Florida ve strachu. K pevnině se žene obávaný hurikán Debby, hrozí „významné“ záplavy

Tropická bouře Debby, která se v sobotu utvořila nad teplými vodami Mexického zálivu, by měla během noci dosáhnout síly hurikánu a v pondělí ráno dorazit k severozápadnímu pobřeží Floridy. Nad americkou pevninou pak s sebou zřejmě přinese rekordní srážky a s nimi v průběhu týdne pak i hrozbu ničivých záplav na jihovýchodním atlantickém pobřeží USA. O odvolání na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom v neděli informovala agentura AP.

„Je čím dál jasnější, že se Debby stane hurikánem ještě předtím, než dorazí nad pevninu,“ řekl zástupce ředitele NHC Jamie Rhome a vyzval obyvatele, aby se řídili příkazy k evakuaci. Existuje podle něj „celá řada nebezpečí, nejen silný vítr“. NHC ve zprávě upozornilo, že jde o „život ohrožující situaci“.

ČTĚTE TAKÉ: Spadané stromy i zatopené silnice. Na Olomoucku řádily bouřky, zasahovaly desítky hasičů

Meteorologové revidovali původní předpověď, že se Debby změní v hurikán až během pondělí. Nyní tento vývoj očekávají kolem 2:00 tamního času (8:00 SELČ). Debby přitom dostala jméno až v sobotu poté, co strávila několik dní nad Atlantikem jako rozsáhlý a nevýrazný systém.

Od pobřeží Mexického zálivu se má Debby podle předpovědí přesouvat východním směrem přes severní Floridu a poté se zastavit nad pobřežními oblastmi Georgie a Jižní Karolíny, kde bude od úterý bičovat region srážkami, které mohou dosáhnout až rekordních 750 milimetrů. Floridské úřady rovněž varovaly před životu nebezpečným vzedmutím mořské hladiny na pobřeží, kde se v pondělí očekává zaplavení území mezi řekami Ochlockonee a Suwannee do výše až dvou až tří metrů.

„Předpovídají se opravdu úžasné úhrny srážek, a to ve špatném slova smyslu,“ řekl na tiskové konferenci ředitel NHC Michael Brennan. „Pokud bychom se dostali až na úroveň 30 palců (750 milimetrů), byly by to v případě obou států, Georgie i Jižní Karolíny, rekordní srážky spojené s tropickou bouří.“

Bude mnohem více mokro

Povodně by mohly trvat až do pátku a meteorologové očekávají, že budou obzvláště vážné v nízko položených oblastech na atlantickém pobřeží u měst Savannah, Hilton Head a Charleston. Úřady v Savannah v Georgii uvedly, že pokud se bouře nad jejich regionem zastaví, může zde za čtyři dny napršet tolik, co jindy za měsíc. „Půjde o významnou bouři. Slovo historická zde nelze dostatečně podtrhnout,“ uvedl starosta města Van R. Johnson.

Kalifornii ničí jeden z největších požárů v historii. Ohni předcházel nepochopitelný čin

Lesní požár, který se ve středu rozhořel na severu Kalifornie, se rychle stal jedním z největších v dějinách západoamerického státu, když do pátečního večera spálil oblast o ploše skoro 1000 kilometrů čtverečních. Úřady za extrémního šíření plamenů nařizovaly nové evakuace a očekávaly pokračování nepříznivého vývoje, informuje agentura AP.

Floridský guvernér Ron DeSantis v rámci příprav na příchod hurikánu povolal 3000 příslušníků Národní gardy a ve většině floridských měst a okresů vyhlásil nouzový stav. Na dnešní tiskové konferenci varoval před „velmi významnými“ záplavami a situaci přirovnal k hurikánu Idalia, který Floridu pustošil loni koncem srpna, s tím rozdílem, že tentokrát „bude mnohem více mokro“. V některých okresech na floridském pobřeží již byly vydány příkazy k evakuaci.

Podle webu CNN zatím Debby k pevnině nedorazila. K pondělním 9:00 hurikán dosahoval rychlosti kolem téměř 130 kilometrů v hodině. Experti nicméně předpokládají, že bude ještě zrychlovat. V neděli už byly rámci příprav zrušeny stovky letů.

Hurikánová sezona bude rekordní

V letošní hurikánové sezoně, která začala nezvykle brzy už 1. června, meteorologové očekávají mimořádně vysoký počet hurikánů v Atlantiku. Předpokládají, že pojmenováno bude až 25 bouří a čtyři až sedm z nich bude velmi silných. To by překonalo dosud rekordní sezonu z roku 2005, která přinesla hurikány Katrina a Rita.

Letos se v Atlantiku dosud zformoval jen jeden hurikán, Beryl. Na začátku července šlo v rámci kalendářního roku o vůbec nejdříve zaznamenanou bouři páté kategorie. Beryl pustošil ostrovy v Karibském moři, přehnal se přes mexický poloostrov Yucatán a jako bouře první kategorie o rychlosti větru až 150 kilometrů za hodinu dorazil k pobřeží Texasu, kde si následky jeho řádění vyžádaly nejméně 36 životů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trest smrti za terorismus v New Yorku platí. USA ruší předsoudní dohodu o přiznání viny

Tagy: