reklama

Filozofie módního průmyslu se změnila. Luxusní značky končí s kolotočem přehlídek

Jak to bude s módou po pandemii? Odborníci se shodují, že oděvní průmysl zažívá zlom. Prestižní a luxusní značky hlásí razantní zpomalení a změnu filozofie. V pořadu Silný hlas o tomto tématu mluvila Markéta Fialová s publicistkou Irenou Cápovou a výkonnou ředitelkou agentury IPSOS Evou Veisovou.

reklama

Sotva se začaly nabízet jarní kolekce, obchody musely zavřít. Aby se vůbec prodaly, začaly je oděvní řetězce rovnou prodávat ve slevách. Koronavirová pandemie zasáhla i módní průmysl. Podle Cápové se nenávratně mění byznys s luxusním zbožím.

„Poprvé v novodobé historii módy, řekněme v té poválečné po roce 1945, se opravdu velcí hráči, to znamená nejluxusnější světové módní značky, shodují, že to tempo je dlouhodobě neudržitelné,“ popisuje publicistka. Jako příklad uvádí firmu Christian Dior, která měla v roce 1947 jen dvě kolekce, a sice jaro-léto a podzim-zima. V posledních letech však dělal Dior šest až osm kolekcí ročně a nezbyl tak prostor pro kreativitu.

„Ta obrovská krize, kterou v souvislosti s koronavirem zažívá samozřejmě i módní průmysl, ukazuje, že i to, co bylo slow fashion (pomalá móda, pozd. red.), je vlastně úplně to samé jako fast fashion (rychlá móda, pozd. red.). Šije se často mimo Evropu. Dříve šily luxusní značky výhradně v Evropě, dnes už to tak často není a šije se strašně rychle,“ podle Cápové se k tomuto trendu luxusní značky uchýlily proto, aby jejich zákazníci měli stále nové a nové zboží.

Móda klade důraz na etickou výrobu

Cápová dále uvedla, že vzhledem ke koronavirové krizi se některé velké módní luxusní značky rozhodly tento uspěchaný novodobý trend zastavit. Francouzská značka Yves Saint-Laurent a italská značka Gucci ve svém oficiálním prohlášení uvedly, že s tímto kolotočem módních přehlídek končí a rozhodly se zpomalit. „A říkají to velmi hlasitě,“ dodala Cápová.

Zpomalování tempa se bude týkat i dostupné módy z obchodních řetězců. „Z dat víme, že například v době pandemie koronaviru, během níž se víc nakupovalo on-line, až o polovinu více vyhledávání módy měly zadané klíčové slovo: udržitelnost,“ popsala situaci ředitelka agentury IPSOS Eva Veisová.

„Slow fashion dneska už není jenom kvalitní móda, ale ten druhý a strašně důležitý aspekt pomalé módy je etika. Mladí lidé už prostě chtějí, aby ty výrobky byly vyráběné eticky, a to bude mít vliv na tu běžnou módu,“ řekla Veisová. Vysvětlila, že mladé generaci už záleží na tom, kdo a za jakých podmínek oblečení vyrábí. „Za mě je tohle skvělý trend, který možná pandemie koronaviru znásobila, nastal ale už dávno před ní,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama