reklama

Jak dopadly kontroly čerpání peněz z Antiviru? Firmy musí státu vrátit miliony

Zaměstnavatelé, kteří čerpají peníze z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, musí počítat s tím, že je stát může přijít zkontrolovat a v případě pochybení je vyzve k vrácení příspěvku. Od začátku května do dnešních dní odstartoval Úřad práce ČR stovky takových kontrol. Ty už měly za následek vrácení jedenácti milionů korun.

reklama

Polovina kontrol už skončila, zbytek běží. Další peníze tak možná budou muset zaměstnavatelé ještě vracet. „Od začátku května doposud zahájil Úřad práce ČR v rámci celé republiky celkem 717 průběžných veřejnosprávních kontrol cíleného programu Antivirus. Zároveň v tomto období ukončil celkem 351 průběžných veřejnosprávních kontrol,“ uvedla na dotazy CNN Prima NEWS za Úřad práce Kateřina Beránková.

Pochybení u 30 procent kontrolovaných

Zhruba třetina kontrolovaných zaměstnavatelů podle Úřadu práce pochybila a musela tedy peníze vracet. „Z výše uvedeného počtu kontrol došlo u 108 zaměstnavatelů k pochybení. To mělo za následek buď částečné, nebo úplné vrácení příspěvku v celkové výši 11 185 405 korun,“ dodala Beránková.

K tématu

Co zaměstnavatele při kontrolách čeká? Příjemci peněz z Antiviru musí prokázat oprávněnost čerpání příspěvku, a to pomocí doložení vyplacení mezd, úhrad zákonných odvodů státu či mzdovými listy. Firmy také musí prokazovat, že zaměstnanci, na jejichž mzdy stát přispěl, nedostali výpověď.

Mezi nejčastějšími příčinami pochybení, na které kontroly přišly, podle Úřadu práce patří neodvedení zákonného pojistného před získáním peněz z Antiviru. Dále třeba nárokování peněz na mzdu zaměstnance, u kterých nastala překážka v práci ze strany zaměstnavatele ještě před vypuknutím koronavirové krize a před přiškrcením ekonomiky.

Antivirus prodloužen

Antivirus nyní zahrnuje tři druhy podpor. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 tisíc korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.

Vláda schválila prodloužení režimů A a B do konce října. Původně měly trvat do konce srpna. Podle opoziční ODS by ale větší smysl dávalo, kdyby byl prodloužen především program C, tedy odpuštění sociálních odvodů. To vláda odmítla s argumentem, že by se musela změnit legislativa.

Podle údajů ministerstva práce, aktuálních k 24. srpnu, podporu z programu Antivirus dostalo 57 459 firem. Na příspěvcích A získaly 6,12 miliardy, na podpoře B pak 11,17 miliardy. Úřady práce poslaly náhradu mzdy 777 455 zaměstnancům.

Výměna za kurzarbeit

Od listopadu by měl běžet dnes připravovaný kurzarbeit. Ten by už nekompenzoval mzdu lidem, kteří nepracují, ale dorovnával mzdu zaměstnancům, kterým byl kvůli menší poptávce snížen úvazek. Sloužit by měl kurzarbeit nejen pro případ pandemie, ale třeba i kalamity nebo povodně.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
Vymýváte lidem mozky, sídlo v Gelendžiku mi nikdy nepatřilo, vzkázal Putin kritikům
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama