Finanční situace podle STEM
Češi se konečně zase mají o něco lépe. Alespoň podle průzkumu agentury STEM pro KPMG. Lidé spoří a nepřibývá ohrožených domácností. Se situací před pandemií koronaviru se to ale pořád nedá srovnávat.
Pomalé drápání vzhůru. I tak by se teď dala popsat česká ekonomika. „V loňském roce jsme se dostali na úroveň, na které jsme už byli. Stejného hrubého domácího produktu jsme totiž dosáhli už v roce 2019. To znamená, že jsme tři roky mezit tím de facto ztratili,“ uvedl ekonom KPMG Adam Páleníček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemovitosti jsou jistotou do dalších generací. Realitní expert radí, kam investovat peníze
Zlepšila se hlavně finanční situace českých domácností. Jsou na tom podobně jako před deseti lety. Většinu české samostatné historie se ale měly hůř. Což odráží i to, že jim jejich výplaty stále vystačí. „Polovina domácností říká, že se svými příjmy vychází celkem dobře. Až do roku 2015 platilo, že s příjmy dobře vycházelo 30 až 40 procent domácností. Za poslední dva roky je velký rozdíl v počtu lidí, kteří opravdu výrazně nevychází se svým příjmem,“ uvedl ředitel agentury STEM Martin Buchtík. To se teď týká asi desetiny domácností.
Finanční situace Čechů se podle agentury STEM zlepšuje. Zdroj: CNN Prima NEWS
I tak je ale tuzemská ekonomika v lepší kondici, než se čekalo. „Českým firmám se i přes to všechno, co se dělo, dařilo relativně dobře. Pokud by se firmám nedařilo, pokud by krachovaly a propouštěly, tak finanční index vypadá úplně jinak,“ řekl Páleníček.
Češi tak budoucnost vidí růžověji než loni. Zatímco minulý rok jakékoliv zlepšení situace očekávalo jenom 15 procent Čechů a spíš se naopak báli zhoršování, letos už je to přes třetinu. „Česká veřejnost vidí světlo na konci tunelu. Ale jsou to pouze ti, kteří sedí v těch prvních nebo prostředních vagonech. Ti, kteří sedí vzadu, tak to světlo na konci rozhodně nevidí,“ sdělil Buchtík. Situace rodin s nejnižšími příjmy se totiž narozdíl od ostatních stále nezlepšuje.