Kdyby bylo hnutí Tálibán něco podobného jako Vietkong, ať si v Afghánistánu vládne. Ale je to teroristická organizace, která chce ovládnout svět, řekl prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk Zprávy. Podle hlavy státu Spojené státy stažením své přítomnosti zradily nejen Afghánistán, ale také sebe i civilizovaný svět. Tálibánu nevěří ani nos mezi očima, dodal ve vysílání.
Zeman již dříve stažení západních sil z Afghánistánu považoval za chybu. V rozhovoru zopakoval, že se s teroristy nevyjednává, ale bojuje. Na projev amerického prezidenta Joea Bidena se nedíval, názor už ale má jasný.
„Kdyby Tálibán byl něco podobného jako Vietkong, no prosím, ať si tam vládne. Ale Tálibán je teroristická organizace, to není žádný Vietkong,“ řekl Blesku s tím, že hnutí chce ovládnout jak zemi, tak svět, a nevěří mu ani nos mezi očima. Zeman zopakoval, že se s teroristy nevyjednává, ale bojuje. „S malajskými komunisty se bojovalo dvacet let a nakonec tento boj skončil úspěchem. Malajsie je dnes normální zemí,“ uvedl příklad úspěšné operace.
Dodal, že se český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun dočká také vyznamenání. „Možná by to mohla být medaile Za hrdinství. Nic proti tomu. Chci osobně panu velvyslanci Balounovi poděkovat za jeho práci,“ zmínil ve vysílání.
„Uvědomte si, že toto je pláč nad rozlitým mlékem. Vždyť i my jsme participovali na tomto stažení. Kdyby tam ostatní spojenecké jednotky zůstaly a posílily své postavení, naléhal bych na to, aby ČR zvětšila svůj kontingent. To, že uspořádáme nějakou humanitární akci s cílem někoho usídlit, je v pořádku. Ale zapomínáte na jeden argument – vzpomeňte na 11. září 2001. Tálibán se nezměnil, má ale obrovskou finanční zásobu. Jeho útoky možná budou ještě razantnější,“ varoval prezident. Myslí si, že se Tálibán může v budoucnu spoléhat i na další nejrůznější spojence, jako jsou třeba Muslimské bratrstvo, al-Káida či Islámský stát.
Trump i Biden jsou nestateční, NATO potřebuje reformu
Zeman si také rýpl si do práce rozvědek. „Kdybych se měl opírat o zprávy tajných služeb, nevěděl bych vůbec nic. Používal jsem vlastní logiku. Běžně se uvádí, že tajné služby vůbec neočekávaly, že Tálibán projde Afghánistánem jako nůž máslem,“ pokračoval Zeman. Kdyby prý severoatlantické síly nebyly zbabělé, vůbec by podle něj nedošlo k chaosu, který se odehrál na kábulském letišti.
Odchod z Afghánistánu doprovázený tím, že hnutí Tálibán prakticky převzalo v Afghánistánu moc, je podle něj chybou amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho nástupce Joea Bidena. Oběma je podle něj vlastní určitá „nestatečnost“. „V každém případě platí, že pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda NATO nepotřebuje reformu,“ řekl.
NATO by podle Zemana mělo přestat být „servisní organizací USA“. Na posledních summitech podle něj lídři ostatních zemí k plánům USA opustit Afghánistán většinou mlčeli. „Potřebujeme kolektivní vedení NATO, jistou rovnoprávnost členských zemí. Ne to, že když nějaký prezident zavelí, tak všichni ostatní poslechnou,“ pokračoval v rozhovoru.
Doplnil, že souhlasí s názorem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko není nepřítel NATO. Každá vojenská organizace by podle Zemana měla přitom svého nepřítele definovat. „Nepřítel je mezinárodní terorismus,“ zopakoval.