Je to přesně rok, co evoluční biolog Jaroslav Flegr představil svou první předpověď vývoje koronavirové epidemie v Česku. Nyní svérázný vědec hodnotí, jak se trefil, či spletl a věští, co nás čeká v nadcházejících měsících.
Čtvrtá vlna epidemie prý brzy skončí s tím, jak porostou venkovní teploty: Infekčnost viru se totiž podle Jaroslava Flegra sníží. „Počet nově infikovaných osob klesne už během dubna pod dva tisíce denně a během května pod tisíc. Velkou roli v dalším poklesu (doufejme) sehraje preventivní PCR testování ve školách a v podnicích a také před nejrůznějšími kulturními, sportovními a společenskými hromadnými akcemi,“ píše ve své nové předpovědi na Facebooku.
Flegr: Vakcíny musíme nakoupit za jakoukoliv cenu. Očkovat by se měli i lidé po covidu
Účinnost vakcín může v budoucnosti ohrozit mutace viru, míní parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Měli bychom proto nakoupit vakcíny doslova za jakoukoli cenu a nikoli čekat, až dojde k navýšení výroby a poklesu ceny,“ uvedl na svém Facebooku.
Flegr také věští, že s postupujícím očkováním se budou snižovat přírůstky zemřelých na COVID-19. Méně nakažených osob také skončí v nemocnici. Pokles počtu hospitalizovaných i pacientů na jednotkách intenzivní péče ale prý bude „nepříjemně pomalý“. Do nemocnic se podle Flegra bude vracet nezanedbatelné procento těch, kteří už z nich byli v minulém půlroce propuštěni po „zdánlivém vyléčení“. „Umírat na covid se tedy bude i v době, kdy už dosáhneme díky proočkování rizikové populace a částečnému promoření kolektivní imunity,“ uvádí Flegr.
Covidpas si nakonec pořídíme
Kolektivní imunita by podle něho mohla nastat, až očkováním nebo nemocí projde 50 až 60 procent populace. Lidé také začnou používat covidové pasy, které budou vyžadovány pro cesty do řady zemí i pro účast na některých tuzemských akcích. Podle Flegra se o pasech bude nejprve zuřivě diskutovat, ale následně se stejně „tak nějak samovolně zavedou“. Mezi prvními si je prý pořídí jejich nejhlasitější odpůrci. „Princip je princip, ale dovolenka v Řecku je dovolenka v Řecku,“ dodává vědec.
Evoluční biolog si myslí, že se už od konce léta objeví léky a léčebné postupy, které zvýší šance nemocných na uzdravení. „V dobře proočkovaných zemích se začnou objevovat mutanty, které prolomí vakcínami navozenou imunitu,“ varuje Flegr. Podle něho tyto země ale příslušná ohniska snadno uhasí. „Větší škody však způsobí v pomalu očkujících zemích s vysokým výskytem viru, kam budou (mutanty, pozn. red.) rychle importovány,“ dodává vědec.
Flegr: Dejme očkovaným velká privilegia. Přinutíme tím ostatní k vakcinaci
Očkovaní lidé by měli mít velké výhody. Tímto nátlakem můžeme přinutit ostatní, aby se nechali naočkovat, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Podle něj lockdown zabírá, ale jde o to nejhorší řešení. „Má přijít ve chvíli, kdy padáme na dlažbu. Tento mezičas bychom měli využít a resuscitovat zpátky k životu hygienu, která nyní netrasuje,“ podotkl.
Tam se prý zase objeví mutanty, které nebudou zachycovat běžně používané testy. „V zemích, kde bude dobře fungovat trasování (tedy asi ne v Česku) se budou šířit mutanty, které si budou pacienta šetřit – infikovaný bude vykazovat méně příznaků nemoci, bude však šířit nákazu po delší dobu,“ pokračuje Flegr.
Povinné očkování?
Léto podle něho bude ve znamení boje s importem cizokrajných mutantů viru a také s dezinformátory, kteří se budou snažit torpédovat procesy očkování, trasování a testování. „Na podzim už začne normálně prezenční výuka,“ předpovídá profesor, a to prý díky pravidelnému PCR testování. Otevřené podle něj budou také obchody a nejspíše i restaurace – díky covidovým pasům.
Pak ale prý zase přijde ochlazení, infekčnost viru vzroste a „začnou se u nás šířit zlejší zimní varianty“. Dříve získaná kolektivní imunita pak už podle Flegra nebude stačit. Na přetřes prý přijde také otázka, zda bude očkování proti koronaviru nutné zavést jako povinné. Alternativou je pak pokračování lockdownů. Zimní vlna epidemie už ale podle Flegra bude mírnější, populaci budou za rok trápit spíše běžné respirační choroby včetně chřipky.
Micík mi dneska ráno zuřivě škrábal na dveře ložnice. Nejdřív jsem si myslel, že se zase dožaduje svého přídělu „mé“...
Posted by Jaroslav Flegr on Wednesday, March 31, 2021
„Po odložení roušek lze s velkou jistotou očekávat příchod neobyčejně silné vlny viróz. Je možné, že u nás bude její nástup ještě o rok odložen, ale v úspěšnějších zemích, které se už příští zimu díky vakcinaci obejdou bez protiepidemických opatření, může chřipka představovat o dost horší problém než covid,“ pokračuje Jaroslav Flegr. Měli bychom tak prý zvážit i očkování proti chřipce. „Jestli nedorazí nějaký další dárek z Číny, tak už příští roky budou opět normální,“ uzavírá evoluční biolog svou předpověď s upozorněním, že je odvozená z obecných zákonitostí evoluční parazitologie a epidemiologie, a „nemusí se tedy naplnit“.