V říjnu se začne vyrábět vakcína proti koronaviru v testovacím provozu. Zúčastní se i Češi
V říjnu bude zahájena výroba vakcíny proti nemoci COVID-19 v testovacím provozu. Při tomto procesu bude využit mimo jiné závod Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se tam bude vyrábět protein, z něhož bude vakcína vycházet. Nejpozději v lednu pak chce společnost Novavax vyrábět vakcínu s certifikátem Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Podle Romana Prymuly vychází vakcína z proteinu, který není nijak infekční a neměl by tak pro lidi představovat žádné riziko. „Vakcína v podstatě vychází z povrchového proteinu, který není pro lidskou rasu jakkoliv nebezpečný. V České republice se bude připravovat tento protein, v dalších závodech společnosti se budou připravovat další komponenty na zejména adjuvantní systém, který by měl posílit imunitní odpověď,“ popsal Prymula pro CNN Prima NEWS Prymula.
Prymula: Polovina národa nás vždy bude chtít zabít. Plošná nařízení jsou popřením semaforu
„O plošných nařízeních z minulého týdne jsem se dozvěděl pár minut předem,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro vědu a výzkum a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Roman Prymula. Ta podle něj navíc neměla vůbec smysl, protože popírala schválený semafor. Tím by se mělo podle Prymuly ministerstvo řídit i do budoucna. Konec epidemiologa Rastislava Maďara považuje vzhledem k následným zmatkům a změnám za logické vyústění situace.
Podle něj byly dokončeny klinické studie fáze jedna, které probíhaly především v Austrálii. A protože výsledky jsou nanejvýš slibné, rozjíždí se další fáze klinických testování, fáze dvě a tři. „Ty budou probíhat na velkých studiích ve Spojených státech, kde bude využito asi třicet tisíc dobrovolníků, zatímco ve Velké Británii bude deset tisíc dobrovolníků. Na nich se bude sledovat účinnost vakcíny v praxi,“ uvedl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
V České republice by podle Prymuly měla proběhnout menší studie asi na tři sta dobrovolnících, která se bude zabývat imunitní odpovědí u jednotlivých věkových skupin a bezpečností choroby jako všechny ostatní studie.
Registrace musí probíhat velmi rychle
Prymula dodal, že Česká republika u této vakcíny hraje poměrně pasivní roli. „Spočívá pouze v tom, že v Česku byl zakoupen produkční závod, těch je po celém světě velký nedostatek. To, že v Bohumili byla volná kapacita, bylo výhodou pro společnost Novavax, která ho zakoupila a restaurovala do aktuální podoby, kdy splňuje veškeré náležitosti pro výrobu moderních vakcín,“ upřesnil. Předpokládá se, že dojde k registraci, která sice bude vycházet z České republiky, bude však s mezinárodní platností, aby mohla být distribuována po celé Evropě.
V Česku je přes 100 ohnisek nákazy. Nejčastěji se lidé nakazí v rodině
V Česku je teď 106 hlavních ohnisek nemoci COVID-19. Novinářům to za tým Chytré karantény řekl vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Lidé se nejčastěji nakazí v rodině, nákazu si přinesou například z dětského tábora, večírku, ale i chmelové brigády. V poslední době souvisí případy také s fotbalovými kluby nebo svatbami, doplnila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Stále se vyskytují také ve zdravotnických zařízeních nebo zařízeních sociálních služeb. V článku můžete sledovat živě tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ředitele ÚZIS Ladislava Duška a předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla při příležitosti podpisu memoranda o vzájemné spolupráci při přenosu dat za zhoršené epidemiologické situace.
„Registrace musí probíhat velmi rychle. Pokud chtějí rozběhnout výrobu naplno, tak už by měli tyto registrace mít. To znamená, že by je měli mít na konci tohoto roku,“ upřesnil Roman Prymula.
Přes Evropskou unii už Česko objednalo vakcínu pro víc než tři a půl milionu obyvatel. Podle Prymuly jde ale o jinou záležitost. „To je společnost, která vychází z vakcíny původně připravené oxfordskými vědci, kterou zakoupila společnost AstraZeneca. Ta připravila blokový kontrakt pro celou Evropskou unii, tři sta milionů dávek. Další případné kontrakty jdou nad tento rámec a my chceme portfolio určitým způsobem diverzifikovat. Protože data v tuto chvíli ještě nejsou úplná, tak abychom se vyhnuli tomu, že by některá z vakcín nefungovala,“ vysvětlil vládního zmocněnce pro vědu a výzkum.