Prezident Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino se nevzdává svého snu pořádat mistrovství světa každé dva roky místo dosavadních čtyř. A to ani přes stále sílící odpor dvou nejvýznamnějších kontinentálních asociací z Evropy a Jižní Ameriky.
Po nejbližším světovém šampionátu, který by se měl konat na přelomu listopadu a prosince příštího roku v Kataru, by následovala poslední čtyřletá „proluka“ k turnaji, který mají v létě 2026 společně hostit Kanada, Mexiko a USA. Pak už by se mistrovství konala každé dva roky.
Ve čtvrtek se uskutečnilo čtyřhodinové jednání Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), po kterém zástupci organizace rozeslali komuniké, v němž se Infantino snažil najít rovnováhu. „Nikdo by v tomto případě neměl být poražený. Všichni by na tom měli být nakonec lépe. Jinak není důvod cokoli měnit,“ píše se v dopise národním svazům.
Nic neměnit – to vlastně nebylo v plánu Infantina. Dvouletý rytmus má však v současnosti mnoho odpůrců, zejména v evropských klubech předních soutěží, jako jsou anglická Premier League, německá bundesliga, španělská La Liga či italská Serie A. Podobně se k nápadu staví jihoamerická federace a tamní kluby.
Proto se Evropská fotbalová unie (UEFA) spojila s jihoamerickou konfederací, obě se veřejně vyslovily proti plánům FIFA na dvouletý cyklus mistrovství světa. Prezident UEFA Aleksander Čeferin dokonce otevřeně pohrozil bojkotem. UEFA hovoří o větší zátěži pro hráče, což se však na pozadí reformy Ligy mistrů se 100 zápasy nezdá příliš důvěryhodné. Místo toho se otevřeně projevuje starý boj o moc mezi UEFA a FIFA.
MS ve fotbale 2022
Dvouletý cyklus MS již od roku 2026
Konference se zúčastnilo 204 z 211 členských svazů. Podle očekávání se pro zkrácení intervalu světových šampionátů vyslovily zejména státy z Afriky a Asie, a to i s ohledem na nové zdroje příjmů. Většina malých federací však v této otázce pravděpodobně nestačí.
V on-line konferenci se ovšem objevila opozice z Evropy a Jižní Ameriky, tedy ze dvou kontinentálních federací, které dosud „poskytly“ všechny finalisty mistrovství světa v historii. Podle listu New York Times vyjádřily své obavy kromě Německa také Portugalsko, Rumunsko, Argentina a Uruguay.
Jménem FIFA představil plány Arsène Wenger, ředitel FIFA pro rozvoj fotbalu. Oficiálně se jedná o „kalendáři mezinárodních zápasů“ od roku 2024, v němž budou stanovena okna pro mezinárodní zápasy. Tím je však myšleno především pořádání mistrovství světa ve dvouletém rytmu.
Představy FIFA o nové podobě termínového kalendáře
- První mistrovství světa ve dvouletém cyklu by se mělo poprvé konat v roce 2028. Naváže na šampionát roku 2026, který hostí Kanada, Mexiko a USA, a zúčastní se ho 48 týmů místo dosavadních 32.
- Kontinentální turnaje, jako jsou mistrovství Evropy, Copa America, Zlatý pohár, Africký pohár, Asijský pohár a mistrovství Oceánie, by se konaly v lichých letech též ve dvouletém rytmu.
- V současné době existuje během roku pět reprezentačních akcí. Podle Wengera by se z pěti krátkých oken mělo stát jedno nebo dvě delší okna. Jeden z návrhů je, aby se celý říjen věnoval mezinárodním zápasům, zbytek roku by hráči zůstali ve svých klubech. Cílem je ušetřit na termínech a cestování.
- Kvalifikace na velké turnaje MS či ME má být efektivnější. „Bude více smysluplných a méně zbytečných zápasů,“ tvrdí Wenger a „slibuje, že zápasů v žádném případě nebude více než dříve.
Zdroj: sportschau.de
Revize mezinárodního fotbalového kalendáře se zdá být smysluplná. Méně výjezdů, méně oken pro mezinárodní zápasy, avšak delších. I to prosazuje řada zainteresovaných stran, které však odmítají dvouletý rytmus mistrovství světa.
„Problém je v tom, že přesně o tom FIFA jedná,“ řekl v rozhovoru pro německou televizní a rozhlasovou stanici ARD jeden z úředníků, který se jednání účastnil, ale nepřál si být jmenován. A dodal: „Kdyby FIFA projednávala obě otázky odděleně, měla by méně argumentů v otázce kratšího rytmu mistrovství světa.“
Nový kalendář s menším počtem cest a kratším časem stráveným s národními týmy by mohl být pro velké evropské kluby přijatelný. Jako zaměstnavatelé nejdůležitějších hráčů by nakonec „platili“ večírek FIFA.
Současný model kontinentálních šampionátů
Turnaj a oblast | Interval |
---|---|
Mistrovství Evropy | Každé čtyři roky |
Africký pohár | Každé dva roky |
Zlatý pohár (Severní a Střední Amerika, Karibik) | Každé dva roky |
Copa America (Jižní Amerika) | Každé čtyři roky |
Asijský pohár | Každé čtyři roky |
Mistrovství Oceánie | Každé čtyři roky |
FIFA již několik týdnů vede PR kampaň za dvouletý rytmus, do které „nominovala“ bývalé špičkové fotbalisty z celého světa. Mistři světa David Trezeguet, Ronaldo, Sami Khedira, ale i Tim Cahill nebo Yaya Touré se po společném setkání s Wengerem v Kataru vyjádřili pozitivně. „Hráči mají tolik zápasů a tolik cestují, takže pokud už hrají, měli by hrát smysluplné zápasy,“ prohlásil německý mistr světa z roku 2014 Khedira do kamery FIFA.
Kritické hlasy v této „technické poradní skupině“ nebyly žádné, alespoň na tiskových konferencích. Mimo skupinu se nacházely.
Mám velký problém s tím, proč se snažíme získat bývalé hráče pro podporu dvouletého cyklu. Vždyť my nebudeme hrát! Zeptejte se současných hráčů, těch, kterých se to týká.
Jamie Carragher, bývalý hráč anglického FC Liverpool, ve středu oznámil, že se také zúčastnil on-line konference Wengera. „Možná už ale nebudu pozvaný na další, nesdílím takové nadšení pro mistrovství světa každé dva roky jako ty,“ pronesl Carragher ve studiu americké televizní stanice CBS k Peteru Schmeichelovi, bývalému dánskému brankáři Manchesteru United, který na setkání s Wengerem v Kataru byl. „Mám velký problém s tím, proč se snažíme získat bývalé hráče pro podporu dvouletého cyklu. Vždyť my nebudeme hrát! Zeptejte se současných hráčů, těch, kterých se to týká,“ žádá Carragher.
Ohradil se i francouzský mistr světa z roku 1998 a legenda Arsenalu Londýn Thierry Henry, který absolvoval čtyři mistrovství světa a tři evropské šampionáty. „A vždy jsem z nich přijel naprosto psychicky vyčerpaný. Nejde jen o samotné zápasy. Vždyť to obnáší i přípravu a zvlášť obtížný je návrat do klubu. Když to děláte každé dva roky, je to pro hráče velmi psychicky vyčerpávající,“ popsal vlastní zkušenost Henry.
Evropa a Jižní Amerika versus FIFA
To už se však nyní děje, tedy aspoň u fotbalistů, jejichž reprezentace se vždy kvalifikují na závěrečné turnaje mistrovství Evropy i světa.
Nově by se takové akce konaly každý rok.
A samozřejmě jde také o peníze. FIFA je chce „ždímat“ pro velkou celosvětovou akci s více účastníky. UEFA se bojí o vlastní příjmy, kterými podporuje evropské svazy.
Vyjednávání mají nyní pokračovat. Podle FIFA se budou vyjadřovat i další zájmové skupiny, například soutěže, kluby, fanoušci nebo hráči. Wenger nedávno vyzval k rozhodnutí o kalendáři do konce letošního roku.