K VĚCI, Jaroslav Flégr - 26.3. v 12:30
Aktuální opatření zabrala a pomohla srazit přírůstky nakažených. Nyní je podle evolučního biologa Jaroslava Flegra Česko z nejhoršího téměř venku, stačí jen neudělat zásadní chybu. Země by si podle něj mohla dovolit nějaké rozvolnění, například v podobě návratu dětí do škol, ale pouze v případě, že se výrazně navýší testování PCR testy. Evoluční biolog v pořadu K věci rovněž dodal, že by klidně pustil lidi na jejich chaty.
Vysokoškolský pedagog ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že opatření vyhlášená na základě nouzového stavu výrazně zafungovala. Pokles přírůstků nakažených není sice kdovíjak velký, ale přichází v době, kdy v ostatních státech Evropy naopak nemocných přibývá. „Nesmíme udělat zásadní chybu a jinak si myslím, že jsme z toho venku,“ řekl v pořadu K věci Flegr s tím, že další lockdown by už nemusel být potřeba.
Na mysl se vkrádá, zda by nemohlo nastat nějaké rozvolnění. To Flegr připustil a zmínil například návrat dětí do škol, ale pouze za podmínky, že se výrazně navýší kapacity pro PCR testy. „Můžeme rozvolnit, ale musíme to něčím nahradit,“ dodal Flegr.
Zároveň by však byl pro zachování všech potřebných a funkčních opatření, která by zásadně neovlivnila fungování lidí. Jejich trvání by záleželo na tom, v jaké míře budou přibývat nově nakažení. „Musíme vystoupat na nějakou rozumnou hodnotu tak, aby to už potom zvládla hygiena a lidé se dali vytrasovat. Jinak ty oběti budou marné,“ vysvětlil Flegr.
Některá opatření by však uvolnil už nyní. „Na chaty bych lidi pustil. Důvěru jim přece dát můžeme,“ řekl evoluční biolog s tím, že i nadále by zde lidé měli zachovat distanc a neshromažďovat se. Na klasické zahradní grilování tak podle něj ještě není správný čas.
Počasí je mocný spojenec
Krásné počasí a zvyšující se teploty jsou pro nás v boji s pandemií velký přínos, říká a hovoří o „mocném spojenci“. V zamezení šíření nákazy už prý nyní sehrály podstatnou roli. Flegr v pořadu K věci také připomněl, že ve vysokých teplotách se příliš nedaří například britské mutaci a dalším nebezpečným variantám. Infekčnost by podle něj mohla klesnout až o 30 až 50 procent.
Britská mutace by podle jeho slov mohla díky vysokým teplotám časem zmizet. „Začnou se nám vracet letní varianty, které jsou lépe adaptovatelné na vyšší teploty a mají nižší infekčnost,“ řekl Flegr s tím, že tím pádem budou i méně ubližovat.
Na podzim, kdy by se nebezpečnější varianty měly začít postupně znovu objevovat, by již neměly tak škodit, protože se do té doby snad proočkuje větší část populace.
Flegr: Roušky odložíme na podzim, ale pozor na chřipku
Výhledově bychom podle Flegra mohli roušky a respirátory na podzim určitě odložit. Vzhledem k proočkovanosti populace by to bylo možné, byť na větších akcích by podle něj bylo dobré mít ochranu dýchacích cest po ruce.
Flegr ale jedním dechem varuje před podzimní a zimní chřipkovou epidemií, která podle něj tentokrát bude ošklivá. Běžně vůči ní lidé mají protilátky, protože ji poměrně pravidelně prodělávají, ale při uplynulé zimě, kdy museli nosit roušky či respirátory, se chřipka lidem vyhnula. Tudíž lze podle Flegra očekávat, že nadcházející podzim a zima budou kvůli chřipce krušné. „Příští chřipková epidemie bude ošklivá,“ řekl Flegr a dodal, že nejspíš postihne více lidí a bude taky nebezpečnější.
Do budoucna evoluční biolog očekává, že se Češi budou chovat podobně, jako již dnes Japonci či Jihokorejci. „Když se někdo necítí dobře či je nastydlý a musí nutně jít ven, tu roušku či respirátor si vezme,“ vysvětlil Flegr v pořadu K věci.
Jaroslav Flegr Zdroj: CNN Prima NEWS