PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Lubomír Zaorálek, Jana Černochová, Jaroslav Foldyna, Leo Luzar - 22.8. v 11:51
V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se strhla ostrá hádka o českou účast ve válce v Afghánistánu a pomoc překladatelům, kterým hrozí pomsta od Tálibánu. Poslanec SPD Jaroslav Foldyna prohlásil, že byli královsky placení a přirovnal je ke kolaborantům za druhé světové války.
Foldyna uvedl, že kandiduje do voleb v České republice a problémy v afghánském Kábulu ho zajímají méně. „Mluvíme o spolupracovnících, kteří nám říkali, že nás tam chtějí. Domnívám se, že nemáme žádné dluhy k afghánským spolupracovníkům. Platili jsme je královsky a špatně nám tlumočili situaci. Ani nohu do České republiky. Starejme se o občany České republiky, ke Kábulu nemám žádný vztah,“ má jasno Foldyna. „Dobře věděli, co tam jdou dělat. Brali 1 500 až 3 000 dolarů,“ dodal.
Afghánistán mi připomíná rok 1938 u nás. Jen místo Hitlera je Tálibán, říká Zaorálek
Ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) přirovnal aktuální situaci v Afghánistánu k roku 1938 v Československu, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda. „Ghání utekl stejně jako Beneš,“ prohlásil Zaorálek v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.
Podle Foldyny Tálibán občany Česka nijak neohrožuje. Další z diskutujících, poslanec Leo Luzar (KSČM), upozornil, že NATO vyslýchalo Afghánce, dopouštělo se mučení, a tlumočníci, o kterých se mluví, byli tomuto mučení často přítomni.
To rozčílilo poslankyně Janu Černochovou (ODS). „Je snad v pořádku vyslýchat teroristy, ne? Na čí straně stojíte, pánové? Vy stojíte na straně Tálibánu?“ zeptala se emotivně. Upozornila, že Foldyna byl dlouho v ČSSD.
„Vaše vlády iniciovaly akci v Afghánistánu. Projekt byl zrušen v roce 2017, ale spolupracovníci měli smlouvy – byla to naše morální, ale i právní povinnost. Kdyby dostali prostředky před rokem, mohli být už dávno v bezpečí. Pan Foldyna by za ty peníze bojovat asi nešel. Probíhalo tam masové udávání a někdy popravování celých rodin,“ reagovala poslankyně Jana Černochová (ODS).
Školili Afghánce v genderismu a multikulturalismu
Foldyna však trval na svém, překladatelé podle něj pomáhali okupantům ze spojeneckých vojsk vedených USA – „tak jako kolaboranti v době druhé světové války překládali Němcům“. Co se spojeneckých vojáků týče, Foldyna míní: „Školili Afghánce v genderismu a multikulturalismu. To jsou přece takový nesmysly. Vojáci jsou profesionálové, ale dostali špatné zadání.“
Podle Foldyny se sociální demokracie stala neobhajitelnou mimo jiné po příchodu Tomáše Petříčka. „Dělá se to, co řeknou USA, podobně jako jsme se dřív chovali k SSSR,“ řekl Foldyna.
Podle Foldyny bez jednání s Tálibánem k žádnému posunu nedojde. „Tálibán se chová jinak než před dvaceti lety. Dřív jsme neviděli jejich tváře, dnes vystupují v televizi a dávají různé proklamace,“ dodal Foldyna.
Jaroslav Foldyna Zdroj: CNN Prima NEWS