Přinášíme pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z filmového světa. V posledním týdnu nejvíce zaujaly proměny festivalu v Karlových Varech, ocenění tří českých oscarových želízek i slet hvězd v jedné výrazné akční produkci.
Tentokrát se podíváme, co plánují organizátoři karlovarského filmového festivalu, jak probíhá souboj Netflixu s hollywoodskými studii a také na další české stopy v oscarové akademii.
Karlovy Vary Tady i napůl
O letošní alternativě karlovarského festivalu jsme už psali. Přehlídka celkem 16 filmů s názvem TADY VARY přináší od 3. do 11. července každý den dva různé snímky do 96 kin po celé republice. Je jasné, že toto řešení je pouhá z nouze ctnost, která má filmovým fanouškům v tradičním termínu nabídnout aspoň zlomek tradičního festivalového zážitku. Oficiálně byl 55. ročník odsunut na příští rok, tím však dění kolem karlovarského festivalu nekončí.
Jiří Bartoška totiž oznámil i konání ročníku s číslem „54 ½“, který se uskuteční v nezvyklém listopadovém termínu. Od 18. do 21. listopadu budou moci milovníci filmů navštívit Karlovy Vary a v několika sálech zhlédnout celkem 30 filmů. Tento poloviční ročník nebude soutěžní a poslouží hlavně k tomu, aby se překlenula náročná doba mezi dvěma plnohodnotnými ročníky.
Festival připomíná i streamovací platforma dafilms.cz, která pod názvem Best of Vary nabízí k přehrání 15 filmů z několika posledních ročníků karlovarského festivalu.
Pocty pro české tvůrce
Celkem 819 tvůrců v uplynulých dnech obdrželo pozvánku do americké filmové akademie, která uděluje nejprestižnější filmové ceny – Oscary. Nabídku rozhodovat o slavných cenách dostávají všichni umělci, kteří se podíleli na nominovaných filmech. Letos jsou mezi nimi i tři česká jména.
Jedná se o kameramana Vladimíra Smutného, který nasnímal Marhoulovo Nabarvené ptáče, jež se dostalo do širšího výběru filmů nominovaných na nejlepší zahraniční film. Podobného ocenění se dostalo i Noře Sopkové, která se podílela na výtvarném řešení filmu Králíček Jojo. Zatímco Smutný má podle prvních reakcí v plánu nabídku na vstup do akademie přijmout, Sopková ji zatím hodlá ignorovat.
Třetím kandidátem je původně tádžická režisérka Daria Kashcheeva, která v ČR dlouhodobě žije a tvoří. Česku letos přinesla největší oscarový úspěch, když se se svým snímkem Dcera dostala do užší nominace za nejlepší krátký animovaný film. I ona se tak může těšit z pozvánky do nejprestižnější filmové akademie. Gratulujeme!
Hvězdy v televizi a proměny trhu
A nakonec si dopřejeme jednu zajímavou spekulaci, která nám něco důležitého říká o současném filmovém trhu. Akční komedii Red Notice měla do kin původně uvádět společnost Universal, avšak poté, co se rozpočet snímku výrazně zvýšil (momentálně se hovoří až o 150 milionech dolarů), od projektu Universal odstoupil a přenechal místo Netflixu. Ten se v posledních letech rozsáhlých investic nebojí, a tak se velkolepého akčňáku dočkáme v našich televizích s největší pravděpodobností v půlce listopadu. To však ještě není to nejzajímavější.
Nabitému obsazení vévodí Dwayne „The Rock“ Johnson (Rychle a zběsile), Ryan Reynolds (Deadpool) a Gal Gadot (Wonder Woman), tedy hned tři výrazné hvězdy. S tím se však producenti nespokojili a objevily se drby, že se snaží do filmu ulovit i slavného Toma Cruise. Je vidět, že Netflix (bezesporu i posilněn rostoucím zájmem během koronavirové krize) nemá důvod se držet zpátky.
Tam, kde tradiční hollywoodská studia už raději kohouty s penězi trochu přiškrcují, se internetový gigant nezdráhá rozhazovat další a další dolary. Vzhledem k situaci na trhu, nejisté budoucnosti kin a naopak zvyšující se popularitě streamovacích služeb si to (možná) může dovolit. Pokud však bude hvězdami nabitý a nezanedbatelně drahý Red Notice i úspěšný, Netflix se dočká dalšího trumfu v souboji se zavedenými filmovými značkami. A kdo ví, jak to může skončit.