reklama

Koronavirus a chřipka jedním testem, za třetinu času a bezpečněji, tvrdí čeští vědci

Univerzita Karlova vyvíjí se soukromými firmami společný test na COVID-19 a chřipku. V jaké fázi se vývoj nachází? V čem bude test jiný než ty stávající? A kdy se objeví na trhu? Na otázky odpovídal host pořadu Interview, ředitel dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague Otomar Sláma.

reklama

„Náš test má tři velké výhody. Mnohem větší bezpečnost pro zdravotnický personál, rychlejší výsledky testu a univerzálnost,“ uvedl Sláma. Podle něj nestačí provést pouze test na COVID-19, ale je nutné rozlišit ho právě od chřipky. „Chřipku všichni známe, pokud víme, že ji máme, umíme s ní nějak fungovat. Víte, že jí zvládnete s čajem a citronem. V momentě, kdy víte, že máte koronavirus, opatření jsou masivnější. Klíčové je rozlišovat zejména v době, kdy nemoci vypadají velmi podobně,“ objasnil Sláma.

K tématu

Právě test Univerzity Karlovy a soukromých firem by podle něj měl nabídnout řešení. „Současný test se skládá ze tří částí: odběrové, izolační a PCR. Nabízíme kompletní řešení mnohem rychleji a ve všech laboratořích –⁠ od nejmenších po největší.

Roztok, který virus nezabije a neohrozí personál, řekl Sláma

Hlavním rozdílem má u vyvíjeného testu oproti těm současným být inovovaný takzvaný transportní roztok. To je vodička, která se nachází uvnitř zkumavek, do kterých se po výtěru ukládá výtěrová tyčinka. Na té může potenciálně být i virus.  „Stávající roztoky ve zkumavkách jsou pro personál nebezpečné. Když se někde rozlijí, všechno kontaminují. Roztok, který vyvinuli vědci Univerzity Karlovy, virus okamžitě inaktivuje,“ uvedl Sláma.

K tématu

„V této fázi je virus naprosto bezpečný. Zůstává tam ale část, která je podrobena testování, a ze které se dá přečíst, jestli v sobě virus máte, nebo ne,“ vysvětlil Sláma.

Test už funguje v některých nemocnicích, například ve Všeobecné Fakultní nemocnici v Praze, a podle Slámy přicházejí i poptávky ze zahraničí. „Spolupracujeme i se slovenskou stranou, kam jsme poslali několik tisíc vzorků do největší sítě laboratoří, která testy poskytuje,“ uvedl Sláma.

Předpokládáme, že se dostaneme na třetinu času současných testů

Testovací sadu by měla Univerzita Karlova společně se soukromými firmami představit 9. září. Sláma věří, že to stihnou. „Snažíme se ale ještě zkrátit dobu průběhu celého testu, od odběru až po samotný výsledek. Aktuálně testování v laboratořích trvá okolo tří, čtyř hodin. Věříme, že optimalizací se dostaneme pod hodinu. Předpokládáme, že se dostaneme na třetinu času současných testů,“ sdělil Sláma.

Cenově by měl test být levnější než ten současný, jehož cena se pohybuje okolo 1 700 korun. „Konečnou cenu pro zákazníka ale nebudeme nastavovat my,“ doplnil Sláma.

Tagy: testování chřipka Univerzita Karlova COVID-19 Otomar Sláma

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Filozof Sokol: Prymula udělal prkotinu. Zvedá se mi žaludek, reagoval Kalousek
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama