reklama

Koronavirus a chřipka jedním testem, za třetinu času a bezpečněji, tvrdí čeští vědci

Univerzita Karlova vyvíjí se soukromými firmami společný test na COVID-19 a chřipku. V jaké fázi se vývoj nachází? V čem bude test jiný než ty stávající? A kdy se objeví na trhu? Na otázky odpovídal host pořadu Interview, ředitel dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague Otomar Sláma.

reklama

„Náš test má tři velké výhody. Mnohem větší bezpečnost pro zdravotnický personál, rychlejší výsledky testu a univerzálnost,“ uvedl Sláma. Podle něj nestačí provést pouze test na COVID-19, ale je nutné rozlišit ho právě od chřipky. „Chřipku všichni známe, pokud víme, že ji máme, umíme s ní nějak fungovat. Víte, že jí zvládnete s čajem a citronem. V momentě, kdy víte, že máte koronavirus, opatření jsou masivnější. Klíčové je rozlišovat zejména v době, kdy nemoci vypadají velmi podobně,“ objasnil Sláma.

Právě test Univerzity Karlovy a soukromých firem by podle něj měl nabídnout řešení. „Současný test se skládá ze tří částí: odběrové, izolační a PCR. Nabízíme kompletní řešení mnohem rychleji a ve všech laboratořích –⁠ od nejmenších po největší.

Roztok, který virus nezabije a neohrozí personál, řekl Sláma

Hlavním rozdílem má u vyvíjeného testu oproti těm současným být inovovaný takzvaný transportní roztok. To je vodička, která se nachází uvnitř zkumavek, do kterých se po výtěru ukládá výtěrová tyčinka. Na té může potenciálně být i virus.  „Stávající roztoky ve zkumavkách jsou pro personál nebezpečné. Když se někde rozlijí, všechno kontaminují. Roztok, který vyvinuli vědci Univerzity Karlovy, virus okamžitě inaktivuje,“ uvedl Sláma.

„V této fázi je virus naprosto bezpečný. Zůstává tam ale část, která je podrobena testování, a ze které se dá přečíst, jestli v sobě virus máte, nebo ne,“ vysvětlil Sláma.

Test už funguje v některých nemocnicích, například ve Všeobecné Fakultní nemocnici v Praze, a podle Slámy přicházejí i poptávky ze zahraničí. „Spolupracujeme i se slovenskou stranou, kam jsme poslali několik tisíc vzorků do největší sítě laboratoří, která testy poskytuje,“ uvedl Sláma.

Předpokládáme, že se dostaneme na třetinu času současných testů

Testovací sadu by měla Univerzita Karlova společně se soukromými firmami představit 9. září. Sláma věří, že to stihnou. „Snažíme se ale ještě zkrátit dobu průběhu celého testu, od odběru až po samotný výsledek. Aktuálně testování v laboratořích trvá okolo tří, čtyř hodin. Věříme, že optimalizací se dostaneme pod hodinu. Předpokládáme, že se dostaneme na třetinu času současných testů,“ sdělil Sláma.

Cenově by měl test být levnější než ten současný, jehož cena se pohybuje okolo 1 700 korun. „Konečnou cenu pro zákazníka ale nebudeme nastavovat my,“ doplnil Sláma.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama