Zchlazení v protiraketovém bunkru a rekordní prodeje zmrzliny. Vedra drtí i Čínu

  • Téma: CNN
  • Kristina Kratochvílová
  • 14. července 2022 15:18

Zatímco Evropa se na extrémní vlnu veder teprve chystá, Čínu už zasáhla. Nejvyšší stupeň varování vyhlásilo ve středu 84 měst. Červená výstraha znamená, že teploty v následujících 24 hodinách mohou překročit 40 stupňů Celsia. Obyvatelé se snaží zchladit i na nezvyklých místech – v protiraketových krytech nebo veřejných fontánách.

Varování čínských úřadů platí pro regiony od centrální provincie Šen-si až po Ťiang-su na východním pobřeží. Extrémní vedra mohou zasáhnout také provincie Če-ťiang, S’-čchuan a Jün-nan, upozornili čínští meteorologové, které citoval web americké stanice CNN.

Teploty v oblasti rostou už několik dní. Červenou výstrahu jako první vyhlásila v neděli Šanghaj. Za dobu měření od roku 1873 přitom velkoměsto zaznamenalo teploty nad 40 stupňů Celsia jen 15krát. Obchodníci hlásí zvýšené prodeje zmrzliny, melounů a jiných jídel, kterými se lidé snaží zchladit. V místní přírodní rezervaci každý den zase spotřebují osm metrických tun ledu k ochlazení lvů, pand a dalších zvířat.

Rekordní teploty v posledních dnech evidují i další části Číny. Ve městě Čchung-čching, kde také platí nejvyšší stupeň varování, se doslova roztavila střecha muzea. Tradiční kachličky začaly praskat a odpadávat, jak se tavil asfaltový pás pod nimi. Ulicemi projížděla nákladní auta, která rozprašovala vodu ve snaze ochladit rozpálené město.

Zchladit se nejrůznějšími způsoby se v současnosti snaží i sami obyvatelé. V neděli se na východě Číny vydaly na pláž obrovské davy lidí. Děti si zase bosé hrají ve veřejných fontánách a část občanů se uchýlila do protiraketových krytů. Čas trávili čtením novin, sledováním televize nebo hraním videoher.

Meteorologové ve své výstraze vyzvali úřady, aby se pokusily zamezit zdravotním potížím a hrozícím požárům. Lidé by neměli v největším vedru vycházet ven – především děti, senioři a ti, kdo trpí nějakými nemocemi.

Úřady z čím dál extrémnějšího počasí v letních měsících viní klimatickou změnu. Kromě vlny veder zažívá Čína také každoročně silnější deště.

Tagy: