spravedlnosti přiznalo nadaci FIFA až 201 milionů dolarů, z toho 32,2 milionu dolarů má být vyplaceno okamžitě. Na první pohled se Infantinova drzost z prvních dnů ve funkci nejen vyplatila, ale jeho očekávání byla dokonce překonána. „Je to velké vítězství pro FIFA a velké vítězství pro fotbal,“ radoval se Infantino na videu. Díky zásahu USA se FIFA změnila z „toxické organizace na vysoce respektovanou a důvěryhodnou sportovní federaci“.
Skotsko má vlastní problémy s rasismem. Začněme u sebe, pak poučujme jiné
Bývalý anglický fotbalista Chris Sutton připustil, že má sama Velká Británie s rasismem potíže. I když bučení na finského fotbalistu tmavé pleti Glena Kamaru během zápasu na Letné odsoudil, Skoti by prý s řešením rasismu měli začít nejdřív u sebe, než se pustí do České republiky.
„Věc však rozhodně není tak jednoduchá a jednoznačná. Infantino má štěstí, že se o detaily největšího skandálu v historii FIFA stále téměř nikdo nezajímá,“ píše v textu Neue Zürcher Zeitung Sebastian Bräuer.
Řídící orgán světového fotbalu se až se zpožděním začal označovat za oběť machinací vlastních funkcionářů. Zpočátku tento příběh utvářeli američtí prokurátoři. Americké úřady totiž nechaly v květnu 2015 zatknout několik úředníků z curyšského sídla FIFA a v žalobě to zdůvodnily formulací: „Obžalovaní korumpovali společnost.“ Z toho vyplynula teze, že FIFA byla poškozena.
Američtí právní experti se domnívají, že jedním z důvodů, proč se ministerstvo spravedlnosti postavilo na obranu FIFA, bylo čelit obviněním z přílišného rozšiřování vlastní sféry činnosti. Bylo snazší ospravedlnit zásah proti nepoctivým funkcionářům s pasy severoamerických a jihoamerických zemí než úder proti celé sportovní federaci.
Úplaty za šampionáty a televizní práva
Ani po více než šesti letech od razie není zdaleka jasné, jak velkou škodu FIFA skutečně utrpěla kvůli úplatkářským excesům svých funkcionářů. Některé věci zůstaly právně nejasné, například otázka, zda bylo mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru „koupené“. Náznaky existují. Svědek u soudu uvedl, že Julio Grondona z Argentiny, bývalý Blatterův zástupce v čele FIFA, obdržel za hlasování pro Katar více než 800 000 eur. Grondona se již k této záležitosti nemohl vyjádřit, zemřel v roce 2014.
Šerifové v Lize mistrů řádí. Tým ze země, která oficiálně neexistuje, oloupil Real
Takto povedené premiérové entrée do slavné Ligy mistrů si Šeriff Tiraspol snad ani nepředstavoval. Žádný klub z Moldavska se až do letošního roku do Champions League neprobojoval, o to fantastičtěji vypadá, jak Šerifové zvládli z prvních dvou zápasů vydolovat šest bodů. A zvláště nad druhou výhrou žasne celý fotbalový svět. Nenápadný tým dokázal na Santiagu Bernabéu porazit Real Madrid.
Pokud by zástupci FIFA chtěli tvrdit, že federace byla údajnou korupcí poškozena, museli by prohlásit, že přidělení mistrovství světa Kataru 2022 nebylo v jejím zájmu. Nakonec by musel hostitelskou zemi kriticky zpochybnit a pořadatelství jí odebrat. Pak by ale Infantino těžko mohl turnaj na přelomu listopadu a prosince 2022 „prodávat“ ve svém obvyklém stylu jako nejlepší mistrovství světa v historii.
I z jiného důvodu může být prezident FIFA rád, že se o podrobnostech skandálu už téměř nemluví. Zdaleka největší část úplatků byla vyplacena v souvislosti s televizními právy v Severní a Jižní Americe. Je známo, že se funkcionáři obohacovali na úplatcích při mistrovstvích Jižní a Střední Americky či jihomamerického Poháru osvoboditelů. Poškozeny však byly hlavně kontinentální asociace Střední a Jižní Ameriky Concacaf a Conmebol. Právě tam měla plynout největší částka z nově získané sumy peněz od amerického ministerstva spravedlnosti.
Americké ministerstvo spravedlnosti vybralo v průběhu vyšetřování obrovské částky. Několik z více než 50 obžalovaných od roku 2015 vrátilo úplatky a zaplatilo pokuty. Švýcarská privátní banka Julius Baer také musela přistoupit na vyrovnání po obvinění z praní špinavých peněz; kvůli obchodům zaplatila 79,7 milionu dolarů.
Američané dohlédnou, kam peníze půjdou
FIFA dostane peníze pouze za přísných podmínek a nepoplynou přímo jí ani její nadaci, která existuje od roku 2018, ale Světovému fotbalovému fondu pro odškodnění. Přestože ten je součástí Nadace FIFA. Peníze však mají zůstat na účtech v USA. Představitelé FIFA tuto informaci New York Times nepopírají. Nedůvěra amerického ministerstva spravedlnosti v konfederace Jižní a Střední Ameriky se zdá být ještě větší. Nesvěření peněz přímo jim je jasným signálem.
Američané jasně oznámili, že chtějí přísně kontrolovat toky peněz na charitativní projekty. Jejich rozdělení by se mohlo ukázat jako těžší, než se předpokládá. V roce 2020 měla Nadace FIFA rozpočet 8 milionů dolarů, což je jen zlomek částky, kterou má nyní k dispozici.
Nadace FIFA bude muset být kreativnější. PR kampaně bývalých hvězd, které se nechávají fotografovat s dětmi v krizových oblastech, budou těžko stačit ministerstvu spravedlnosti jako příkladné využití nově nabytých finančních prostředků.
Ani tato částka však nebyla utracena. Kromě velkorysých administrativních nákladů ve výši 1,03 milionu dolarů a krizové pomoci ve výši 365 000 dolarů Nadace FIFA podpořila malé projekty v 53 zemích částkou tři miliony dolarů. Kromě toho nadace vyčlenila 800 000 dolarů na návštěvy bývalých fotbalových hvězd v rámci projektů pomoci. Ty však „padly za oběť pandemii koronaviru“ v roce 2020, ale program Legend stále existuje.
„Nadace FIFA bude muset být kreativnější. PR kampaně bývalých hvězd, které se nechávají fotografovat při fotbale s dětmi v krizových oblastech, budou těžko stačit americkému ministerstvu spravedlnosti jako příkladné využití nově nabytých finančních prostředků,“ píše na závěr Neue Zürcher Zeitung.