Účinnost vakcín může v budoucnosti ohrozit mutace viru, míní parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Měli bychom proto nakoupit vakcíny doslova za jakoukoli cenu a nikoli čekat, až dojde k navýšení výroby a poklesu ceny,“ uvedl na svém Facebooku.
Podle Flegra včasným naočkováním člověk získá nejen imunitu, ale navíc si vytvoří protilátky proti všem strukturám viru. Nikoliv pouze proti tomu, na který byla vakcína zaměřena. „Je tak možné, že bude očkovaný dokonale chráněn před všemi budoucími mutacemi viru.“
Milý Micíku, dnes si povíme, jak se liší imunita po infekci covidem a po očkování. Zjednodušeně lze říct, že imunita...
Posted by Jaroslav Flegr on Saturday, March 27, 2021
Evoluční biolog se domnívá, že by se časem měli nechat očkovat i ti, kteří nemoc COVID-19 již prodělali. „Tito lidé možná mají vysoké hladiny protilátek, ale vůbec není jasné, zda jsou proti nákaze imunní a především jak dlouho jim imunita vydrží,“ míní.
Vyléčení by měli přenechat vakcíny potřebnějším
Vyléčení jsou proti viru podle Flegra chráněni jen částečně – na čtyři až šest měsíců. „Při současném nedostatku vakcín by tak nemuseli s očkováním spěchat a měli by přenechat vakcíny potřebnějším,“ konstatuje. Zároveň dodává, že není vhodné, aby se nechal naočkovat někdo, kdo aktuálně s koronavirovým onemocněním zápasí.
„Nemocnému to sice nejspíš neuškodí, nicméně očkování by nemuselo být příliš účinné – virus by mohl nasměrovat vznikající imunitu nevhodným směrem,“ komentuje. Stěžejní je však do Česka dostat co nejvíce vakcín, a to doslova za jakoukoliv cenu.
„Je zřejmé, že bychom se měli naočkovat co nejrychleji, abychom dostali v Česku nákazu pod kontrolu dříve, než se k nám z proočkovaných zemí rozšíří mutanty viru,“ naléhá Flegr. Domnívá se, že při pozdějším očkování budou vakcíny první generace proti nim méně účinné.