reklama

Filozofie módního průmyslu se změnila. Luxusní značky končí s kolotočem přehlídek

Jak to bude s módou po pandemii? Odborníci se shodují, že oděvní průmysl zažívá zlom. Prestižní a luxusní značky hlásí razantní zpomalení a změnu filozofie. V pořadu Silný hlas o tomto tématu mluvila Markéta Fialová s publicistkou Irenou Cápovou a výkonnou ředitelkou agentury IPSOS Evou Veisovou.

reklama

Sotva se začaly nabízet jarní kolekce, obchody musely zavřít. Aby se vůbec prodaly, začaly je oděvní řetězce rovnou prodávat ve slevách. Koronavirová pandemie zasáhla i módní průmysl. Podle Cápové se nenávratně mění byznys s luxusním zbožím.

„Poprvé v novodobé historii módy, řekněme v té poválečné po roce 1945, se opravdu velcí hráči, to znamená nejluxusnější světové módní značky, shodují, že to tempo je dlouhodobě neudržitelné,“ popisuje publicistka. Jako příklad uvádí firmu Christian Dior, která měla v roce 1947 jen dvě kolekce, a sice jaro-léto a podzim-zima. V posledních letech však dělal Dior šest až osm kolekcí ročně a nezbyl tak prostor pro kreativitu.

„Ta obrovská krize, kterou v souvislosti s koronavirem zažívá samozřejmě i módní průmysl, ukazuje, že i to, co bylo slow fashion (pomalá móda, pozd. red.), je vlastně úplně to samé jako fast fashion (rychlá móda, pozd. red.). Šije se často mimo Evropu. Dříve šily luxusní značky výhradně v Evropě, dnes už to tak často není a šije se strašně rychle,“ podle Cápové se k tomuto trendu luxusní značky uchýlily proto, aby jejich zákazníci měli stále nové a nové zboží.

K tématu

Móda klade důraz na etickou výrobu

Cápová dále uvedla, že vzhledem ke koronavirové krizi se některé velké módní luxusní značky rozhodly tento uspěchaný novodobý trend zastavit. Francouzská značka Yves Saint-Laurent a italská značka Gucci ve svém oficiálním prohlášení uvedly, že s tímto kolotočem módních přehlídek končí a rozhodly se zpomalit. „A říkají to velmi hlasitě,“ dodala Cápová.

Zpomalování tempa se bude týkat i dostupné módy z obchodních řetězců. „Z dat víme, že například v době pandemie koronaviru, během níž se víc nakupovalo on-line, až o polovinu více vyhledávání módy měly zadané klíčové slovo: udržitelnost,“ popsala situaci ředitelka agentury IPSOS Eva Veisová.

„Slow fashion dneska už není jenom kvalitní móda, ale ten druhý a strašně důležitý aspekt pomalé módy je etika. Mladí lidé už prostě chtějí, aby ty výrobky byly vyráběné eticky, a to bude mít vliv na tu běžnou módu,“ řekla Veisová. Vysvětlila, že mladé generaci už záleží na tom, kdo a za jakých podmínek oblečení vyrábí. „Za mě je tohle skvělý trend, který možná pandemie koronaviru znásobila, nastal ale už dávno před ní,“ dodala.

Další hlavní zprávy

Zdraví

Tělem jí projelo 25 000 voltů, dnes pomáhá popáleným. Janě změnila život dětská chyba

Tělem jí projelo 25 000 voltů, dnes pomáhá popáleným. Janě změnila život dětská chyba

„Napadlo mě, že zkusím vylézt na střechu odstaveného vagónu. Ještě jsem si říkala, že musím dát pozor na dráty, kterých se nesmím dotknout. Tělem mi projelo 25 tisíc voltů,“ vypráví Jana příběh ze svých třinácti let, kterým chce varovat další. Každoročně se v Česku popálí 100 tisíc lidí, 97 tisíc je léčeno v obvodních chirurgických ambulancích a 3 tisíce jsou hospitalizovány na popáleninových klinikách. Z toho je 1 200 dětí. Léčba popálenin je zdlouhavá, bolestivá, náročná. Mnohým lidem zůstanou jizvy na těle i na duši. Popáleným pomáhá organizace Popálky. Jana Lacinová (39 let) je jednou z jejích zakladatelek.

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama