Koronavirus a chřipka jedním testem, za třetinu času a bezpečněji, tvrdí čeští vědci

Otomar Sláma

INTERVIEW 26.8.2020

Univerzita Karlova vyvíjí se soukromými firmami společný test na COVID-19 a chřipku. V jaké fázi se vývoj nachází? V čem bude test jiný než ty stávající? A kdy se objeví na trhu? Na otázky odpovídal host pořadu Interview, ředitel dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague Otomar Sláma.

„Náš test má tři velké výhody. Mnohem větší bezpečnost pro zdravotnický personál, rychlejší výsledky testu a univerzálnost,“ uvedl Sláma. Podle něj nestačí provést pouze test na COVID-19, ale je nutné rozlišit ho právě od chřipky. „Chřipku všichni známe, pokud víme, že ji máme, umíme s ní nějak fungovat. Víte, že jí zvládnete s čajem a citronem. V momentě, kdy víte, že máte koronavirus, opatření jsou masivnější. Klíčové je rozlišovat zejména v době, kdy nemoci vypadají velmi podobně,“ objasnil Sláma.

Právě test Univerzity Karlovy a soukromých firem by podle něj měl nabídnout řešení. „Současný test se skládá ze tří částí: odběrové, izolační a PCR. Nabízíme kompletní řešení mnohem rychleji a ve všech laboratořích –⁠ od nejmenších po největší.

Roztok, který virus nezabije a neohrozí personál, řekl Sláma

Hlavním rozdílem má u vyvíjeného testu oproti těm současným být inovovaný takzvaný transportní roztok. To je vodička, která se nachází uvnitř zkumavek, do kterých se po výtěru ukládá výtěrová tyčinka. Na té může potenciálně být i virus.  „Stávající roztoky ve zkumavkách jsou pro personál nebezpečné. Když se někde rozlijí, všechno kontaminují. Roztok, který vyvinuli vědci Univerzity Karlovy, virus okamžitě inaktivuje,“ uvedl Sláma.

„V této fázi je virus naprosto bezpečný. Zůstává tam ale část, která je podrobena testování, a ze které se dá přečíst, jestli v sobě virus máte, nebo ne,“ vysvětlil Sláma.

Test už funguje v některých nemocnicích, například ve Všeobecné Fakultní nemocnici v Praze, a podle Slámy přicházejí i poptávky ze zahraničí. „Spolupracujeme i se slovenskou stranou, kam jsme poslali několik tisíc vzorků do největší sítě laboratoří, která testy poskytuje,“ uvedl Sláma.

Předpokládáme, že se dostaneme na třetinu času současných testů

Testovací sadu by měla Univerzita Karlova společně se soukromými firmami představit 9. září. Sláma věří, že to stihnou. „Snažíme se ale ještě zkrátit dobu průběhu celého testu, od odběru až po samotný výsledek. Aktuálně testování v laboratořích trvá okolo tří, čtyř hodin. Věříme, že optimalizací se dostaneme pod hodinu. Předpokládáme, že se dostaneme na třetinu času současných testů,“ sdělil Sláma.

Cenově by měl test být levnější než ten současný, jehož cena se pohybuje okolo 1 700 korun. „Konečnou cenu pro zákazníka ale nebudeme nastavovat my,“ doplnil Sláma.

Tagy: