Na koronu, prosím: Virus vrátil do módy tradiční africký účes

Pandemie koronaviru ve východní Africe znovu zpopularizovala tradiční účes, uzlíčky či copánky Bantu. Vynalézaví kadeřníci, kteří přicházejí kvůli celkově klesající ekonomice o velkou část tržeb, lákají zákazníky na účes, který tvarem připomíná specifický koronavirus. Ozdoba hlavy se zároveň stala symbolem osvěty, Afričané jí šíří povědomí o rizicích nemoci COVID-19.

Dříve oblíbený a praktický účes v posledních letech ztrácel na popularitě, africké ženy si na místo něj oblíbily copánky z pravých vlasů importovaných z Indie, Brazílie či Číny. Východoafričtí, zejména pak keňští, kadeřníci však přišli s nápadem, jak úpravu vlasů Bantu znovu přivést do módy. Dříve lákali na „Rihannin“ účes, který americká zpěvačka čas od času nosí. V době pandemie se inspirovali podobností tradičních uzlíčků Bantu a tvarem koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, která se nyní šíří světem. Do uzlíčků se vplétá namísto pravých vlasů příze, a i to je jeden z důvodů jejich příznivé ceny.

Svůj byznys se tímto způsobem snaží zachránit zejména kadeřníci, kteří podnikají neoficiálně. Koronavirová krize je totiž postihla ještě více než ty legální. Kromě atraktivního názvu podnikatelé také snížili cenu „účesu korona“ na více než polovinu. V nelehké ekonomické situaci jej proto zvolila řada Keňanů, hlavně pro své děti. Tuto úpravu vlasů navíc východoafrické národy přijaly jako způsob osvěty o onemocnění COVID-19, kterou ne všichni berou vážně.

Své o tom ví čtyřiadvacetiletá kadeřnice Sharon Refa, která provozuje svou živnost v jednom ze slumů hlavního města Keni, Nairobi. „Někteří dospělí nevěří, že koronavirus existuje, ale malé děti jsou většinou ochotné dezinfikovat si ruce a nosit roušky. Hodně dospělých toto nedělá, proto jsme přišli s účesem korona,“ řekla Refa pro deník The Guardian.

Styl za málo peněz

Mnozí lidé během pandemie přišli o práci, a tak jim levný a na údržbu snadný účes vyhovuje, zejména pro ratolesti. „Tento účes je dostupný pro lidi, jako jsem já, kteří si nemohou dovolit dražší účes, ale chtějí, aby jejich děti vypadaly stylově,“ řekla například Margaret Andeya, proč zvolila pro svou dceru právě úpravu vlasů Bantu.

Finanční stránka je rozhodující také pro další matku, Mariam Rashid. „COVID-19 zničil naši ekonomiku, připravil nás o zaměstnání. Peněz je teď málo. Proto jsem se rozhodla své dítě nechat takto učesat za příjemných 50 šilinků a vypadá to skvěle,“ svěřila se šestadvacetiletá Rashid.

Keňské autority se nejvíce obávají rozšíření koronaviru právě v přelidněných slumech. K 15. květnu je v zemi 781 zjištěných případů nákazy koronavirem a 45 úmrtí s onemocněním COVID-19. Skutečná čísla však mohou být mnohem vyšší. Podle informací webu Our World in Data v Keni připadá jen 0,69 provedených testů na tisíc obyvatel.

Tagy: