I když jsou lockdowny spojené s covidovou nákazou dávno pryč, kontroly firem zaměřené na čerpání státem poskytnuté pomoci stále probíhají. Letos se společnosti musí připravit na několik stovek návštěv pracovníků z úřadů práce, a to kvůli programu Antivirus. Výsledky ukazují, že firmy velmi často chybují a musí peníze vracet.
Koronavirová nákaza a následné lockdowny znemožnily drtivé většině společností volně podnikat. Ze dne na den došlo k výpadku příjmů a firmy proto neměly peníze ani na zaplacení svých zaměstnanců. Tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) proto přišla s napodobeninou kurzarbeitu s názvem Antivirus. Program měl pomoci udržet zaměstnanost. Jeho podmínky přitom na první pohled trochu paradoxně požadovaly, aby lidé zůstali doma na překážkách na straně zaměstnavatele.
Spolu s vytvořením programu také okamžitě došlo ke kontrolám ze strany úřadů práce. Firmy totiž v rámci Antiviru musely nejprve zaplatit své zaměstnance a až poté žádaly o proplacení části peněz. V žádostech se však velmi chybovalo a některé podniky proto nyní musejí státní podporu vracet.
Na letošní rok se přitom počítá ještě s dalšími kontrolami. „Plán kontrol příjemců příspěvku v rámci programu Antivirus se bude v roce 2022 týkat řádově několika stovek zaměstnavatelů. Údaj o počtu a charakteru případných porušení podmínek budeme znát na konci sledovaného období, tedy na konci roku 2022, a to před vypracováním zprávy o kontrolní činnosti za daný kalendářní rok,“ řekl pro CNN Prima NEWS Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.
Ministerstvo zatím nesdělilo, kolik společností z celkového počtu kontrol chybovalo. Ještě v minulém roce však přes 40 procent zkontrolovaných firem muselo peníze z části nebo v celkovém objemu vracet. Augusta také upozorňuje, že chyby zaměstnavatelů se stále opakují a jsou podobné jako v předchozích obdobích.
Program firmám pomohl
Podle ministerstva se nejčastěji chybuje v banálních věcech, kdy byl například nesprávně stanoven průměrný výdělek, zaměstnanci nebyli vhodně zařazeni do režimu Antivirus A nebo B, či došlo k záměně hrubé mzdy za náhradu mezd ve vyúčtování. Chybovalo se také v tom, že si firmy příspěvek za náhradu mzdy nárokovaly ještě před spuštěním programu, případně nebyly vyplaceny náhrady mzdy před poskytnutím příspěvku.
Program Antivirus byl přitom nastaven jak pro velké společnosti, tak i pro malé firmy o dvou zaměstnancích. Podnikatelé si pak nejvíce stěžovali, že žádost o program byla velmi administrativně náročná. Menší společnosti, které nemají zkušenosti s vyplňováním podobných dokumentů, tak mohly chybu udělat velmi jednoduše.
To přiznává i členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová. „V prvopočátcích byly chyby časté, ale hlavně z toho důvodu, že instrukce ze strany MSPV při spuštění programu Antivirus byly v některých částech vágní a nejasné. Faktem je, že si firmy stěžovaly na administrativní náročnost programu, což jsme dlouhodobě jako asociace kritizovali,“ řekla pro CNN Prima NEWS Svobodová.
Podle ní je však nutno přiznat, že program Antivirus výrazně pomohl firmám přežít koronavirovou krizi.