reklama

Češi se zúčastní výroby vakcíny proti koronaviru v testovacím provozu

V říjnu bude zahájena výroba vakcíny proti nemoci COVID-19 v testovacím provozu. Při tomto procesu bude využit mimo jiné závod Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se tam bude vyrábět protein, z něhož bude vakcína vycházet. Nejpozději v lednu pak chce společnost Novavax vyrábět vakcínu s certifikátem Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

reklama

Podle Romana Prymuly vychází vakcína z proteinu, který není nijak infekční a neměl by tak pro lidi představovat žádné riziko. „Vakcína v podstatě vychází z povrchového proteinu, který není pro lidskou rasu jakkoliv nebezpečný. V České republice se bude připravovat tento protein, v dalších závodech společnosti se budou připravovat další komponenty na zejména adjuvantní systém, který by měl posílit imunitní odpověď,“ popsal Prymula pro CNN Prima NEWS Prymula.

K tématu

Podle něj byly dokončeny klinické studie fáze jedna, které probíhaly především v Austrálii. A protože výsledky jsou nanejvýš slibné, rozjíždí se další fáze klinických testování, fáze dvě a tři. „Ty budou probíhat na velkých studiích ve Spojených státech, kde bude využito asi třicet tisíc dobrovolníků, zatímco ve Velké Británii bude deset tisíc dobrovolníků. Na nich se bude sledovat účinnost vakcíny v praxi,“ uvedl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

V České republice by podle Prymuly měla proběhnout menší studie asi na tři sta dobrovolnících, která se bude zabývat imunitní odpovědí u jednotlivých věkových skupin a bezpečností choroby jako všechny ostatní studie.

Registrace musí probíhat velmi rychle

Prymula dodal, že Česká republika u této vakcíny hraje poměrně pasivní roli. „Spočívá pouze v tom, že v Česku byl zakoupen produkční závod, těch je po celém světě velký nedostatek. To, že v Bohumili byla volná kapacita, bylo výhodou pro společnost Novavax, která ho zakoupila a restaurovala do aktuální podoby, kdy splňuje veškeré náležitosti pro výrobu moderních vakcín,“ upřesnil. Předpokládá se, že dojde k registraci, která sice bude vycházet z České republiky, bude však s mezinárodní platností, aby mohla být distribuována po celé Evropě.

K tématu

„Registrace musí probíhat velmi rychle. Pokud chtějí rozběhnout výrobu naplno, tak už by měli tyto registrace mít. To znamená, že by je měli mít na konci tohoto roku,“ upřesnil Roman Prymula.

Přes Evropskou unii už Česko objednalo vakcínu pro víc než tři a půl milionu obyvatel. Podle Prymuly jde ale o jinou záležitost. „To je společnost, která vychází z vakcíny původně připravené oxfordskými vědci, kterou zakoupila společnost AstraZeneca. Ta připravila blokový kontrakt pro celou Evropskou unii, tři sta milionů dávek. Další případné kontrakty jdou nad tento rámec a my chceme portfolio určitým způsobem diverzifikovat. Protože data v tuto chvíli ještě nejsou úplná, tak abychom se vyhnuli tomu, že by některá z vakcín nefungovala,“ vysvětlil vládního zmocněnce pro vědu a výzkum.

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Kultura

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko

Když se minulý týden vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se týkají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama