Finské úřady nařídily vybití nejméně 70 tisíc norků a lišek chovaných na kožešinových farmách, aby zabránily šíření ptačí chřipky. Experti uvedli, že norci se mohou nakazit ptačí i běžnou chřipkou, což zvyšuje riziko mutace viru a přenosu na člověka.
Finsko a Norsko v letošním roce čelí rekordním vlnám epidemie ptačí chřipky, která v těchto zemích zahubila tisíce racků a dalších druhů ptáků, ohrozila chovy drůbeže a vyžádala si omezení cestování do některých oblastí.
ČTĚTE TAKÉ: Žena v Hluboké nechala psa v rozpáleném autě. Zvíře po desítkách minut utrpení zemřelo
„Norek je zvlášť problematický druh, co se týče nákazy ptačí chřipkou, protože může fungovat jako mezihostitel viru H5N1 a umožnit mu tak zmutovat do formy přenosné na člověka,“ uvedl finský zdravotnický úřad.
Podle úterní zprávy finského rozhlasu byla nařízena likvidace 30 tisíc norků a 40 tisíc lišek. Je pravděpodobné, že se toto číslo od úterý ještě zvýšilo. Ptačí chřipka byla letos odhalena již na 21 kožešinových farmách, oznámily finské úřady.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a její partneři minulý měsíc upozornili, že je neobvyklé, jak přibývá savců nakažených podtypem H5N1. Od začátku letošního roku o takových případech informovaly úřady v několika zemích. Ve Španělsku šlo o norky chované na farmě, ve Spojených státech to byli tuleni, v Peru a Chile lachtani, v Polsku kočky.